ضرورت داشتن اقیانوس‌های سالم برای سیاره‌‌ای سالم

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در پیام بان کی مون آمده است: اقیانوس‌های سالم برای حفظ زندگی بر روی زمین ضرورت دارند. اقیانوس ها آب و هوا را تعدیل کرده و با در اختیار قرار دادن خدمات گسترده‌ای از جمله منابع طبیعی، مواد غذایی مغذی و ایجاد شغل، میلیاردها انسان را بهره مند می‌سازند.
بر اساس این پیام، برای حفاظت از سلامت اقیانوس‌ها، لازم است درباره وضعیت کنونی آن‌ها بدانیم و تأثیر فعالیت‌های انسان و تغییرات اقلیمی بر آن‌ها را درک کنیم. دسامبر گذشته، مجمع عمومی پذیرای نخستین گزارش جهانی ارزیابی یکپارچه دریا، یک ارزیابی واقعا جهانی و علمی از وضعیت اقیانوس‌های دنیا، بود.
به گفته بان کی مون ، در حال حاضر می‌دانیم اگرچه اقیانوس‌ها به ظاهر بی‌پایان هستند، به ویژه همچنان ‌که با تهدید‌های ایجاد شده از سوی تغییرات اقلیمی دست و پنجه نرم می‌کنند، ظرفیت‌ محدودی برای مقاومت در برابر فعالیت‌های انسان دارند. به منظور کاهش فشارهای متعددی که اقیانوس‌های جهان با آن روبه ‌رو هستند و حفاظت از آن‌ها در برابر خطرات آتی که ممکن است آن­ها را فراتر از حدود ظرفیت تحمل خود براند، به اقدام فوری در مقیاس جهانی نیاز است.
در ادامه پیام دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است: سال گذشته، دولت‌های عضو با تصویب دستورکار مهم 2030 برای توسعه پایدار، بر نقش حیاتی اقیانوس‌های سالم و مولد در دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار تأکید کردند. همچنان ‌که به منظور اجرای موافقت‌نامه پاریس می ‌کوشیم، اقیانوس‌ های سالم همچنین نقشی اساسی در تعدیل و کاهش تغییرات اقلیمی ایفا می‌کنند.
در پایان این پیام آمده است: در روز جهانی اقیانوس‌ها، اجازه دهید به حفظ اقیانوس‌ها و استفاده مسالمت‌آمیز، منصفانه، و پایدار از مواهب آن ‌ها برای نسل‌های آینده متعهد شویم. اقیانوس ‌های سالم برای داشتن سیاره‌ و آینده‌ای سالم برای همه ضروری هستند.
فراهنگ**9187**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت داشتن اقیانوس‌های سالم برای سیاره‌‌ای سالم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات