مجادله برجامی کلینتون و ترامپ بالا می گیرد

منابع خبری ازقطعی شدن انتخاب هیلاری کلینتون به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 خبر می دهند. به عبارت دیگر فارغ از نتایج دور نهایی رقابت های انتخابات درون حزبی دموکرات ها که در کالیفرنیا و چند ایالت دیگر برگزار می شود، هیلاری کلینتون توانسته است حد نصاب مجموع آرای دلیگیت ها و سوپردلیگیت ها را برای تصدی گری نامزدی این حزب در رقابت های انتخاباتی سال 2016 را به دست آورد. از این رو بزودی شاهد معرفی رسمی هیلاری کلینتون از سوی حزب دموکرات خواهیم بود.
به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، البته موضوع انتخاب هیلاری کلینتون چندان غیر قابل پیش بینی نبود و تقریبا از حدود دو ماه قبل و متعاقب پیروزی هیلاری کلینتون در ایالت سرنوشت ساز نیویورک، بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که وی نامزد نهایی حزب دموکرات خواهد بود. فاصله امتیازات هیلاری کلینتون از سندرز و حمایت سوپر دلیگیت ها از وی نیز این روند را تشدید کرد. با این حال برنی سندرز نامزد رقیب هیلاری کلینتون ترجیح داد رقابت های انتخاباتی را تا آخرین مرحله ادامه دهد.
هیلاری کلینتون مراحل سختی را در رقابت با سدرز سپری کرد. حتی در ایالاتی مانند واشنگتن شاهد شکست هیلاری کلینتون از سندرز بودیم. او رقیب سرسختی برای وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده بود. در هر حال هیلاری کلینتون که تجربه شکست در برابر اوباما در انتخابات درون حزبی سال 2008 میلادی را داشت، این بار به هیچ عنوان در مقابل سندرز ریسک نکرد و حریف خودرا دست کم نگرفت!
هم اکنون هیلاری کلینتون تنها یک رقیب دارد که نام وی دونالد ترامپ است! سران حزب جمهوریخواه نیز در مقابل به این نتیجه رسیده اند که چاره ای جز انتخاب ترامپ به عنوان نامزد نهایی این حزب و معرفی آن برای رقابت با هیلاری کلینتون ندارند. نظرسنجی ها قبلا نشان داده بود در صورت عدم معرفی ترامپ به عنوان نامزد نهایی جمهوری خواهان، آرای کسانی که به وی رای داده اند به ضرر حزب جمهوریخواه به گردش در می آید. ترامپ نیز در رقابت با افرادی مانند تدکروز و مارک روبیو توانست به دور نهایی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده آمریکا راه پیدا کند. در هر حال هم اکنون رقابت نهایی میان ترامپ و هیلاری کلینتون شکل گرفته است.
یکی از مواردی که در جریان رقابت های دور نخست ریاست جمهوری آمریکا (رقابتهای درون حزبی) به صورتی جدی شاهد طرح آن بودیم، موضوع توافق هسته ای ایران و اعضای 1+5 و نحوه مواجهه نامزدهای انتخاباتی آمریکا با این توافق بود.
در این میان، هیلاری کلینتون اعلام کرده بود نسبت به حفظ برجام و توافق هسته ای با ایران پایبند خواهد بود. این در حالیست که دونالد ترامپ چندین بار مخالفت خود را با توافق هسته ای صورت گرفته میان ایران و اعضای 1+5 را اعلام کرده و حتی در جمع اعضای لابی آیپک اعلام کرد که در صورت حضور در مسند ریاست جمهوری سند برجام را پاره خواهد کرد! این در حالیست که ترامپ خود نسبت به ناممکن بودن این اقدام ( به دلیل بین المللی بودن توافق هسته ای صورت گرفته با ایران ) آگاه است.
در دور دوم و نهایی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، توافق هسته ای ایران و اعضای 1+5 یکی از مواردی است که حول آن بحث گسترده ای میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در خواهد گرفت.
به عبارت بهتر، ترامپ و کلینتون ناچارند در این دور حساس انتخاباتی، مواضع واقعی و عینی خود را در خصوص برجام اعلام کنند. این موضوع نه تنها در ذیل مباحث مربوط به سیاست خارجی و در مناظره تلویزیونی کلینتون و ترامپ مطرح خواهد شد، بلکه احتمالا در موارد دیگری نیز شاهد طرح آن خواهیم بود. مخصوصا زمانی که هیلاری کلینتون و ترامپ معاونین خود را انتخاب کنند، درمناظره میان معاونین نیز شاهد طرح موضوع برجام خواهیم بود. بنابراین، معادله رفتاری دولت بعدی آمریکا در قبال برجام طی ماه های پیش رو و تا زمان برگزاری رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه امسال شفاف تر خواهد شد.
منبع: پایگاه اینترنتی امید هسته ای ایرانیان
زمان انتشار: 20 خرداد 95
اول**1577

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجادله برجامی کلینتون و ترامپ بالا می گیرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات