خانواده ها برای معرفی دانش آموزان مبتلا به اوتیسم پیش قدم شوند

به گزارش دریافتی ایرنا از نمابر پنجشنبه اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، رستم اکبری زاده افزود: هم اینک 164 دانش آموز شناسایی شده مبتلا به بیماری اوتیسم در سه مرکز در این استان در حال آموزش هستند و پیش بینی می کنیم تعداد دانش آموزان مبتلا به این بیماری در این استان بیش از این رقم باشد.
وی اظهار کرد: این گروه از دانش آموزان نیازمند آموزش‌های خاص هستند و می توان گفت که 90 درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم در لایه‌های اجتماعی مخفی شده‌اند و به این آموزش ها دسترسی پیدا نمی کنند.
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی فارس با اشاره به ویژگی‌های مبتلایان به بیماری اوتیسم بیان کرد: بیشتر کودکان اوتیسمی در سن یک یا 2 سالگی معمولی هستند اما به صورت ناگهانی زبان گفتاری و مهارت‌های اجتماعی را از دست می‌دهند.
اکبری زاده گفت: غربالگری در زمینه کشف دانش‌آموزان استثنایی و مبتلا به اوتیسم شعار ما است و با شناسایی دانش‌آموزان اوتیسمی، زمینه تحصیل برای آنها فراهم می‌شود.
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی فارس با بیان اینکه سالانه قبل از بازگشایی مدارس برای دانش‌آموزان جدید طرح غربالگری در همه نقاط استان برگزار می‌شود بیان کرد: هر سال در استان فارس، افزون بر 80 هزار دانش‌آموز در طرح اجباری غربالگری حضور می یابند که در این میان دانش‌آموزان کم توان ذهنی و جسمی برای آموزش‌های خاص به مدارس مربوطه ارجاع داده می‌شوند.
اکبری‌ زاده گفت: وظایفی که در قانون آموزش مدارس استثنایی تعیین شده، ارائه خدمات به 36 گروه از دانش‌آموزان گروه‌های خاص است و هم اینک زمینه تحصیل برای هشت گروه از این گروه ها فراهم شده است که در این خصوص نیازمند حمایت‌های خانواده‌ها و مسئولان هستیم.
وی افزود: اگر خانواده‌ای کودک کم توان ذهنی، جسمی و حرکتی خود را ازآموزش وتحصیل معاف کند، موضوع شناسایی کودکان نیازمند آموزش برای آموزش و پرورش استثنایی دشوار می‌شود.
این مقام مسئول با اشاره به افزایش آمار تولد کودکان اوتیسمی درکشور افزود: بر اساس آمار‌های ارائه شده از بین هر 100 نوزاد در کشور یک نفر به اوتیسم مبتلا می‌شود و شناسایی زودرس بیماری اوتیسم و تلاش برای جلوگیری از روند این بیماری می‌تواند به ‌تدریج به کنترل و مهار آن و بازگشت کودکان به چرخه عادی زندگی کمک کند.
اکبری‌زاده اظهار کرد: ناآگاهی خانواده‌ها و جامعه از این بیماری و عدم اطلاع‌‌رسانی مناسب در این زمینه سبب شده بسیاری از این کودکان در زمان طلایی درمان که حدود سه سالگی است، شناسایی نشوند.
اوتیسم نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.
علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن ناشناخته ‌است.
این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار کند.
2027 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خانواده ها برای معرفی دانش آموزان مبتلا به اوتیسم پیش قدم شوند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات