اتوبوس مرتفع؛ ناجی ترافیک شهرهای بزرگ!/ درباره اتوبوس غول‌پیکر جدید چینی‌ها بیشتر بدانید

اتوبوس پهن‌پیکر معرفی شده توسط یک شرکت چینی در همان لحظات اولیه انتشار خبر رونمایی از آن، به صدر اخبار فناوری رفت. حال بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران در اقصی نقاط جهان نسبت به اجرایی شدن این طرح، ابراز خرسندی کرده و بر این باورند که این اتوبوس می‌تواند به عنوان وسیله ای کارآمد در گذر از گزند ترافیک به کار شهرهای پرترافیک و پرجمعیت بیاید. اتوبوس مرتفع؛ ناجی ترافیک شهرهای بزرگ!/ نخستین طرح اتوبوس پهن‌پیکر

سرویس اجتماعی فردا؛ عماد صادقی نسب: اتوبوس پهن‌پیکر معرفی شده توسط یک شرکت چینی در همان لحظات اولیه انتشار خبر رونمایی از آن، به صدر اخبار فناوری رفت. حال بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران در اقصی نقاط جهان نسبت به اجرایی شدن این طرح، ابراز خرسندی کرده و بر این باورند که این اتوبوس می‌تواند به عنوان وسیله ای کارآمد در گذر از گزند ترافیک به کار شهرهای پرترافیک و پرجمعیت بیاید.  

سال 2010؛ نخستین طرح اتوبوس پهن‌پیکر 

چندی پیش مدلی از یک اتوبوس عظیم‌الجثه و مرتفع در نمایشگاه بین ‌المللی تکنولوژی‌های برتر در پکن به نمایش گذاشته شد؛ گرچه این اولین باری نبود که اتوبوسی تحت عنوان «اتوبوس پهن پیکر» معرفی می‌شد. نخستین بار در سال 2010 از چنین اتوبوسی رونمایی شد، اما تردیدها پیرامون کارکرد آن، منجر به لغو اجرای آزمایشی این پروژه شد. 

اتوبوس غول پیکر

شش سال پس از اولین رونمایی، «سانگ یوژو»، طراح اتوبوسی که در سال 2016 رونمایی شد؛ در یک مصاحبه اعلام کرد که نمونه‌ اولیه آن در حال ساخت است. او افزود: پنج شهر چین برای اجرای آزمایشی این پروژه با شرکت توسعه فناوری TEB قرارداد امضا کرده و عملیات احداث صدها مایل از مسیر ویژه این اتوبوس‌ها در سال جاری آغاز خواهد شد. 

قیمت هر کدام از این اتوبوس‌های عظیم‌الجثه در حدود 30 میلیون یوآن (4.5 میلیون دلار) خواهد بود و آقای سانگ می‌گوید که این اتوبوس‌ها در حال حاضر در استان چانگ‌ژو چین تولید می‌شوند. 

اتوبوس مرتفع چینی‌ها زمانی که برای اولین بار در سال 2010 رونمایی شد، توجه محافل بین‌المللی را به خود جلب کرد، و نشریه «تایم» از آن به عنوان یکی از 50 اختراع برتر سال یاد کرد، اما در همان حال برخی نیز نسبت به عدم کارکرد هدفمند این وسیله نقلیه آینده‌نگر تردید یافتند. 

منبع تغذیه این اتوبوس از انرژی خورشیدی تامین می‌شود و می‌تواند با عبور از خطوط تعبیه شده، 1200 مسافر را از فراز ترافیک گره‌خورده شهرها عبور دهد. یکی از انتقادات به این طرح در زمان نخستین رونمایی از آن، این بود که آیا اتوبوس مذکور می‌تواند در هنگام حرکت امنیت دیگر وسایل نقلیه عبوری را حفظ کند یا خیر. منتقدان همچنین بر این باور بودند که احداث مسیر این اتوبوس‌ها، نیازمند خیابان‌های مستقیم بوده و در بسیاری از مناطق شهری با بافت قدیمی غیرقابل استفاده است، همچنین ایستگاه‌های مرتفع این وسایل نقلیه عمومی، فضای زیادی را طلب می‌کند. 

لغو طرح ابتدایی

آقای سانگ، طراح این اتوبوس در همان سال پاسخ داد که موسسه مهندسی خودرو در دانشگاه شانگهای کاربردی بودن طرح او را سنجیده است. اما مدیر این موسسه در یک مصاحبه هرگونه همکاری با طراح این اتوبوس را تکذیب کرد. معاون موسسه و دو استاد آن نیز در گزارشی مشابه اعلام کردند که طرحی تحلیلی را کلید زدند که تنها یک کار ابتکار عملی شخصی بوده است. بر اساس ارزیابی‌ها این استادها اعلام کردند که طرح اتوبوس پهن‌پیکر «در حد ابتدایی امکان پذیر» بوده و «بی‌نقص» نیست!

اتوبوس چینی

همین امر باعث شد که اندکی بعد پروژه طرح‌ریزی شده آزمایشی در غرب پکن لغو شود. همان موقع مدیر کمیسیون علوم و فناوری این منطقه نیز به روزنامه ای محلی گفت: «خبر این اتوبوس بیش از حد پرداخته‌شده و موجبات ناخرسندی برخی از مردم را فراهم کرده، در نتیجه دلیل احتمالی لغو این طرح همین است.»

امضای قرارداد اجرای طرح اتوبوس مرتفع

اما حالا پس از گذشت 6 سال از ابراز تردیدها نسبت به طرح آقای سانگ و لغو طرح آزمایشی اتوبوس او؛ وی نقدها نسبت به طرح خود را رد کرده و منتقدان را «به اصطلاح کارآفرینان و شرکت‌های منفعت‌طلب» خواند! 

آقای وانگ در ادامه می‌گوید: «این اتوبوس در سال 2010 تنها یک رویا بود، اما امروز در مرحله ای رشد یافته قرار دارد و پس از دیدار با مسئولان ارزیابی امنیت فناوری این اتوبوس، مقامات شهر شانگهای قراردادی را برای ساخت 12 مایل از خطوط ویژه این اتوبوس‌های مرتفع، به امضا رساندند.»

او ادامه می‌دهد: «اتوبوس مرتفع ترکیبی از فناوری پیشرفته و موجود روز است که در خطوط راه‌آهن، مترو و اتوبوس‌ها یافت می‌شود. تنها سوال مطرح در زمان اجرای طرح، چگونگی تعامل این اتوبوس با دیگر وسایل عبوری است.»

اتوبوس پهن‌پیکر؛ وسیله‌ای کاملا امن

وی در پایان می‌گوید: «برای جلوگیری از بروز تصادف در مسیر، گاردریلی‌هایی میان مسیر اتوبوس و خودروهایی که از زیر اتوبوس عبور می‌کنند، قرار می‌گیرد. ریل‌ها همچنین می‌توانند تا 70 درصد از تاثیرات ناشی از تصادف جلوگیری کنند تا سطح آسیب‌ به اتوبوس و دیگر خودروها کاهش یابد. لاین‌های تعبیه شده برای اتوبوس‌های مرتفع به خودروهای مسافری با ارتفاع کمتر از 7.2 محدود می‌شوند. در نهایت باید گفت که این اتوبوس‌های غول پیکر طوری طراحی می‌شوند که مقررات مربوط به ارتفاع پل‌ها در هر شهر را برآورده سازند.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اتوبوس مرتفع؛ ناجی ترافیک شهرهای بزرگ!/ درباره اتوبوس غول‌پیکر جدید چینی‌ها بیشتر بدانید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات