سد «سلما» در هرات، برای سد «دوستی ایران» مشکلی ایجاد نمی‌کند

علی احمد عثمانی ساخت سد سلما یکی از بزرگترین پروژه‌ها در غرب افغانستان نگرانی‌هایی از احتمال کم آبی یا حتی خشک شدن سد دوستی ایران را بوجود آورده است اما در این رابطه وزیر انرژی و آب افغانستان تاکید کرد که این سد مشکلی را برای سد دوستی ایجاد نمی‌کند.

«علی احمد عثمانی» وزیر انرژی و آب افغانستان در مورد بهره‌برداری از سد سلما و نگرانی‌ها از کم آبی سد دوستی در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم تاکید کرد که سد سلما مشکلی را در تامین آب سد دوستی که بر روی هریرود ساخته شده بوجود نمی‌آورد.

این در حالی است که گفته می‌شود با کم آب شدن سد دوستی، آب آشامیدنی خراسان رضوی به خصوص شهر مشهد با مشکل مواجه می‌شود.

وزیر انرژی و آب افغانستان اظهارداشت که سد سلما به چند دلیل نمی‌تواند به صورت جدی در تامین آب سد دوستی مشکل ایجاد کند.

نخست این که آب هریرود قبلا به صورت فصلی جریان داشت اما سد سلما آب این رودخانه را بطور مداوم و پایدار مدیریت می‌کند.

وی در ادامه توضیح داد که سد سلما ظرفیت ذخیره 640 میلیون متر مکعب آب را دارد و در چند روز گذشته 457 میلیون متر مکعب آب در مخزن این سد ذخیره شده است اما بخشی از این آبها راه می‌شود.

عثمانی تاکید کرد که پیش تر از آن نیز 200 میلیون متر معکب آب را در ثانیه رها کردیم و در هفته پیش تر از آن نیز 40 میلیون متر معکب را در ثانیه رها کردیم، بنابراین می‌توان به شکل سیستماتیک آب را مدیریت کرد تا رودخانه هریرود با مشکل مواجه نشود.

وزیر انرژی و آب افغانستان در ادامه افزود: سیستم کنترل آب در بند سلما دقیقا اینطوری است که به عنوان نمونه در زمستان حدود بیشتر از 300 متر مکعب در ثانیه آب در هریرود داشتیم که به طرف سد سلما حریان داشت اما به شکل سیلاب از دسترس خارج می‌شد و در تابستان که ما آب نیاز داشتیم آبی وجود نداشت اما اکنون قضیه بر عکس شده، در زمستان وقتی که ما آب نیاز نداریم ذخیره می‌کنیم و همان را در تابستان استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد که یکی از اهداف ساخت سد سلما حفظ وضعیت هریرود است، قصد ما این است که هریرود را زنده کنیم زیرا این رودخانه به سمت مردن می‌رفت.

مهندس عثمانی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این که بین سد سلما تا سد دوستی فاصله زیادی در حدود 400 کیلومتر وجود دارد و با وجود منابع آبی در این مسیر نمی‌تواند نگرانی قابل توجهی را از این جهت ایجاد کند.

وزیر انرژی و آب افغانستان همچنین خاطرنشان کرد که یکی از مسئولان سد دوستی نیز اعلام کرده بود که سلما مشکلی را برای دوستی ایجاد نمی‌کند.

وی تصریح کرد که به هر صورت دولت افغانستان موظف است با در نظر داشت مصلحت‌ها، منافع ملی خود را نیز تامین کند بویژه آن که با سد سلما ولایت هرات جایگاه گذشته خود را باز می‌یابد.

این مقام ارشد دولت افغانستان اذعان کرد: منابع آب در دنیا به مسئله مهمی تبدیل شده است و برای بهره‌برداری از آن نیز به عزم‌های سیاسی نیاز است.

عثمانی همچنین در مورد طر‌های وزارت انرژی و آب افغانستان گفت که برنامه‌های ویژه‌ای را برای مهار آبهای افغانستان در نظر گرفته‌ایم و در مرود ایجاد 15 سد در این کشور تصمیم‌گیریهایی انجام شده است.

وزیر انرژی و آب افغانستان اظارداشت که طرحها و تفاهمنامه‌های امضا شده مانند تولید 100 مگاوات برق از سد کجکی در هلمند نیز نشان از اراده حکومت وحدت ملی برای مهار آبهای افغانستان دارد.

دولت کنونی افغانستان پروژه‌های بزرگی مانند، خط لوله گاز تاپی، خطوط انتقال برق کاسا 1000 و انتقال برق 500 مگاواتی توتاپ را در آستانه بهره‌برداری دارد.

وی در مقایسه وزارت انرژی و آب کنونی با زمان تصدی «اسماعیل خان» گفت که هیچگاه زحمت مقامات دولت گذشته را زیر سوال نمی‌برد اما برای اجرای پروژه‌ها بسیار تلاش خواهد کرد.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سد «سلما» در هرات، برای سد «دوستی ایران» مشکلی ایجاد نمی‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات