مسئولان آمایش سرزمینی را جدی بگیرند/ کشاورزی شاهرود در حال احتضار

به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن حسینی شاهرودی پیش از ظهر پنج شنبه در خلال سومین نشست شورای اداری شاهرود در سال۹۵ به میزبانی فرمانداری ویژه این شهرستان، ضمن اشاره به طرح آمایش سرزمینی که آماده ابلاغ از سوی استاندار سمنان و دولت است، بیان داشت: این طرح از این لحاظ اهمیت دارد که پس از اجرای آن اعتبارات، توسعه، اشتغال و ... بر اساس نتایج آمایش سرزمینی توزیع می شود و اگر این مورد را جدی نگیریم قطعا از قافله اعتبارات عقب خواهیم ماند.

وی افزود: در آمایش سرزمینی باید نگاه بخشی را کنار گذاشت و دستگاه ها ماموریت هایشان را در حوزه شناسایی و معرفی ظرفیت ها بدانند تا بتوانیم به مجریان آمایش سرزمینی برای تهیه آن کمک کنیم از سوی دیگر نباید به گونه ای عمل کنیم که شهرستان شاهرود با وجود ظرفیت کشاورزی، قطب گردشگری و ... در زمینه های اعتبارات و توسعه دچار عقب ماندگی شود.

نمایندگان حلقه واصله مدیران هستند

عضو خانه ملت با بیان اینکه نمایندگان مردم و مدیران حلقه واصله بین یکدیگر بوده و از هم جدا نیستند، گفت: متاسفانه در برخی اوقات، مدیران ما حتی وقتی صحبت از طرح های جامع نیز می کنند، بازهم نگاه شخصی در آنها لحاظ می کنند و مسیر اجرای طرح ها را به صورت دلخواه خود انتخاب می کنند که این مهم نباید وجود داشته باشد و همه باید با هم برای توسعه کار کنیم.

حسینی شاهرودی درباره تاکید مقام معظم رهبری به فرهنگ و اقتصاد طی سال های اخیر، بیان داشت: امروز تاکید معظم له به اقتصاد و فرهنگ به معنای رها ساختن سایر حوزه ها مانند توسعه، اجتماع و ... نیست و همه حوزه های پیشرفت در کشور می بایست پا به پای یکدیگر پیش بروند و اگر در حوزه ای دچار ضعف هستیم، باید آنرا با تدابیری دو سویه حل و فصل کنیم امروز زمان آن رسیده که نگران چالش کشیده شدن نباشیم و باید جلساتی مانند شورای اداری را از حالت گزارش صرف به حالت شورایی بدل سازیم تا بتوانیم از آن خروجی خوبی دریافت کنیم.

وی افزود: مدیران باید به مردم پاسخگو باشند وگرنه بیان گزارش کار در شواری اداری آن هم در بین مدیران دستگاه های دولتی چندان چاره ساز نیست چرا که اینگونه خودمان گزارش می دهیم و خودمان، خود را تشویق می کنیم لذا در این بین مردم باید نظر دهند و گزارش مدیران را بشنوند.

کشاورزی شاهرود مانند فردی در حال احتضار است

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اقدامات مثبت صورت گرفته در حوزه آب شاهرود، گفت: در حوزه آب کارهای خوبی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون صورت گرفته اما باید از خودمان بپرسیم که آیا توقعی که مردم از نظام اسلامی دارند تا چه حد برآورده شده است؟ حال که ما با همت مسئولان۴۰درصد از مشکل آب شرب روستای ابر را برطرف ساخته ایم، چرا باید در طول ۳۷سال به گونه ای عمل کنیم که اصلا مشکل آب به بحران بدل شود و امروز پرآب ترین شهرستان استان، دچار بحران آب شرب و کشاورزی باشد.

حسینی شاهرودی افزود: ما در طول۳۷سال انقلاب اسلامی می توانستیم اقداماتی انجام دهیم که امروز منابع آبی مان خالی نشود و به فکر جیره بندی نیافتیم این شاید به آن علت است که مدیران ما لحظه ای نگاه می کنند و برای رفع مشکل آب از ریشه، برنامه ای جامع و مدون ارائه نکرده اند و امروز جدای از مشکلات تامین آب شرب، سالانه ۱۰درصد کاهش سطح زیر کشت زمین های کشاورزی را در شهرستان شاهد هستیم لذا می توان این امورات را مدیریت کرد.

وی ادامه داد: به برکت سفر ریاست جمهوری امروز ۲۰هزار هکتار به اراضی تحت کشت آبیاری تحت فشار و مکانیزه استان افزوده شده است لذا ما نباید منتظر مردم باشیم تا برای ثبت نام بیایند مدیران ما امروز باید با در نظر گرفتن اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به دنبال تسهیل سازی روند اداری دریافت مجوز مکانیزاسیون آبیاری و اعتبارات آن باشند و برای گرفتن حق از این اعتبارات بکوشند، چرا که ما معتقدیم حق گرفتنی است و برای دریافت آن در قطب کشاورزی استان باید کوشید امروز باید بپذیریم که کشاورزی در شهرمان فردی در حال احتضار است که ابتدا باید به او ادامه حیات بخشید.

گاهی نیمه خالی لیوان را ببینیم

عضو خانه ملت با اشاره به اقدامات مثبت صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان شاهرود نیز گفت: در این حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته که این امر، نشان دهنده نتیجه مثبت مدیریت جهادی وزیر بهداشت و تلاش دولت یازدهم در این زمینه است اما باید بگوئیم که در این حوزه بازهم عقب بوده و به روز نیستیم از سوی دیگر باید گفت ما نباید به دنبال کمبودها باشیم تا آنها را برطرف کنیم لذا باید برای آینده برنامه کلی در نظر داشت.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه گاهی باید نیمه خالی لیوان را هم دیدی، بیان داشت: اگر امروز برای مثال به۱۰۰تخت بستری در شاهرود نیازمندیم و ۵۰تخت را تهیه کرده ایم، این امر که مدیران ما نیمه پر لیوان را ببینند بسیار خوب است اما در کنار آرامشی که به مردم داده می شود، مدیران ما بعضا باید نیمه خالی لیوان را نیز مشاهده کنند و مایحتاج ما، مانند ۵۰تخت باقی ماده در مثال فوق، را برای توسعه آتی شهرستان مشاهده کنند.

وی افزود: امروز افت جمعیتی را در شهرستان شاهرود شاهد هستیم و اگر طبق نرم رشد ۱۸۰درصدی جمعیت طی تاریخ انقلاب اسلامی را محاسبه کنیم امروز می بایست شهرستان شاهرود دارای ۶۰۰هزار نفر جمعیت می بود اما آیا امروز آب مورد نیاز این تعداد نفرات در شاهرود وجود دارد و آیا می توانیم برای این میزان افراد اشتغال ایجاد کنیم و به آنها خدمات ارائه دهیم؟ به همین ترتیب اگجر نگاهمان نسبت به آینده باشد در همه حوزه ها رشد خواهیم داشت و اگر همه حوزه ها افق و چشم اندازی مشترک داشته باشند، احساس می کنند که همه باید به نقطه ای مطلوب برسیم.

ضرورت توجه ویژه به ظرفیت قشر جوان شاهرود

نماینده شاهرود و میامی در مجلس دهم با اشاره به وجود ظرفیت های مناسب حوزه نخبگان و جوانان در این شهرستان ها، گفت: اگر می خواهیم توسعه ای داشته باشیم باید استفاده حداکثری از منابع موجود در شهرستان هایمان را داشته باشیم امروز افراد طراز اولی در حوزه آی تی، فاوا و آی تی سی مانند پروفسور علی اکبر جلالی در این شاهرود وجود دارند که می توانند طرح هایی را برای اجرا به صورت پایلوت کشوری در حوزه دولت الکترونیک و آی سی تی در استان سمنان ارائه دهند و مدیران ما اکر اشتغال پایدار را می خواهند باید به این مقوله ورود پیدا کنند.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت های موجود در شاهرود، برای توسعه اولویت دارد، ابراز داشت: نگاه بخشی نباید در حوزه فناوری و اشتغال زایی وجود داشته باشد چرا که به عنوان حوزه زیر ساخت، پتانسیل دانشگاه، پارک علم و فناوری، صنعت، شرکت های دانش بنیان و ... می توانند کمک زیادی برای اشتغال داشته باشند و باید از ظرفیت های آنها در شهرستان شاهرود استفاده کنیم.

وی افزود: شهرهای بزرگ نگاه ویژه ای به توسعه و آی تی سی دارند که نمونه آنرا در شهرهای آلمان می توان دید که در آنها حوزه فناوری و آی تی سی و به دنبال آن اشتغال زایی پیرامون آن در اختیار مدیران شهری موسوم به شهرداران است و این نگاه قطعا با نگاهی که هم اکنون در کشور ما به حوزه فناوری وجود دارد، متفاوت است که باید با تهیه زیرساخت ها به این اهداف دست پیدا کنیم از سوی دیگر باید گفت همچنان ما در تهیه زیرساخت ها با مشکل روبرو هستیم و برای مثال، خیلی افراد امروز ادعای کار در حوزه گردشگری شاهرود را دارند اما باید دید سازمان گردشگری برای زیر ساخت ها چه کرده است و آیا این نهاد به تنهایی می تواند همه زیرساخت های گردشگری را تامین کند لذا باید به این مقوله نیز نگاه ویژه داشت.

ریل گذاری مجلس برای پیشرفت نظام

عضو خانه ملت با بیان اینکه مجلس دهم از منظری، مجلسی است که در آن نگاه فراجناحی حاکم است، گفت: خوشبختانه با برگزاری انتخابات هیئت رئیسه، آنچه مد نظر مقام معظم رهبری و مردم بود تا حد زیادی محقق شد چرا که مجلسی ها در این دوره اعتدالی و انقلابی هستند و گرایشات تند جناحی از هر دوسوی در آن وجود ندارد حتی مستقل هایی که به مجلس راه یافتند نیز مستق ولایی بودند و افرادی بی تفاوت نسبت به نظام ولایت فقیه نبودند و همچنین در انتخابات هیئت رئیسه نیز شاهد روی کار آمدن افرادی لایق، مدیر و مدبر بودیم که امیدواریم در ادامه روزها عمر مجلس دهم بتوانیم با تعامل و هم افزایی تصمیمات خوبی را برای کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

حسینی شاهرودی با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری به نمایندگان خانه ملت در بدو آغاز کار مجلس دهم، توضیح داد: معظم له تاکید ویژه ای بر ریل گذاری مجلس برای پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی داشتند و در بحث توسعه کشور، بر نظارت، تحقیق و تفحص نیز باید گفت ایشان به مجلسی تاکید داشتند که نه در برابر دولت و نه در اختیار آن باشد و دو قوا در کنار یکدیگر مصالح نظام را در پیش بگیرند.

وی افزود: مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه مجلس در راس امور است و باید اقتدارش حفظ شود تا بتواند نظارت را در اولویت قرار دهد، تاکید داشتند که ما نمایندگان مجلس همیشه در راه مصالح نظام بکوشیم همچنین باید گفت در این راه، نگاه به تمام زیرساخت های جامعه باید نگاه فرهنگی باشد و در بحث توسعه، باید نگاهمان به فرهنگ، اصلی باشد و نه نگاه ابزاری همچنین توانمند سازی بخش خصوصی، کاهش وابستگی به نفت، دارا بودن پتانسیل صادرات، اقتصاد دانش بنیان، فعال سازی واحدهای صنعتی کوچک، مفاسد اقتصادی، مدیریت منابع انرژی، اصلاحات اقتصادی و ... باید در دستور کارمان باشد.

شاهرود نیازمند توانمند سازی

نمانیده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی همچنین درباره لزوم توانمندسازی این شهرستان ها در همه حوزه ها، گفت: توانمند سازی بخش خصوصی امروز باید در شاهرود پیگیری شود متاسفانه سرمایه های زیادی از این شهرستان در بانک ها به صورت سپرده وجود دارد که در بخش های دیگری توسط بانک ها هزینه می شوند که با بهره گیری از آنها در خود منطقه می توان شاهد توانمند سازی بخش خصوصی بود.

حسینی همچنین خطاب به مدیران شهرستانی، بیان داشت: نباید به سرمایه گذار نگاه تنگ نظرانه داشته باشیم کسی که امروز سرمایه میلیاردی خود را برای توسعه به این شهرستان می آورد اگر با نگاه مثبت مسئولان روبرو نشود دلسرد می شود همچنین ما باید با مردمی کردن اقتصاد اصل۴۴قانون اساسی را رعایت کنیم لذا مدیران ما توجه داشته باشند که سرمایه گذاران نیازمند حمایت هستند.

وی افزود: یکی از مهمترین نکات برای توانمند سازی شهرستان، مقوله صنایع تبدیلی است که امرز متاسفانه حداقل هایش نیز در شاهرود وجود ندارد لذا امیدواریم با راه اندازی مجدد کارخانه کنستانتره و همچنین اخذ موافقت امتیاز مرز هوایی برای فرودگاه این شهرستان برای تبادل و تجارت با آسیای میانه بتوانیم بخشی از مشکلات صادرات، محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی مان را برطرف سازیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسئولان آمایش سرزمینی را جدی بگیرند/ کشاورزی شاهرود در حال احتضار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات