بزرگنمایی مشکلات فرهنگی گیلان، کارشناسی و منصفانه نیست

یونس رنجکش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با انتقاد از بزرگنمایی های انجام شده نسبت به بروز برخی ناهنجاری ها همچون بدحجابی در استان افزود: نسبت دادن بروز برخی آسیب های اجتماعی به هویت مردم گیلان که تنها مختص این استان هم نیست و در سراسر کشور دیده می شود، اقدامی غیر منصفانه است.
وی ادامه داد: آسیب ها و مشکلات اجتماعی، موضوعی نیست که به یکباره پدید آید بلکه به مجموعه عوامل در طول یک زمان نیاز دارد که بصورت یک پدیده ناهنجار بروز کند.
رنجکش با تاکید بر درآمیختگی فرهنگ گیلان با آموزه های دینی گفت: شکل گیری نخستین حکومت شیعه در این استان بوده و بواسطه همین اعتقادات و آموزه های دینی، مردم این سرزمین هشت هزار شهید از بهترین ها و نخبگان خویش را در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب و نظام اسلامی کرده اند.
وی برگزاری کنگره هشت هزار شهید گیلان و استقبال مردم از این ارزش فرهنگی را گویای دلبستگی مردم این سرزمین به فرهنگ و تمدن ملی و مذهبی خویش دانست.
سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با اشاره به گردشگر پذیر بودن استان افزود: گیلان به دلیل همین موضوع، جمعیت شناوری حدود پنج میلیون نفری دارد که نیمی از آنان، گردشگرانی هستند که از نقاط مختلف کشور به این استان سفر می کنند.
وی ادامه داد: بزرگنمایی و اظهار نظر بدون در نظر گرفتن پیشینه و پشتوانه علمی صحیح نیست و موجب بازتاب و واکنش منفی از سوی مردم می شود.
رنجکش از برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی انتقاد و اضافه کرد: اگر امروز انتقادی بر عملکرد دولت در زمینه های مختلف همچون فقر، بیکاری، طلاق و ... می شود؛ باید توجه داشت که اثرات این پدیده ها یکباره رخ نداده و مختص گیلان هم نیست بلکه فقدان مدیریت صحیح در گذشته و همچنین نبودن برنامه ریزی در زمینه پیشگیری موجب بروز چنین وضعی شده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر امروز صحبت از آمار بالای طلاق در گیلان است، ثبت طلاق استان های همجوار در این استان یکی از دلایل آن محسوب می شود.
سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان بیان داشت: اقدامات منفعلانه در گذشته و حذف دیدگاه های کارشناسی، موجب بر هم خوردن سیستم برنامه ریزی شد که یکی از اقدامات مهم وزارت کشور در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی انجام پژوهش ها و پیمایش های میدانی و جمع آوری اطلاعات برای برنامه ریزی است که این مهم با پیگیری مسئولان ارشد کشور در حال انجام است.
رنجکش افزود: امروز بسیاری از کسانی که منتقد وضعیت فعلی در کشور هستند، خود باید پاسخگوی اقداماتشان در گذشته و یا سکوتشان در برابر بی برنامگی ها و از دست رفتن سرمایه های مادی و معنوی این کشور باشند.
وی تاکید کرد: اینکه عده ای امروز وجود برخی ناهنجاری ها را که بنا به دلایل مختلف در سراسر کشور بروز یافته ، به سمت هویت گیلان سوق دهند، اظهار نظرهایی بدون پشتوانه کارشناسی است.
در روزهای اخیر سخنان انتقادآمیزی نسبت به پدیده بدحجابی در استان گیلان از سوی برخی مطرح شد که در فضای مجازی و رسانه ای گیلان، با واکنش های اعتراضی همراه بود و عده ای، این سخنان را توهینی بارز به هویت، اعتقاد و فرهنگ مردم گیلان دانستند.
1881/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بزرگنمایی مشکلات فرهنگی گیلان، کارشناسی و منصفانه نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات