اعمال مدیریت واحد فرهنگی و عدم موازی کاری دغدغه متولیان فرهنگ و هنر

به گزارش خبرنگار ایرنا کردستان به دلیل اصالت و قدمت تاریخی یکی از خاستگاه های فرهنگ و هنر ایران زمین است اما فرهنگی بودن این استان بعد از نامیدن استان به نام استان فرهنگی از سوی رهبر معظم انقلاب بیشتر نمود پیدا کرد و انتظارات از حوزه فرهنگ و هنر این استان بیشتر از گذشته شد.
توصیف رهبر معظم انقلاب از استان کردستان و فرهنگی نامیدن آن در سفر تاریخی ایشان در اردیبهشت سال 88به کردستان نگاه ها را بار دیگر به این سرزمین فرهنگ و هنر خیز معطوف کرد که جا دارد مسوولان حوزه فرهنگی اینک با تمام توان خود برای تقویت بیش از پیش جایگاه فرهنگ و هنر این دیار تلاش کنند.
جلسه شامگاه چهارشنبه شورای توسعه و برنامه ریزی استان کردستان به ریاست استاندار به بررسی وضعیت فرهنگ و هنر در استان اختصاص یافت و مسوولان پنج دستگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی، حوزه هنری، کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری به تشریح فرصت ها، چالش ها و مشکلات حوزه های مربوطه خود پرداختند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان کمبود اعتبارات حوزه فرهنگ و هنر را از جمله اساسی ترین چالش این حوزه اعلام کرد و همچنین از اعمال نشدن مدیریت واحد فرهنگی به عنوان دیگر چالش تاثیر گذار بر سر راه فعالیت های فرهنگی موثر در استان نام برد و گفت: موازی کاری ها در انجام فعالیت های فرهنگی در این استان زیاد است.
حجت الاسلام رحیم جعفری نبود راهبردهای مدون در حوزه فرهنگ و هنر را یکی از ضعف های این حوزه برشمرد و با تاکید بر تدوین اطلس فرهنگی کردستان افزود: تدوین این اطلس در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان به تصویب رسید و مقدمات اولیه آن نیز آغاز شده اما به دلیل نبود اعتبار روند تدوین آن متوقف شده است.
او کردستان را به واسطه بافت قومی و مذهبی دارای ظرفیت های بسیار فراوان در حوزه فرهنگ و هنر دانست و گفت: همجواری با منطقه اقلیم کردستان عراق فرصت گرانبهایی برای ایجاد مراودات فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در ادامه ایجاد و تقویت زیرساخت های فرهنگی را یکی از نیازهای حوزه فرهنگ و هنر دانست و بر تامین اعتبار و توجه بیشتر مسوولان استان بر اتمام پروژه های عمرانی این حوزه تاکید کرد.
حجت الاسلام جعفری به تالار مرکزی سنندج به عنوان یکی از پروژه های مهم این حوزه اشاره کرد که ساخت آن بیش از یک دهه زمان برده است و گفت: براساس وعده ها قرار است دو سال دیگر این تالار به بهره برداری برسد.
او به پیشرفت 90درصدی ساخت هنرستان سنندج نیز اشاره کرد و آن را یکی از نیازهای اساسی استان دانست و خواستار تامین اعتبارات مورد نیاز برای بهره برداری این مرکز شد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان هم که یک هفته از انتصاب او در این جایگاه می گذرد در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه بر مدیریت واحد در حوزه فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: در این حوزه اکنون مدیریت واحد وجود ندارد و ناهماهنگی و ورود دستگاه های مختلفی که تخصصی در حوزه فرهنگ و هنر ندارند، دستگاه های فرهنگی را از اهداف خود دور کرده است.
حجت الاسلام مختار کرمی یادآور شد دستگاه های فرهنگی استان کردستان به دلیل نبود مدیریت واحد نقشه راه را گم کرده اند.
او تاکید کرد دستگاه های فرهنگی باید با تقسیم وظایف به دنبال تحقق اهداف و برنامه های خود باشند.
او سازمان تبلیغات اسلامی را متولی اصلی مباحث قرآنی در کشور دانست و گفت: کمترین سهم را در بودجه های قرآنی داریم.
کرمی در ادامه احیای فرهنگ ناب اسلام، تقویت و ترویج ایمان، تقویت اخلاق اسلامی و دفاع از اصول اسلام را از اهداف برنامه های سازمان تبلیغات اسلامی دانست و گفت: همواره فراجناحی عمل کرده ایم و با دولت فعلی هم تعامل و همکاری خوبی داریم.
او به تدوین برنامه های فرهنگی در سازمان تبلیغات اسلامی استان اشاره کرد و با اذعان به اینکه برای اجرای این برنامه ها نیاز به اعتبار داریم گفت: این سازمان در استان کردستان امکانات بسیار خوب سخت افزاری از جمله هشت مجتمع فرهنگی نور در اختیار دارد که ظرفیت خوبی برای توسعه حوزه فرهنگ و هنر استان است.
مدیر حوزه هنری کردستان نیز در این جلسه فرهنگ را بستر توسعه دانست و گفت: کردستان به دلیل ظرفیت و استعدادی که دارد بستر توسعه باید از میدان فرهنگ بگذرد.
امین مرادی با اعلام اینکه در حوزه فرهنگ و هنر در استان کردستان حرکت رو به جلو داریم افزود: حوزه هنری کردستان در زمینه فرهنگ و هنر بسیار خوب عمل می کند و سال گذشته 12عنوان برتر جشنواره تولیدات برتر حوزه های هنری کشور را کسب کردیم.
او نیز به مانند دو مدیر قبلی حوزه فرهنگ از موازی کاری در انجام فعالیت های فرهنگی در کردستان انتقاد کرد و خواستار عمال مدیریت واحد فرهنگی در استان شد.
مرادی گریزی به فعالیت سالن های سینما در کردستان نیز زد و گفت: اکنون هزار و 679صندلی در سه سینمای بهمن، شیدا و سینما کوردستان مریوان فعال است.
به گفته او به ازای هر 500 هزار نفر جمعیت استان کردستان یک سالن سینما اکنون وجود دارد.
او کردستان را سرزمین موسیقی دانست و گفت: متاسفانه در استان سالن مختص به موسیقی وجود ندارد که یکی از نیازهای اصلی استان است.
مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان نیز در ادامه این جلسه به فعالیت 23 مرکز ثابت و سیار این کانون در استان اشاره کرد و گفت: بیش از 28 هزار نفر از پسران و دختران کردستانی در این پایگاه ها عضو هستند.
سهیلا شیخی با اعلام اینکه در همه شهرستان ها مرکز فعال وجود دارد افزود: هفته گذشته نیز چهار مرکز فرهنگی هنری از محل مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به بهره برداری رسید.
او به فعالیت سه کتابخانه سیار روستایی نیز اشاره کرد و گفت: استقبال روستاییان استان از کتابخوانی بسیار بالا است و کتابخانه های سیار این کانون پاسخگوی حجم استقبال مردمی نیست.
او به کمبود اعتبار نیز اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر مسوولان استان به فعالیت های کانون پرورش فکری شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان نیز به عنوان آخرین مدیر فرهنگی به تشریح فعالیت های این اداره کل پرداخت و با اذعان به اینکه کتابخانه ها به دو شیوه نهادی و مشارکتی فعالیت می کنند گفت: اکنون 49کتابخانه عمومی نهادی و 31 باب کتابخانه مشارکتی در استان فعال است.
اسماعیل احمدی به وجود 807 هزار و 467 جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و افزود: 25 هزار و 467 نفر معادل 1.7 اکنون عضو این تعداد کتابخانه هستند که در سال 1404این تعداد باید به 35درصد جمعیت استان برسد.
او به فعالیت دو کافه کتاب در سنندج نیز اشاره کرد و با بیان اینکه مردم استقبال بسیار خوبی از این کافه دارند گفت: برای راه اندازی چهار باب کافه کتاب جدید نیز درخواست مجوز شده است.
او یکی از نیازهای استان کردستان را کتابخانه مرکزی دانست و با اعلام اینکه اکنون استان فاقد این مرکز است گفت: عملیات ساخت کتابخانه مرکزی سنندج به کندی پیش می رود و نیاز به اعتبار برای ادامه فعالیت داریم.
او به ساخت کتابخانه در پنج نقطه استان نیز اشاره کرد و افزود: پیشرفت فیزیکی ساخت این تعداد کتابخانه نیز مناسب نیست و نیازمند توجه بیشتر مسوولان استان برای تامین اعتبارات مورد نیاز داریم.
او آمادگی نهاد کتابخانه های عمومی استان را برای راه اندازی کتابخانه های سیار روستایی و همچنین برگزاری دومین همایش مترجمان کُرد ایرانی در سنندج را اعلام کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان در ادامه پیشنهاد خرید آثار بومی مولفان حوزه ادبیات کُردی و ملی را داد و یکی از چالش های مطالعه را نبود کتاب مورد نیاز مخاطبان اعلام کرد و گفت: خرید آثار مولفان بومی می تواند در ارتقای سطح مطالعاه مردم موثر باشد.
احمدی بر تامین اعتبارات لازم برای خرید آثار بومی مولفان استان تاکید کرد و افزود: این آثار می تواند به رونق وضعیت کتابخانه های استان منجر شود.
از محتوای سخنان مدیران حوزه فرهنگی کردستان این برداشت را می توان کرد که دخالت نهادهای غیرمتخصص در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین موازی کاری ها در این حوزه زیاد است و مدیران فرهنگی بر اعمال مدیریت واحد فرهنگی تاکید داشتند اما مسوولان و متولیان حوزه فرهنگ و هنر کردستان در این جلسه مشخص نکردند که موازی کاری ها و دخالت ها در حوزه فرهنگ از ناحیه چه کسانی یا سازمان هایی انجام می شود.
3033/1904
گزارش از فرزاد نویدی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعمال مدیریت واحد فرهنگی و عدم موازی کاری دغدغه متولیان فرهنگ و هنر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات