هند بدنبال واردات اورانیوم از آفریقا

به گزارش ایرنا،کارشناسان پیمان 'پلیندابا' را یکی از مهمترین موانع فروش اورانیوم از سوی کشورهای آفریقایی به هند می دانند.
پیمان 'پلیندابا'یا پیمان منطقه عاری از سلاح هسته ای آفریقا که در سال 1996 به امضای کشور های عضو رسید،صادرات مواد معدنی حساس و راهبردی را با هدف منع گسترش سلاح های هسته ای کنترل می کند.
منابع دیپلماتیک هند اعلام کردند 'پرناب موکرجی' رئیس جمهور هند در سفر هفته آینده به 'نامیبیا' تلاش می کند ،توافقنامه صادرات اورانیوم این کشور به هند را برای استفاده از طرحهای انرژی اتمی اجرایی کند.
وی افزود:یادداشت تفاهم صادرات اورانیوم نامبییا به هند که چند سال پیش بین دو کشور امضا شد،تاکنون پیشرفتی نداشته است .
هند و نامیبیا در سال 2009 زمانی که 'هیفپک پونی پوهامبا' رئیس جمهور نامیبیا به هند سفر کرد دو یادداشت تفاهم در زمینه زمین شناسی ،منابع معدنی و همکاریهای غیر نظامی انرژی هسته ای امضا کردند.
مقامات دیپلماتیک هند عقیده دارند که عضویت نامیبیا در پیمان 'پلیندابا' باعث شده است که این کشور نتواند بر اساس توافقنامه امضا شده به هند اورانیوم صادر کند.
سفر رئیس جمهوری هند به سه کشور آفریقایی 'غنا'،'ساحل عاج ' و 'نامبیا'در 12 ژوئن (23 خرداد) فرصتی است تا بار دیگر رئیس جمهوری هند برای واردات اورانیوم از افریقا تلاش کند.
یکی از اهداف اصلی سفر 'موکرجی' به این کشور ها تحکیم روابط تجاری هند با غنا، ساحل عاج و نامیبیا خواهد بود.
دو گروه تجاری بزرگ رئیس جمهوری هند را در این سفر همراهی می کنند.
کشور 'نامیبیا' چهارمین دخایر بزرگ اورانیوم در آفریقا را دارد.
هند پس از آنکه گروه تامین کنندگان هسته ای تحریم سی و چهار ساله علیه این کشور را لغو کرد،توانست وارد تجارت هسته ای شود.
*آساق*267*1600

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هند بدنبال واردات اورانیوم از آفریقا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات