افزایش قیمت شکر و نگرانی تولیدکنندگان از بازارهای صادراتی در خراسان رضوی

فیروز ابراهیمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی دو هفته گذشته قیمت هر کیلو شکر به عنوان ماده اولیه کارخانجات تولید نبات صنعتی و کارخانجات تولید کمپوت و آبمیوه حدود سه هزار ریال افزایش یافت.
وی اظهار کرد: 11 کارخانه تولید کننده نبات صنعتی در خراسان رضوی صادرات محور هستند و قراردادهای بلندمدت با بازارهای هدف صادراتی خود منعقد می کنند لذا در پی افزایش قیمت ماده اولیه تولید آنها، این واحدها بازارهای هدف خود را از دست می دهند.
وی گفت: در تابستان بویژه ماه مبارک رمضان کارخانه های نبات صنعتی و دیگر کارخانه هایی که شکر ماده اصلی تولید آنها می باشد، نیاز بیشتری به شکر پیدا می کنند.
ابراهیمی افزود: از سوی دیگر فصل برداشت میوه آغاز شده و مشکل افزایش قیمت شکر دامنگیر بخش گسترده ای از فعالان بخش تولید اعم از کشاورز، باغدار، تولید کننده و صادر کننده می شود.

* کمبود شکر بیشتر جنبه روانی دارد
رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: شکر مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین شده اما در آستانه فصل تابستان و با شروع ماه مبارک رمضان، مصرف آن در واحدهای تولیدی افزایش یافته است.
علی باخرد افزود: برخی در صدد سودجویی از این موقعیت و ایجاد تغییر در قیمت کالا هستند.
وی اظهار کرد: قیمت مصوب شکر در کارخانه 23 هزار ریال است که این قیمت به اضافه سه درصد عمده فروشی، 10 درصد خرده فروشی و کرایه حمل، قیمت عرضه در بازار را تشکیل می دهد.
وی گفت: افزایش قیمت شکر و کمبود آن ناشی از جو روانی است که برخی سودجویان با استفاده از موقعیت بازار ایجاد کرده اند.
باخرد افزود: تصمیماتی از سوی مسئولان متولی تنظیم بازار در استان در حال اتخاذ است که با اجرای آن به زودی مشکل افزایش قیمت یا کمبود شکر برطرف می شود.
مسئول طرح تتظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سهمیه شکر این استان برای ماه مبارک رمضان چهار هزار تن می باشد که در واحدهای تولیدی منتخب، بازارهای ارزاق عمومی شهرداری و نمایشگاه های توزیع کالاهای اساسی توزیع می شود.
سید حمیدرضا جوادی با بیان اینکه زولبیا، بامیه، نبات و آب نبات در ماه مبارک رمضان جزو اقلام پر مصرف می باشند افزود: به منظور کنترل قیمت این محصولات با رایزنی اتاق اصناف استان، نسبت به اختصاص سهمیه شکر به واحد های فعال در این زمینه اقدام خواهد شد.
هم اکنون 72 درصد نبات تولید شده در خراسان رضوی متعلق به کارخانه های صنعتی تولید نبات است.
ظرفیت تولید نبات کارخانه های دارای پروانه بهره برداری در این استان 35 هزار و 500 تن در سال است که اکنون 23 هزار تن آن تولید می شود.
7489 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش قیمت شکر و نگرانی تولیدکنندگان از بازارهای صادراتی در خراسان رضوی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات