اندر حکایت قصه پرغصه منوریل در قم

در این مطلب می خوانیم:
منوریل گرچه در پایتخت سرنوشتی بهتر از جمع شدن ستون‌ های نیمه کاره و زنگ زده ‌اش نداشت ولی علاقه مفرط دولتمردان وقت به این قطار تک چرخ هوایی آنچنان عمیق بود که در هر شهری به دنبال امکان احداث آن می گشتند حال بخواهد آن شهر مشهد باشد یا یزد و شیراز و کرمانشاه، اسلامشهر و کرج یا رشت و تبریز و در آخر نیز کلنگ احداث آن در رودخانه بخت برگشته قم در زمین فرو رفت.
در این تصمیم مهم نبود که این شهر‌ شبکه اتوبوسرانی دارند یا نه؟ متروی آن‌ در چه وضعیتی است؟ حجم مسافرین شهری آن‌ چقدر است و در کل چقدر جمعیت دارند؟ مهم علاقه و تصمیمی بود که گرفته شده بود خیلی پیش از این ‌ها و تنها می ‌ماند مصوبه ‌ای که آنهم بهترین زمان و مکانش سفر استانی بود و بس! حالا ریش و قیچی دست دولت وقت بود بدون توجه به گرفتاری ‌های این طرح شکست خورده در تهران.
از‌‌ همان ابتدا مشخص بود پروژه منوریل قم جز نظرشخصی مطالعه چندانی ندارد. آنچه مخالفین احداث منوریل قم از ابتدابر آن تاکید داشتند فقدان ادله کار‌شناسی، اولویت داشتن احداث مترو، کار‌شناسی نبودن مسیر پیشنهادی و آسیب رساندن به حریم حرم حضرت معصومه و... است که در ‌‌نهایت نیز موجب توقف احداث پروژه منوریل قم شده است، جالب‌ترین نکته در مورد این پروژه آن است که علیرغم آغاز عملیات اجرایی و احداث شمار زیادی ستون هنوز تکلیف ادامه مسیر آن از مقابل حرم مشخص نیست.
بلاتکلیفی عجیب بر سر منوریل قم
نام منوریل با ابهام عجین شده است. منوریل میدان صادقیه تهران گرچه پس از سال ‌ها نیمه کاره ماندن سرنوشتی بهتر از جمع آوری و اعلام شکست پیدا نکرد ولی ابهامات آن در مورد چگونگی مصوبه شورای شهر، آغاز عملیات اجرایی، مشارکت مالی با مجری طرح، سرنوشت ضرر و زیان‌ های مالی ده ‌ها میلیاردی آن، واردات واگن ‌های دسته دوم و... هنوز باقی است.
پروژه منوریل قم هم پرونده ‌ای قطور ازهمان ابهامات دارد که علیرغم نمایان بودن تعداد زیاد ستون ها و ایستگاههای که تقریبا تکمیل شده است هنوز تکلیفش مشخص نیست و یا شاید هم صلاح در ادامه پروژه آنهم در همین مسیر پر ابهام باشد. ابهاماتی که چگونگی انجام مطالعات پروژه، نحوه بسته شدن قرارداد‌ها و انتخاب پیمانکاران، صورتجلسه‌ ها و برآورد هزینه‌ های انجام پروژه تنها فصلهای منتخبی از این پرونده قطور را تشکیل می ‌دهند.
چاره کار چیست؟
با توجه به مطالب ذکر شده آنچه مهم به نظرمی رسد پاسخ دادن مسئولین به سوالات و ابهاماتی است که مردم قم و زائرین حرم حضرت معصومه(س) با دیدن کثرت این ستون ها که هرکدام آن میلیون ها تومان پول بیت المال را بلعیده و می پرسند که بلاخره تکلیف منوریل قم چه می شود و چاره کار چیست؟ اگر چه آقای صادقی استاندار قم در ابتدای مسئولیت خود به این پروژه ورود کرد اما با گذشت چندین ماه از این ماجرا از نتیجه تصمیمات خبری نیست و مردم شریف قم هر وقت از هر نقطه ای که در این شهر عبور می کنند با دیدن ستون های منوریل مجددا این سوال برای آنان تداعی می شود که آیا به صلاح ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران است که این پروژه سنگین با هزینه های گزافی که از جیب ملت پرداخت شده است این طور بلاتکلیف رها و همه منتظر یک ناجی از غیب باشند. هنر مدیریت ورود به چالش های مسئولیتی و تیدیل کردن تهدیدها به فرصت است. امیدواریم با توجه به ظرفیت مدیریتی استان خصوصا جناب آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و اهتمامی که ایشان به مطالبات موکلین خود در قم دارند این موضوع در اسرع وقت تعیین تکلیف تا مردم و مسافرین که هر روز از شهر قم عبور می کنند نتایج این اقدامات را با حفظ سرمایه های ملی مشاهده نمایند.
/2085/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اندر حکایت قصه پرغصه منوریل در قم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات