شاهرود با کمبود 150 لیتر بر ثانیه ای آب مواجه است

به گزارش ایرنا، محمد طاهری روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان شاهرود، با اشاره به جمعیت 172 هزارنفری تحت پوشش این شرکت در شهر شاهرود، اضافه کرد: این شهر با داشتن 31 درصد جمعیت شهرهای استان، دارای 63 هزار انشعاب و 77 هزار مشترک است.
وی با بیان اینکه این تعداد مشترک به تولید حداقل 750 لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد، تصریح کرد: با در اختیار گرفتن تمامی منابع موجود از این رقم حداکثر 600 لیتر در ثانیه تأمین می شود.
وی به اقدامات انجام شده در خصوص احیای قنات و چاه های این شهر برای افزایش دبی آن اشاره کرد و گفت: طرح انتقال آب از چشمه سارهای قطری نیز با خط انتقال 50 کیلومتری و چندین حلقه چاه و چشمه در منطقه بسطام و قلعه نو خرقان، 1500 متر تا چشمه های اصلی فاصله دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان با بیان اینکه در ابتدای این طرح قرار بر انتقال سالانه پنج میلیون متر مکعب آب به شاهرود بود، ابراز کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر این مقدار به 2.5 میلیون مترمکعب معادل 80 لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.
وی ادامه داد: از این میزان 30 لیتر بر ثانیه هم اکنون توسط چندین چشمه و چاه منطقه پایین روستای ابر در حال انتقال است.
طاهری همچنین این طرح را کوتاه مدت خواند و گفت: انتقال آب از سد کالپوش با خط انتقال 150 کیلومتری و احداث تصفیه خانه در شهرهای شاهرود و میامی طرحی بلند مدت بوده و در سفر ریاست جمهور به تصویب رسیده است.
وی مدیریت مصرف آب را یکی دیگر از وظایف این نهاد خواند و تصریح کرد: 21 درصد از منابع آبی که وارد شبکه شهری شاهرود می شود به دلیل فرسودگی شبکه، هدر می رود که با اصلاح آن به کاهش هدررفت کمک می شود.
طاهری افزود: میزان متوسط هدررفت آب موجود در شبکه در استان 24.3 و در کشور 35 درصد است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان استفاده از سیستم های هوشمند، احداث مخازن ذخیره سازی و تعدیل فشار را از جمله دیگر طرح های در دست اقدام این شرکت عنوان کرد و گفت: میزان ذخیره آب هر مشترک در شبانه روز باید یک متر مکعب باشد که این میزان در شاهرود هم اکنون 57 هزار متر مکعب است.
طاهری اضافه کرد: امکان ذخیره 10 هزار متر مکعب دیگر در سفر هیات دولت پیش بینی شده که اجرای آن می تواند در ساعات اوج مصرف کمک کننده باشد.
وی همچنین در خصوص طرح فاضلاب شاهرود با اشاره به شروع آن در سال 85 گفت: این طرح تاکنون 35 درصد در حوزه شبکه و تصفیه خانه و 12 درصد در حوزه انشعابات پیشرفت داشته است.
طاهری یادآور شد: اجرای این طرح ها نیازمند اعتبارات کلانی است به طوری که در شاهرود 800 میلیارد ریال نیاز است که با توجه به اعتبارات دولتی 20 سال طول می کشد.
وی افزود: این شرکت با دعوت از سرمایه گذاران اقدام به مزایده طرح ها و واگذاری آن به بخش خصوصی کرده و با این کار طی کمتر از پنج سال اجرایی می شوند.
وی تصریح کرد: با اجرای این کار در شاهرود 300 لیتر در ثانیه پساب مورد استفاده در صنعت و کشت و صنعت تأمین می شود.
همچنین مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان جمعیت روستاهای تحت پوشش این شرکت در شهرستان شاهرود را 40 هزار نفر اعلام کرد و گفت: شاخص بهره مندی آب شرب روستاییان در دو سال گذشته کم تر از 60 درصد بود که این میزان هم اکنون به 70 درصد رسیده گرچه کارهای زیادی باقی مانده است.
منصور کشاورزیان با بیان اینکه مجتمع شهدای گمنام 23 روستای بخش بسطام را پوشش می دهد، یادآور شد: این طرح از سال 84 تاکنون به دلیل کمبود اعتبارات به صورت پراکنده انجام شده و اکنون با نیازهای جدید و تغییرات جمعیتی مواجه شده است.
وی از بهره برداری آن در شهریور آتی خبر داد و تصریح کرد: خطوط انتقال و مخازن مجتمع به اتمام رسیده اما در صورت نبود مدیریت مصرف کارایی لازم را نخواهد داشت.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان به آب رسانی به دهستان طرود نیز اشاره و اضافه کرد: این طرح با پیگیری مدیران شهرستانی، استانی و کشوری به بهره برداری رسید و برای تکمیل آن از محل صندوق ذخیره ارزی اعتباری در نظر گرفته شده و به زودی اجرایی می شود.
کشاورزیان با اشاره به آبرسانی به بیش از 35 روستای شهرستان به صورت سیار، گفت: امروزه بسیاری از این روستاها از لیست حذف شده اند اما هنوز در مناطقی نظیر خوارتوران با فقدان منابع آبی رو به رو بوده و اهالی آن به ناچار شش ماه از سال با تانکر آب دریافت می کنند.
وی افزود: شعاع آبرسانی این منطقه در گذشته بیش از 170 کیلومتر بوده و اکنون به 60 کیلومتر کاهش پیدا کرده است.
کشاورزیان همچنین با اعلام ثبات نسبی و حل مشکل تأمین آب روستای میغان گفت: طرح میان مدت روستای ابر نیز بیش از 70 درصد پیشرفت دارد.
در این جلسه معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود نیز خواستار حل مشکل آب روستاهای ابر، قلعه آقا و امیریه شد.
7359/6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شاهرود با کمبود 150 لیتر بر ثانیه ای آب مواجه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات