واحدهای شن و ماسه و لبنی بروجرد بیشترین سهم را در آلایندگی آب دارند

مصطفی مصطفی وند روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سه واحد تولید لبنیات در شهرستان بروجرد دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند که اگر یک لحظه سیستم تصفیه آنها دچار شوک یا نقص فنی شود، چربی و مواد شیمیایی زیادی وارد آب خواهد شد.
وی اضافه کرد: ورود چربی و مواد شیمیایی به آب فعالیت میکروارگانیسم های طبیعی تصفیه کننده آب را تحت تاثیر قرار می دهد و زندگی گیاهان و آبزبان را با مشکل مواجه می کند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد با اشاره به وجود بیش از 10 واحد تولید شن و ماسه در این شهرستان گفت: تمام این واحدها نیازمند حوضچه های ترسیب هستند ولی متاسفانه تعدادی از آنها این حوضچه را ندارند.
وی افزود: آب حاصل از شستشوی شن و ماسه وارد حوضچه های ترسیب می شود و پس از رسوب ریز دانه ها برای مصارف کشاورزی قابل استفاده است.
مصطفی وند گفت: اگر پساب واحدهای شن و ماسه بدون رسوب گیری وارد آب رودخانه ها شود، مسیر حرکت رودخانه و سدهای پایین دست برای ذخیره آب به شدت در معرض خطر قرار می گیرد.
وی افزود: این پساب با چسبنده کردن خاک از حاصلخیزی آن جلوگیری می کند و با نفوذ به آب های زیرسطحی باعث کدورت آب می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد استفاده از نیروهای غیر کارشناس برای راهبری سیستم تصفیه فاضلاب واحدهای صنعتی را از مشکلات زیست محیطی مهم در حوزه صنعت این شهرستان دانست و اظهار کرد: به رغم صرف هزینه های فراوان برای ایجاد سیستم تصفیه فاضلاب در واحدهای تولیدی و صنعتی، خروجی سیستم ها معمولا به دلیل هدایت نشدن درست، آلوده است.
وی افزود: خروجی پساب و هوای واحدهای صنعتی در طرح پایش واحدهای صنعتی هر سه ماه یک بار تحلیل می شود و واحدهای آلاینده ضمن دریافت اخطار از راهکارهای زیست محیطی کارشناسان برای رفع نقص استفاده می کنند.
مصطفی وند تاکید کرد: اگر واحدهای شن و ماسه دارای حوضچه های استاندارد و مناسب باشند، ریز دانه ها براساس اندازه از آب جدا می شوند و از آب زلال دوباره می توان برای ماسه شویی استفاده کرد که این کار باعث کاهش هزینه ها و جلوگیری از هدر رفتن خاک، آب و انرژی می شود.
3031/3022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واحدهای شن و ماسه و لبنی بروجرد بیشترین سهم را در آلایندگی آب دارند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات