تامین متمرکز امکانات و کاهش هزینه های تولید، باعث رونق صنایع دستی می شود

به گزارش ایرنا، سیدعباس دانایی روز پنجشنبه در ائین افتتاح فروشگاه خانه صنایع دستی سمنان همزمان با 20 خرداد روز صنایع دستی، گفت: شناسائی ظرفیت موجود در شاخه های مختلف هنرهای بومی و محلی، به ویژه صنایع دستی، به منظور تولید محصـولات خاص، بر اساس استانداردهای کیفی رشته های صنایع دستی، توسعه بخش این رشته هنری است.
وی با تبریک روز صنایع دستی، خانه صنایع دستی را به عنوان محیط حمایتی مناسبی برای صنعتگران و هنرآموختگان برای تبدیل ایده های آنان به محصولات تجاری دانست و گفت: امکانات به صورت متمرکز و کمک به کم کردن هزینه های مختلف تولید در این بخش، نقش مهمی در توسعه صنایع دستی خواهد داشت.
دانایی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی در رشته های مختلف صنایع دستی مانند ساخت سه تار و تنبور، سنتور، طلا و جواهر، زیورآلات، گلیم بافی، سفال و سرامیک، تذهیب، نقاشی گل مرغ، مجسمه سازی و پیکرتراشی با استخوان، مشبک، معرق، منبت و ...در خانه صنایع دستی سمنان، گفت: با حضور دانشجـویان و صنعتگران صنایع دستی، این نوع آموزشها باعث افزایش کیفیت محصولات و طراحی های جدید و نوآوری در طراحی و تولید محصولات صنایع دستی می شود.
مسئول خانه صنایع دستی سمنان نیز هدف از برگزاری دوره های آموزشی صنایع دستی را ترویج و احیای صنایع دستی و هنرهای بومی، اشتغالزایی، غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، ترویج و توسعه مشاغل خانگی و ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزا عنوان کرد.
بهرامی افزود: با افزایش توان تولید رشته های مختلف صنایع دستی زمینه ورود این کالاها به بازارهای بزرگ و حتی بازارهای خارجی فراهم می شود و نتیجه این امر توسعه و رشد اقتصاد محلی و رشد فرهنگ تجارت منطقه ای است که نیاز به حمایتهای دستگاههای دولتی و بخش های خصوصی دارد.
خانه صنایع دستی سمنان واقع در بلوار شریف واقفی، مجموعه ای است که با هـدف ترویج و حمایت از تولیدات و تولید کنندگان صنایع دستی و واحدهای دارای هـویت حقوقی مستقـل، راه اندازی و به منظـور ارائه خدمات تخصصی در جهت تولید و ارتقـاء وضعیت صنایع دستی فعالیت دارد.
مسوولینی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرستان، فرماندار سمنان را در این بازدید همراهی کردند.
در خانه صنایع دستی سمنان واحدهای آموزش ساخت زیور آلات سنتی، نمد مالی، آموزش ساخت سازهای سنتی ، آموزش مجسمه سازی و پیکر تراشی بر روی استخوان، آموزش سفال و سرامیک ، معرق و منبت، تذهیب و آموزش گلیم بافی و... وجود دارد و فروش تولیدات صنایع دستی ، تولیدات خاص منطقه ای، مشاوره و خدمات رسانی به تولید کنندگان و بازرگانان نمایشگاهی و کارگاهی و... دیگر فعالیتهای خانه صنایع دستی سمنان است.
استان سمنان پنج هزار هنرمند صنایع دستی، 23 اثر صنایع دستی ثبت شده در فهرست آثار ملی و 18 تعاونی فعال صنایع دستی دارد.
6103/6026

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تامین متمرکز امکانات و کاهش هزینه های تولید، باعث رونق صنایع دستی می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات