شهر بی‌نظم

محسن زاهدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه می کند: در زمان بارش باران خیابان های کرمانشاه خلوت می شود، در حالی که با توجه به جمع شدن آب در سطح خیابان و کندی تردد، به طور طبیعی باید ترافیک بیشتر و سنگین تر ایجاد شود.
او بر این باور است که 'سفر کردن' در کرمانشاه به جای ابزار رفع نیاز،‌ تبدیل به یک 'هدف' شده است.
به گفته زاهدی، شهر کرمانشاه اکنون از نظر ترافیکی یک شهر بی‌نظم است که اصلاح آن هم یک شبه امکان پذیر نیست اما باید رفتارهای نادرست ترافیکی با فرهنگ سازی تغییر کنند.
علاقه بالای مردم به استفاده از وسایل شخصی که به اعتقاد زاهدی بخشی از آن برای 'کارهای ضروری' نیست، تنها یک روی سکه است؛ روی دیگر آن خالی ماندن میزان قابل توجهی از ظرفیت سیستم حمل و نقل عمومی است.
گرچه ممکن است سرعت پایین جابجایی، کیفیت نه چندان بالا و زمان انتظار بالا سبب گرایش کمتری به اتوبوس های شهری شود اما شاید این دلایل برای قهر با ناوگان حمل و نقل عمومی کافی نباشد.

* دو سوم اتوبوس ها خالی اند
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه می گوید: اتوبوس های شهری با یک سوم ظرفیت کار می کنند.
افشین لرزنگنه در گفت و گو با خبرنگا ایرنا اضافه می کند: اتوبوسی که روزانه باید هزار و 300، 400 نفر را جابجا کند، فقط روزی 300 مسافر را جابجا می کند.
به زعم او دلیل اوضاع نامطلوب فعلی این است که 'بسیاری از شهروندان دوست دارند از پارکینگ منزل تا مقصد خود، سوار خودروی شخصی شوند و آن را ساعت ها جلوی محل کار یا خریدشان پارک کنند.'
لرزنگنه که گویا از این وضع کلافه است، می گوید: دیگر چگونه و به چه زبانی به مردم بگوییم که به جای خودروی شخصی از اتوبوس استفاده کنید.
حدود 300 دستگاه اتوبوس فعال در ناوگان حمل و نقل شهر کرمانشاه فعال است که البته در صورت استقبال مردم از آنها،‌ این رقم باید به هزار دستگاه برسد.

* بوق زدن های دیوانه کننده
مشهودترین پیامد بیرون آوردن بی‌هدف یا غیرضروری خودرو، علاوه بر ترافیک سنگین در خیابان های اصلی و هدررفت سوخت و زمان بسیاری از شهروندان، احتمال تصادف های بیشتر و کاهش آرامش روانی رانندگان است.
سرهنگ غلامرضا امیدی، رئیس سابق پلیس راهور استان کرمانشاه در این باره در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: آمار خشونت و درگیری در صحنه تصادفات استان زیاد است و گاهی با وجود اینکه تنها یک تصادف ساده رخ داده است، اما منجر به درگیری فیزیکی و مجرومیت 2 طرف می شود.
به گفته او 'بوق زدن مکرر هم از عادات بد بسیاری از رانندگان است و این کار بسیار شایع شده و دیوانه کننده است.'

* یک راهکار
یکی از اهداف اجرای طرح پارکبان (الزام شهروندان به پرداخت هزینه برای پارک خودرو) در شهر کرمانشاه، کاهش استفاده غیرضروری شهروندان از خودروهای شخصی بود که البته در این زمینه توفیق زیادی به دست نیامد و این طرح بیشتر درآمدزایی برای شهرداری به همراه داشته است.
به نظر می رسد در کنار فرهنگ سازی برای کاهش استفاده از خودروهای شخصی، متولیان ترافیک شهری و عمران استان باید ملزم به توسعه حمل و نقل عمومی،‌ توسعه معابر محدود و کم‌عرض و ترویج فرهنگ استفاده از فضای پارک حاشیه ای و پارکینگ های عمومی شوند تا ترافیک نفسگیر و آلوده کرمانشاه بیشتر از این نفس مردم را نگیرد.
حدود 600 هزار دستگاه خودرو در استان کرمانشاه در حال تردد است و سالانه 30 تا 35 هزار خودروی جدید هم وارد استان می شود.
شهر کرمانشاه حدود 900 هزار نفر از جمعیت 2 میلیون نفری استان کرمانشاه را در خود جای داده است.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهر بی‌نظم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات