اوقات فراغت فرزندان خود را چگونه پر کنیم؟به گزارش جهان به نقل از میزان، لیلی لجمیری*: هرسال تابستان که از راه می رسد مهمترین دغدغه خانواده ها پر کردن روزهای این فصل برای فرزندانشان است. اگر آنها اوقات خود را بیهوده سپری کنند و در این روزها بیکار باشند این امر ناسازگاری را با خانواده به همراه خواهد داشت. اوقات فراغت اگر همراه با خانواده باشد تحکیم روابط فرزند و والدین را به همراه دارد.

فراغت در فارسی به معنی آسودگی و آسایش از کار و شغل است، همه فعالیت های این روزها حتما" با فعالیت بدنی همراه نیست فرد در این زمان می تواند به کارهایی بپردازد که با کمال میل به آنها علاقه نشان می دهد خواه این کارها برای استراحت باشند، خواه برای ایجاد تنوع.

معنای اصلی اوقات فراغت اشاره به اختیار و آزادی عمل فرد دارد پس بهتر است فرد در این اوقات با خیالی آسوده و آزادی عمل کامل فعالیت مورد نظررا فقط به خاطر خود و حتی بدون توجه به نتایج مادی و ... آن انجام دهد. ورزش و تفریحات سالم یکی از روشهای رفع کمبودهای جسمی و روانی فرد است، هیچ چیز نمی تواند جای تفریحات سالم را بگیرد زیرا این فعالیت ها تخلیه انرژی و احساسات را به همراه دارند.

شاید بتوان اینطور گفت که اوقات فراغت موقعیت مناسبی برای پرورش خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان است.

نقش والدین در برنامه ریزی اوقات فراغت

برنامه ریزی والدین باید با مشورت و نظر خود فرزندان صورت گیرد و نباید با تحمیل نظر والدین این ایام سپری شود، در اینصورت مهمترین مفهوم اوقات فراغت که نبود اجبار و الزام است کمرنگ می شود و در نتیجه بستر مناسب برای پرورش خلاقیت فرزندان خدشه دار می شود.

این روزها با وجود تکنولوژی و اپیلیکیشن های موبایل در حقیقت اوقات فراغت از بیرون خانه به درون خانه و از جمع خانواده به اتاق های تک نفری فرزندان کشیده شده است این امر متاسفانه باعث شده نه تنها اوقات فراغت به درستی معنا نشود بلکه آموزش های ناسالم و عادات غلط بر پرورش استعداد کودکان و نوجوانان غلبه کرده از جمله اینکه بسیار نسبت به مطالعه کتاب بی انگیزه شده و ترجیح می دهند که با این ابزار کسل کننده سروکله بزنند، به جای رفتن به سینما، تاترو پارک خود را با دیدن کلیپ ها و جوک های غیرفرهنگی سرگرم کنند.

از آنجایی که پیشرفت تکنولوژی ، صنعتی شدن جوامع و استفاده از ابزار و ماشین آلات باعث افزایش اوقات فراغت و بیکاری در افراد شده تاثیر بهره مندی خوب از این ایام بسیاربر هویت افراد پررنگ شده است.

تحقیقات نشان داده که افرادی که اوقات فراغت خود را مفید و مطلوب می گذرانند از لحاظ اقتصادی بازده مطلوب تری دارند و از بعد روحی نشاط و سلامت بیشتری بهره می گیرند.

البته زمان اوقات فراغت برای هر سن و گروه متفاوت است در این بحث منظور از اوقات فراغت تعطیلی سه ماه تابستان دانش آموزان است زیرا این واژه برای دانشجویان حتی تعطیلی دو ترم تعریف می شود و برای شاغلین آخر هفته می تواند اوقات فراغت محسوب شود.

در مجموع چه این ایام کوتاه و چه بلند مدت باشد نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد تا فرد بتواند علاوه بر رفع خستگی، استعداد های خود را در زمینه های متفاوت شکوفا کند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوقات فراغت فرزندان خود را چگونه پر کنیم؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات