آبیدر را در سوز و گرمای تابستان از آتش سوزی حفظ کنیم

به گزارش خبرنگار ایرنا آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی در پارک جنگلی آبیدر و مراتع پرپشت این منطقه هر سال صدمات بسیاری بر این زیست بوم وارد می کند و با وجود تلاش ها و فعالیت های گسترده فعالان زیست محیطی در کنار مسوولان، تاکنون حرکتی منسجم برای جلوگیری از تکرار این مشکلات صورت نگرفته است.
متولی اصلی کنترل آتش سوزی ها از سویی شهرداری سنندج و از سوی دیگر منابع طبیعی است و هر سال هم این دو نهاد با آوردن دلایلی قانونی، توپ را به زمین دیگری انداخته اند.
سیدغریب رییس شورای اسلامی شهر سنندج در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: امروز در همه جهان کارهای زیست‌ محیطی به مهمترین دغدغه جامعه تبدیل شده و بخش عمده‌ ای از برنامه ریزی ها حول محور محیط زیست می چرخد.
وی افزود: چند سال است که در مناطق جنگلی و مراتع شهر سنندج آتش‌سوزی هایی را شاهد هستیم که موجب نگرانی مردم و مسوولان این شهر شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر سنندج خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون نتوانسته ‌ایم اقدام پیشگیرانه ‌ای انجام دهیم و راهکاری عملی برای جلوگیری از آتش ‌سوزی در مراتع به ویژه در آبیدر پیدا کنیم.
سجادی افزود: آبیدر یکی از نمادهای فرهنگی، هویتی و تاریخی شهر سنندج و استان کردستان است و اهمیت این مکان برکسی پوشیده نیست لذا برای حفظ این سرمایه ملی باید اقدامات اساسی اندیشیده شود.
وی اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌های مطلوبی که امسال در استان داشتیم پوشش گیاهی مناسبی در آبیدر ایجاد شده و همین امر بخشی از آسیب ‌هایی را که سال گذشته بر اثر آتش ‌سوزی‌ ها به این کوه زیبا وارد شده بود را جبران کرد است اما همین امر زمینه ساز پوشش گسترده مرتعی و مهیا کردن آتش سوزی هاست.
سجادی خواستار استقرار آتش‌ کوب در چند نقطه از این جاذبه گردشگری و طبیعی سنندج شد و افزود: مدیریت منسجم و واحد در آبیدر یکی از نیازهای ضروری برای مقابله با مبحث آتش سوزی و جلوگیری از خطرات زیست محیطی در این منطقه است اما باید قبول کنیم در بحث مسوولیت‌ پذیری مشکل داریم.
وی افزود: مردم در بحث مدیریت آبیدر از شورا و شهرداری انتظار دارند و ما را در این حوزه مسوول می‌ دانند لذا اگر شهرداری احساس مسوولیت می ‌کند انتظار داریم سایر ادارات نیز از زیر بار مسوولیت آبیدرشانه خالی نکنند.
منوچهر فخری شهردار سنندج نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مدیریت بحران استان کردستان باید برای جلوگیری از آتش‌سوزی آبیدر طرحی تدوین کند تا در پیشگیری از وقوع هر نوع حادثه ‌ای از تمام امکانات و ظرفیت ‌ها استفاده شود.
وی افزود: شهرداری سنندج تنها متولی پارک جنگلی آبیدر نیست و تنها هزار و 400هکتار از محوطه بیش از 20هزار هکتاری آبیدر در اختیار شهرداری است و مابقی در اختیار منابع طبیعی استان است.
فخری خاطرنشان کرد: باید متولی بحران آتش‌ سوزی در آبیدر مشخص شود و وظایف هر دستگاهی به صورت کامل و تفکیک شده مشخص شود.
شهردار سنندج افزود: باید برمبنای تجربیات علمی حرکت کنیم تا خروجی مد نظر و مطلوب را شاهد باشیم و در زمان بحران اجازه ندهیم افرادی که آموزش ‌های لازم را ندیده ‌اند به صحنه ورود پیدا کنند چرا که این کار موجب هدر رفتن فرصت ‌های طلایی در مهار بحران خواهد شد.
مرتضی سنندجی مدیرعامل سابق آتش ‌نشانی سنندج نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مشکلات و محدودیت های این سازمان در خصوص مهار آتش سوزی های آبیدر اشاره کرد و گفت: گشت دایمی آتش ‌نشانی با هدف پیشگیری از وقوع آتش ‌سوزی باید هرچه زودتر در کوه آبیدر سنندج فعال ‌شود.
وی افزود: برخی از نقاط کوه آبیدر سنندج همچون «گویزه کور» به دلیل حضور معتاان و فعالیت قلیان فروشی هر ساله با آتش‌ سوزی های عمدی مواجه می شود و اگر برای این مبحث چاره ای اندیشیده نشود نمی توانیم در مسیر مهار و جلوگیری از بروز آتش سوزی های گسترده موفق باشیم.
سنندجی همچنین استفاده از گشت‌ های موتوری و خودرویی آتش ‌نشانی به منظور اطلاع‌ رسانی به موقع در سنندج به عنوان عاملی دیگر در راستای مهار به موقع آتش سوزی مراتع و مناطق جنگلی نام برد و خواستار توجه متولیان امر در این خصوص شد.
وی افزود: مهم ‌ترین اولویت ما باید پیشگیری از وقوع حریق باشد چرا که نمی ‌توان تمام نیروها و امکانات آتش ‌نشانی را به کوه جنگلی آبیدر اختصاص داد و سایر مناطق شهر را نادیده گرفت.
فرید زرنگارنماینده سازمان های مردم نهاد زیست محیطی سنندج نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: سال گذشته 88 فقره آتش ‌سوزی در منابع طبیعی و جنگل‌های شهر سنندج روی داد که مهم‌ ترین مشکل در مهار این آتش ‌سوزی ‌ها مربوط به امکانات و ماشین‌ آلات مورد نیاز بوده است.
وی افزود: بیشتر مراتع و مناطق جنگلی سنندج صعب العبور هستند و ماشین آلات سنگین نمی توانند برای مهار آتش سوزی این مناطق اقدامی موثر انجام دهند و تنها راهکار استفاده از آتش کوب و نیروی انسانی آموزش دیده است.
زرنگار اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد استان توانسته اند بیش از 250 نفر را برای این مبحث آموزش دهند که می‌ توان از ظرفیت این نیروها در بحث مدیریت بحران استفاده کرد.
محمد ناصر محمدی معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان کردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مراقبت از جنگل کاری های آبیدر و مراتع آن باید توسط شهرداری سنندج که به عنوان دستگاه بهره بردار شناخته می شود با جدیت دنبال شود.
وی افزود: قبل از اینکه پارک جنگلی آبیدر به شهرداری سنندج واگذار شود این اداره کل با درنظر گرفتن چند نیروی ثابت که امور اطفا حریق و مراقبت های لازم را از مراتع و مناطق جنگلی این محوطه طبیعی عهده دار بودند از بسیاری آتش سوزی ها جلوگیری می شد.
محمدی خاطرنشان کرد: متاسفانه از زمانی که مدیریت محدوده پارک جنگلی آبیدر به مساحت هزار و 500هکتار به شهرداری سنندج واگذار شده است شاهد بروز آتش سوزی های متعددی بودیم که این مهم با مدیریت و برنامه ریزی درست قابل کنترل است.
معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان کردستان اظهار داشت: با به کارگیری 30 کارگر به مدت پنج ماه می ‌توان مراقبت‌ های لازم را از آبیدر به عمل آورد و با مراقبت از مناطق جنگلی و مراتع آن می توان از وقوع آتش سوزی جلوگیری کرد.
وی افزود: باید به این مهم توجه کرد که بیش از 80 درصد مراتع کردستان مستعد آتش سوزی هستند و تنها راهکار مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع احساس مسوولیت همگانی و انسجام در بین دستگاه های متولی امر است.
7351/1904
گزارش از خبات ساعدی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آبیدر را در سوز و گرمای تابستان از آتش سوزی حفظ کنیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات