ادارات ملزم به رعایت قوانین مناسب سازی محیط کار برای معلولان هستند

یداله خرم نژاد روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه دو مقوله مناسب سازی و توانمدسازی از اهداف مهم سازمان بهزیستی است، افزود: در مقوله توانمندسازی و اشتغال زایی بیشتر نیاز به حضور معلولان در اجتماع است که مستلزم این حضور مناسب سازی سطح شهر و ادارات است که وضعیت موجود مناسب نیست.
وی اظهارکرد: این درحالی است که رعایت نکردن قوانین مناسب سازی و رفع موانع معماری در سطح شهر مشکلات عدیده ای برای افراد معلول و جانباز و افراد کم توان و سالمندان و زنان بار دار ایجاد کرده است.
خرم نژاد گفت: نصب بلوک، میله و زنجیر در مسیر تردد پیاده روها نیز که مغایر با قوانین مناسب سازی است از دیگر مشکلات ایجاد شده برای این قشر است.
وی بیان کرد: شهردار و نمایندگان آن یکی از ارکان مهم و از اعضای اصلی و صاحب نظر در کمیته مناسب سازی بشمار می آید و حضور آنان در نشستهای کمیته مناسب سازی و رفع موانع شهری، ضروری است.
مسئول مناسب سازی اداره بهزیستی گناوه افزود: شهرداری طبق قانون باید از صدور گواهی پایان کار ساختمان ها و فضاهای فرهنگی و درمانی و اداری درصورت رعایت نکردن قوانین مناسب سازی و از صدور مجوزهای غیرقانونی برای کیوسک ها در معابر عمومی و پیاده روها پرهیز کند.
وی با بیان اینکه در قرآن کریم نسبت به هرگونه برتری و سلطه گری افراد بر همدیگر سفارش و تاکید شده است، گفت: امروز در جامعه نه به دید یک عضو جامعه بلکه به دید مظلومیت و ترحم نگاه می شود و هنوز باور لازم در جامعه ما نسبت به کارآیی و توانمندی معلولان جا نیافتاده است.
وی بیان کرد: با توجه به وجود 48 فارغ التحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی و ارشد و تعداد چندین برابر این میزان در حال تحصیل در بین معلولان شهرستان هیچ یک از فضاهای آموزشی از قبیل مدارس و دانشگاهها مناسب سازی نشده است.
خرم نژاد بر استانداردسازی رمپ های ورودی ادارات دولتی و موسسات خصوصی و فضاهای تفریحی و هنری تاکید کرد و گفت: با این وجود در برخی ادارات رمپ های ایجادشده مغایر با استانداردهای تعریف شده قانون جامع حقوق معلولان است.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.
6164/6043

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادارات ملزم به رعایت قوانین مناسب سازی محیط کار برای معلولان هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات