بازی دو سر باخت دیوید کامرون

کامرون دیوید کامرون آخرین ماههای حضور خود در خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت را سپری می‌کند؛ او فارغ از هر نتیجه یا که در همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حاصل شود، باید به فکر خروج از قدرت و حضور رقبای درون حزبی خود در قدرت باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این روزها نام دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس با استیصال و شکست گره خورده است. نشریه دیلی میل اخباری را در خصوص نارضایتی شدید اعضای حزب محافظه کار از دیوید کامرون منتشر  کرده است.

بر این اساس اعضای حزب محافظه کار از نخست وزیر انگلیس خواسته اند تا فارغ از نتیجه همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تاریخی را برای بکناری خود از قدرت معین نماید. این در حالیست که دیوید کامرون وعده داده است تا انتخابات سراسری سال 2020 از سمت خود کناره گیری کند. در این خصوص برخی منابع انگلیسی از احتمال حضور بوریس جانسون شهردار سابق لندن و از اصلی ترین رقبای درون حزب دیوید کامرون در مسند نخست وزیری خبر می‌دهند.

واقعیت امر این است که دیوید کامرون فارغ از هر نتیجه ای که در همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حاصل شود، بازنده ای مطلق خواهد بود. اگر نتیجه همه پرسی تیرماه ، مثبت باشد و این همه پرسی منتج به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شود ،کامرون چاره ای جز برکناری از قدرت نخواهد داشت. اما  حتی در صورتی که نتیجه همه پرسی منفی بوده و انگلیس در اتحادیه اروپا باقی بماند، کامرون حاشیه امنیت مناسبی برای بقا در راس معادلات سیاسی و اجرایی لندن ندارد. به نظر می رسد هزینه هایی که وی بر سر اجرای همه پرسی به حزب محافظه کار تحمیل کرده است، جایی برای بقای وی در این مسند باقی نمی گذارد. در چنین شرایطی دیوید کامرون باید آماده ترک خانه شماره ده داونینگ استریت و سپردن کلید آن به بوریس جانسون یا فردی دیگر باشد.

دیوید کامرون در انتخابات سراسری سال 2015 میلادی با وعده برگزاری همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا توانست بر حزب کارگر پیروز شود. او در این انتخابات برای نخستین بار طی هجده سال اخیر توانست کابینه ای یکدست و بدون نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب ( نظیر حزب لیبرال دموکرات) تشکیل دهد. با این حال، هم اکنون کامرون متعاقب انتشار اسناد پاناما و عملکرد ضعیف در حوزه اقتصادی، در آستانه برکناری از قدرت ، آن هم از سوی هم حزبی های خود ، قرار گرفته است. به نظر می رسد پس از برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و در فاصله زمانی اندکی این موضوع عملی شود. از این رو نقطه اتکای کامرون در انتخابات سراسری سال 2015 که منجر به پیروزی حزب محافظه کار در این انتخابات شد، هم اکنون به نقطه شکست نخست وزیر انگلیس و وداع وی با خانه شماره ده داونینگ استریت تبدیل شده است.

سران حزب محافظه کار به شدت از عملکرد کامرون نگران هستند. در بسیاری از نظرسنجی ها، شهروندان انگلیسی مخالفت خود را با عملکرد دولت انگلیس ابراز کرده اند. در چنین شرایطی ظهور پدیده ای به نام جرمی کوربین در حزب کارگر، محافظه کاران را به شدت در خصوص توانایی دیوید کامرون و همراهانش به تردید انداخته است. از همه مهم تر، برگزاری انتخابات شهرداری ها و شوراهای محلی در انگلیس ، نقطه آشکار ساز ضعف دیوید کامرون محسوب می‌شود.

در این انتخابات فعلی رغم پیش بینی های صورت گرفته، حزب کارگر توانست نمایش خیره کننده ای داشته باشد. در مقابل، حزب محافظه کار عملا شهردای لندن و برخی شهرهای مهم انگلیس را از دست داد. همین مسئله سبب شده است تا مخالفان دیوید کامرون در داخل حزب محافظه کار برای برکناری وی از قدرت دست به کار شوند. آنها معتقدند تاریخ مصرف دیوید کامرون عملا به پایان رسیده و باید به فکر حضور فردی دیگر در مسند نخست وزیری انگلیس بود. در این میان، بوریس جانسون شهردای سابق لندن از محبوبیت بهتری در نزد رای دهندگان انگلیسی برخوردار است.

در نهایت اینکه دیوید کامرون آخرین ماههای حضور خود در خانه شماره 10 داونینگ استریت را سپری می کند. او فارغ از هر نتیجه یا که در همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حاصل شود، باید به فکر خروج از قدرت و حضور رقبای درون حزبی خود در قدرت باشد. از این رو رصد و  مشاهده بازی دو سرباخت دیوید کامرون در جریان برگزاری همه پرسی اخیر دیدنی خواهد بود.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازی دو سر باخت دیوید کامرون» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات