جلوگیری از واردات محصولات کشاورزی سوریه به لبنان/بحرانی جدید با طعم سیاسی

به گزارش ایرنا، دمشق نیز در واکنشی سریع هشدار داد که اگر بیروت این تصمیم را لغو نکند، با پاسخی مناسب و شدید تلافی خواهد کرد.
روزنامه لبنانی السفیردر این رابطه نوشت: درچند ساعت گذشته ابرهای بحرانی جدید درآسمان روابط لبنان و سوریه پدیدار شده است که بی ارتباط با پیچیدگی های موجود در مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور و صف بندی های داخلی لبنان بین طرفداران «بشار الاسد» رئیس جمهوری سوریه و دشمنان او نیست.
اکرم شهیب از نزدیکان « ولید جنبلاط» رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه لبنان است.
جنبلاط از سرسخت ترین دشمنان لبنانی رئیس جمهوری سوریه است که از گروه های تروریستی تکفیری فعال در سوریه مانند جبهه النصره به عنوان انقلابی یاد می کند.
وزیر کشاورزی لبنان علت مخالفت ناگهانی خود با ادامه واردات میوه و سبزیجات سوریه به لبنان را که واکنش های منفی زیادی در پی داشته، حمایت از کشاورزان لبنانی و محصولات تولیدی آنها اعلام کرده است.
السفیر به نقل از منابع آگاه نوشت: دمشق این تصمیم شهیب را در چارچوب جنگ همه جانبه علیه سوریه تلقی کرده است.
این روزنامه لبنانی افزود: این احتمال وجود دارد دمشق از امروز اقدام های تلافی جویانه خود را شروع کند و در نتیجه باید منتظر بدتر شدن روابط بین دو کشور بود.
اکرم شهیب که در مسکو به سر می برد، در گفت وگوبا السفیر مدعی شد : برای حمایت از کشاورزان لبنانی و محصولات تولیدی آنها به ویژه در ماه رمضان این تصمیم را گرفتم.
وزیر کشاورزی لبنان افزود: درچند روز گذشته شاهد افزایش صادرات محصولات کشاورزی سوریه به لبنان بودیم.
وی با اشاره به ممنوع شدن ورود محصولات کشاورزی لبنان به بازارهای برخی کشورهای عربی مانند حوزه خلیج فارس و رکود در بازار لبنان، اضافه کرد: با این تصمیم اکنون فرصتی برای کشاورزان لبنانی فراهم شده است تا محصولات خود را در بازارهای داخلی به فروش برسانند.
شهیب گفت:هرگونه مقابله به مثل سوریه و جلوگیری از ورود محصولات لبنان به این کشور تاثیری نخواهد داشت چون بیشتر تولیدات کشاورزی لبنان به استثنای موز و مرکبات از طریق دریا صادر می شود.
وزیر کشاورزی لبنان افزود:ما به هرگونه واکنش منفی سوریه که به منافع لبنان ضرر بزند ، پاسخ خواهیم داد.
وی خاطرنشان کرد: سوری ها برای صادرات کالاهای خود از فرودگاه بین المللی بیروت استفاده وهرهفته چند هواپیمای حامل کالاهای سوری از این فرودگاه پرواز می کنند، بنابراین امیدواریم طرف سوری به اقداماتی دست نزند که ما را وادار به مقابله به مثل و قطع این شریان کند.

** موضع سوریه
السفیر به نقل از «علی عبدالکریم علی» سفیر سوریه در لبنان نوشت: تصمیم اخیر وزیر کشاورزی لبنان نیازمند بازنگری فوری با درنظر گرفتن منافع لبنان و سوریه است.
وی تاکید کرد: این تصمیم شهیب که به نفع سوریه و لبنان نیست، در شرایط حساس کنونی پیامدهای منفی زیادی دارد.
السفیر به نقل از منابع دولتی سوریه هم خاطرنشان کرد: اقدام وزیر کشاورزی لبنان بی پاسخ نخواهد ماند و در صورتی که بیروت عقب نشینی نکند دمشق با آن مقابله به مثل خواهد کرد.
این روزنامه لبنانی به نقل از منابع سوری خود نوشت: مقامات سوریه در حال بررسی گزینه های مختلفی هستند تا پاسخ مناسبی را برای تلافی انتخاب کنند.
منابع سوری السفیر گفته اند که پاسخ دمشق مرحله ای خواهد بود و با بررسی دقیق مدارک کامیون های حامل کالاها و تولیدات لبنان درگذرگاه های مرزی سوریه شروع می شود و در مرحله بعد از ورود این کامیون ها به خاک سوریه جلوگیری خواهد شد.
این منابع تاکید کرده اند، « در صورتی که لبنان این اقدام اشتباه را متوقف نکند، سوریه حق دارد سقف تدابیر خود برای پاسخ گوئی را بالاتر ببرد».
السفیر به نقل از منابع سوری نوشت: مقامات سوریه بر خلاف قوانین و بدون دریافت عوارض گمرکی، اجازه دادند موزهای تولیدی لبنان از طریق سوریه به اکوادور صادر شود و درست در پایان مهلت زمانی این توافق، وزیر کشاورزی لبنان تصمیم گرفت مانع از ورود محصولات کشاورزی سوریه به لبنان شود، آیا این مزد همکاری سوریه است؟
منابع سوری خاطرنشان کرده اند، «تصمیم اکرم شهیب که بیش از همه به مصرف کنندگان لبنانی ضررخواهد زد، ناشی از کینه های شخصی و رفتاری خصمانه و فاقد هرگونه معیار اخلاقی و اقتصادی است».
السفیر به نقل از منابع خود نوشت: دمشق خواستار حفظ منافع مشترک لبنان و سوریه و تقویت روابط برادرانه است و از گفت وگو و حل منطقی و قانونی این مشکل برپایه توافق ها و تفاهم های دوجانبه استقبال می کند.
منابع سوری این روزنامه لبنانی خاطرنشان کردند: اکرم شهیب پیشتر هم مرتکب اقدام های مشابهی شده و دمشق را وادار به مقابله به مثل کرده بود اما هربار از تصمیم خود عقب نشست، حال معلوم نیست تکرار این سناریو چه سودی برای او در این مرحله حساس دارد؟
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جلوگیری از واردات محصولات کشاورزی سوریه به لبنان/بحرانی جدید با طعم سیاسی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات