فضای مجازی، سکه ای که دو روی آن را باید با هم دید

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی ناجا، سرهنگ رضا رضایی افزود: فضای مجازی مانند هر مقوله دیگر در عالم واقع وجود داشته و باید از منظر تهدید و فرصت، به آن همزمان نگاه کرد.
وی ادامه داد: باید بدانیم که شناخت فضای مجازی و به تبع آن، استفاده صحیح و در عین حال حداکثری از این پدیده دنیای مدرن، مستلزم شناخت و لحاظ کردن هر دو روی سکه‌ است.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان در ادامه دستیابی آسان به آخرین اطلاعات، جذابیت و تنوع، کاهش هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی، گسترش تعامل و تبادل نظر با سرعت بسیار بالا را برخی از تهدیدهای این فضا دانست و افزود: شناخت آسیب‌ها، معایب و مضرات فضای مجازی و شبکه سایبری موجب می شود تا با اشراف کامل و دقت نظر بالا، نگاهی جامع‌تر به موضوع داشته و در هنگام برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای برنامه ‌ها و فعالیت‌ های مختلف دچار غفلت و اشتباه نشویم.
سرهنگ رضایی در ادامه به تشریح تهدیدهای اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای در فضای مجازی پرداخت و افزود: تمهیدات رسانه‌ای - فرهنگی جبهه‌ غرب علیه جامعه ما، به ویژه در حوزه جوانان باعث تغییر در ذائقه، نظام ارزشی و در نهایت تغییر در سبک زندگی برخی از مردم ما شده است.
وی با اشاره به اینکه جوان ما، به خاطر جذابیت ‌های انکار ناپذیر این فضا ساعت‌های طولانی را به تنهایی در آن سپری کرده و در عین حال که از این تنها بودن و داشتن یک یار و همراه غیرحقیقی لذت می‌برند، گفت: کاربر پس از خروج از چنین فضایی و ورود به محیط خانواده و جامعه، دیگر نه به لحاظ جسمی و نه به لحاظ روحی، رمقی در وجودش برای پذیرش مسئولیت در جامعه ندارد.
سرهنگ رضایی، یکی دیگر از تهدیدهای فضای سایبری را تضعیف اعتقادها و گسترش شبهات فکری دانست که طرح و نشر انواع آن موجب تزلزل در باورهای کاربران سست عقیده و کم ‌اطلاع می شود.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین، اعتیاد مجازی، گسترش محصولات فرهنگ ‌های منحط و انحراف های اخلاقی را از دیگر تهدیدات اجتماعی و فرهنگی فضای سایبری دانست و افزود: با فرهنگ سازی در بستر جامعه و خانواده از طریق برنامه ریزی و آموزش های لازم و نیز ارتقا سطح آگاهی افراد در خصوص مزایا و معایب این فضا و چگونگی استفاده از آن می توان در کاهش هر نوع تهدیدی گام های موثری برداشت.
به گفته وی، بدون تردید رسانه تاثیر شگرفی در پیدایش عادت های تازه و تکوین فرهنگ جهانی، تغییر در خلق و خوی انسانی، نزدیک شدن ملت ها داشته و همه قالب های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را نیز تحت تاثیر عوارض مثبت و منفی خود قرار می دهد.
این مسئول انتظامی، ترویج بی بند و باری، اعتیاد آوری، ایجاد اختلال در روابط خانوادگی، ایجاد روابط نامناسب اخلاقی، ورود بی اجازه به حریم خصوصی اشخاص، هویت جعلی و خروج از دنیای واقعی به سراب تخیلات را از آسیب های شبکه های اجتماعی برشمرد.
8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فضای مجازی، سکه ای که دو روی آن را باید با هم دید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات