نقد روان شناسانه کارتون پینوکیو در شیراز

به گزارش دریافتی پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره استان فارس، سالم جعفری در نشست نقد و تحلیل کارتون پینوکیو در موسسه پیشگامان نسیم مهر و سازگاری شیراز افزود: در این کارتون گربه نره و روباه مکار نماد افکار منفی هستند که گام به گام با پینوکیو در تمام ابعاد زندگی همراه هستند و سعی در منحرف کردن پینوکیو در رسیدن به هدف خود دارند.
این روانشناس بالینی گفت: در کارتون پینوکیو 35 گام روانی به نمایش گذاشته می شود تا فرد به سمت آسیب های روانی برود که بخوبی به نمایش گذاشته شده است.
وی ادامه داد: در این کارتون بخوبی به نمادهایی از رفتارهای اجتماعی همچون توجیه، دلیل تراشی، فکر کردن بعد از وقوع حادثه، همگامی با اضطراب، حرص، عدم خود تحلیلی، بی توجهی نسبت به آسیب استفاده شده است.
جعفری ابراز امیدواری کرد که بتوان با تحلیل کارتون ها، مفاهیم سخت و پیچیده روانشناسی را با زبان ساده تر به جامعه آموزش داد و روشی جدید در ایجاد مفهوم سازی روانشناسی با استفاده از این طرح ها مطرح کرد.
در این نشست، راهکارهای تحلیل افکار منفی در روانشناسی شناختی، روش کنترل و کاهش اضطراب و افسردگی با توجه به نمادهای به کار رفته در کارتون پینوکیو مطرح شد.
ماجراهای پینوکیو رمانی ایتالیایی نوشته کارلو کلودی در قرن نوزدهم است. شخصیت اصلی این رمان که کارتون و انیمیشن آن سال ها قبل ساخته شده است، آدمکی چوبی به نام پینوکیو است که دماغ او هنگامی که دراز می شود مشخصه بارز این شخصیت تخیلی‌ و بیانگر دروغگویی است.
از این رمان چند کارتون ساخته شده که نسخه ژاپنی آن به صورت سریال و نسخه سینمایی آن ساخته کمپانی آمریکایی والت دیزنی مشهور هستند.
2027 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقد روان شناسانه کارتون پینوکیو در شیراز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات