احیای آرشیو اسناد جاده ابریشم / پیشنهاد صالحی امیری به چینی‌ها

احیای آرشیو اسناد جاده ابریشم / پیشنهاد صالحی امیری به چینی‌ها فرهنگ > مدیریت فرهنگی - رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، در دیدار با رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین، خواستار احیای آرشیو حوزه جاده ابریشم شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سید رضا صالحی امیری که در راس هیئتی در چین به سر می‌برد،‌ در ملاقات با لی مین گوآ، رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین، با بیان اینکه در ایران آرشیو و کتابخانه ملی در قالب یک ساختار، زیر نظر رئیس جمهور اداره می‌شود، به همکاری دو هزار ساله ایران و چین اشاره کرد و گفت: آرشیو ملی دو کشور، اسناد قابل توجهی مربوط به روابط دو جانبه را در خود جای داده‌اند.

وي اوج همکاری دو طرف را مربوط به جاده ابریشم دانست و تاکید کرد: می‌توانیم در تعامل با هم آرشیو و سوابق جاده ابریشم را احیا کنیم.

مشاور رئیس جمهوری، در ادامه پیشنهاد همکاری‌های بیشتر بین دو کشور را داد و اظهار کرد: می‌توانیم در بخش‌های مختلف از جمله تبادل مستندات و اسناد مربوط به این جاده، بحث مرمت، نگهداری و استانداردسازی اسناد موجود که از زمان های دور به جای مانده و همچنین انتقال تجارب دو جانبه، همکاری داشته باشیم.

صالحی امیری با دعوت از رئیس آرشیو ملی جمهوری خلق چین برای سفر به ایران، ادامه داد: همزمان با سفر رئیس جمهور جمهوری چین به ایران، نمایشگاه چین زیبا را در تهران برپا کردیم. پیشنهاد می‌کنم نمایشگاهی از اسناد دو کشور، داشته باشیم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم تاریخ شفاهی روابط سه دهه گذشته دو کشور تدوین شود. اگر سوابق دو کشور را مستند کنیم، نسل‌های آینده برای آگاهی از روابط تاریخی ایران و چین، دچار مشکل نخواهند شد و هیچ نهادی مانند آرشیو ملی صلاحیت این کار را ندارد.

رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین نیز در سخنانی با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده از جانب رئیس کتابخانه ملی ایران، تاکید کرد: ایران و چین به دلیل ارتباطات و مبادلاتی که ریشه در تاریخ همکاریهای آنان وجود دارد می توانند نقشی مهم و موثر در احیا اسناد مربوط به جاده ابریشم داشته باشند.

او ادامه داد: امیدواریم سند همکاری‌های آرشیو دو کشور، امروز مبادله شود و پس از امضا آمادگی خواهیم داشت با همکاری طرف ایرانی، مفاد این تفاهم نامه را اجرایی کنیم.

لی مین گوآ با اعلام آمادگی در زمینه دیجیتال‌سازی منابع، مبادله اسناد و برپایی نمایشگاه‌ها، افزود: در سال بیش از 10 میلیون برگ سند تاریخی را دیجیتال‌ می‌کنیم. دو طرف از این پس می‌توانند به صورت فعال‌تر، دامنه فعالیت‌ها و همکاری‌های خود را گسترش و توسعه دهند.

رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین با اشاره به راه‌اندازی حافظه جهانی یونسکو و همچنین تاسیس کمیته آسیایی آن در سال 1998، تصریح کرد: ایران در سال 2014 توانست 4 اثر را در فهرست آسیایی به ثبت برساند و امیدواریم بتوانیم در زمینه حافظه جهانی همکاری کنیم.

صالحی امیری در ادامه به آثار ثبت شده ایران در یونسکو اشاره کرد و توضیح داد: تا کنون موفق شدیم 43 اثر را در فهرست ملی حافظه جهانی، 5 اثر را در فهرست منطقه‌ای و 9 اثر را در فهرست جهانی ثبت کنیم که انتظار داریم در کمیته جهانی نسبت به پرونده‌های ایران، مساعدت بیشتری داشته باشید.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، با تاکید بر اینکه آمادگی ارائه پرونده مشترک با چین را داریم، خاطرنشان کرد:‌ آن چیزی که مهمتر از تفاهم نامه است، اراده ما برای همکاری است. به همین دلیل وظیفه خود می‌دانیم که همکاری‌ را افزایش دهیم.

او پیشنهاد کرد که بخشی از اسناد روابط تاریخی دو کشور، در اواخر سال 2016 در قالب نمایشگاهی به نمایش گذاشته شود که با استقبال طرف چینی همراه شد.

رئیس سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین در ادامه این جلسه، تصریح کرد: طرح «یک کمربند - یک جاده» چین در واقع اجرای همان جاده ابریشم است و ما امیدواریم در این زمینه همکاری و مساعدت ایران را نیز در اجرای این طرح بزرگ داشته باشیم.

او گفت: جاده ابریشم سال‌های زیادی است که دو کشور و دو ملت بزرگ ایران و چین را به هم گره زده است. این جاده از چین شروع شده، از سرزمین پارس عبور کرده و در نهایت خود را به منطقه اورآسیا مرتبط می‌سازد.

لی مین گوآ گفت: به همین خاطر ثبت اسناد می تواند نقش مهمی در این راستا بازی کند و کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی چین می توانند نقش بسیار موثر و مهمی در این زمینه داشته باشند.

تفاهم تاريخي ايران و چين براي مبادله اسناد
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین در راستای افزایش تعاملات و همکاریهای متقابل، تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

سفر رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چین به منظور گفت وگو و دیدار با چند تن از مقامات عالی چین از جمله وزیر فرهنگ این کشور و نیز گشایش اولین نمایشگاه مشترک کتابخانه‌های ملی ایران و چین با عنوان «ایران زیبا» صورت گرفته است.

این تفاهم نامه در پنج بند تنظیم شده و شامل بخش هایی چون مبادله دانش و اطلاعات، مبادله استاد و کارشناس، شرکت در کنفرانس ها، کارگاهها و دوره های آموزشی، برگزاری نمایشگاهها و همکاری های پژوهشی مشترک است.

طرفین در این تفاهم‎نامه مشترک توافق کردند که به منظور تقویت روابط دوستانه موجود بین دو کشور و گسترش روابط همکاری در زمینه های میراث مستند، اسناد تاریخی، حفاظت از اسناد و مدارک آرشیوی در حد توان خود تلاش کنند.

مبادله دانش و اطلاعات و تجارت در زمینه موضوعات علوم آرشیوی اعم از سند شناسی، سند پژوهی، تاریخ شفاهی، حفاظت و نگهداری، مرمت و دیجیتالی کردن آرشیو از دیگر مفاد تفاهم نامه مشترک طرفین است.

تنظیم و توصیف اسناد بویژه اسناد الکتریکی و همچنین تبادل منابع، اطلاع رسانی، مبادله تصاویر اسناد آرشیوی مورد علاقه یکدیگر و دیگر آثار تخصصی آرشیوی، مطابق با قوانین دو کشور و نیز بر اساس استانداردهای حقوق بین المللی از دیگر موضوعاتی بود که طرفین آمادگی خود را برای همکاری در این بخش ها اعلام کردند.

در بخش دیگری از تفاهم نامه همکاری مشترک میان کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین، مبادله استاد و کارشناس آرشیو دو کشور و نیز انجام بازدیدها با هدف تبادل تجارب و به مشارکت گذاردن دانش در زمینه علوم آرشیوی لحاظ شده است.
سیدرضا صالحی امیری و لی مین گوآ در عین حال از علاقه مندی خود نسبت به برگزاری نمایشگاههای مشترک اسناد خبر داده و بر فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم برای استفاده آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی تاکید کردند.

انجام طرح ها و پروژه های مشترک در زمینه شناسایی، اصول و روش بایگانی، ارزشیابی، توصیف، حفظ و نگهداری و اطلاع رسانی اسناد آرشیوی از دیگر موارد مورد توافق طرفین در این یادداشت تفاهم است.

برگزاری اکسپو جاده ابریشم 2017 در تهران

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به تمدن قدیمی دو کشور ایران و چین، پیشنهاد داد: اکسپو جاده ابریشم در سال 2017 در تهران برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران،‌ سید رضا صالحی امیری امروز در دیدار با جیانگ جیان گوئو رئیس دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین در شهر پکن اظهار کرد: به دلیل جریان یک‌سویه خبری رسانه‌های غربی بخصوص آمریکا، انتظار می‌رود رسانه‌های کشور چین نیز نقش پررنگ‌تری در مقابله با این جریان داشته و به جایگاه واقعی خود در عرصه بین‌المللی دست می‌کنند.

او در همین رابطه پیشنهاد فعال شدن حوزه رسانه‌ای جاده ابریشم را مطرح کرد و گفت: چین می‌تواند رسانه مستقلی برای جاده ابریشم داشته باشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: انتظار ما این است که در برابر توسعه‌طلبی جریان رسانه‌ای غرب، چین به‌عنوان یک کشور تاثیرگذار نقش بیشتری ایفا کرده و فعال‌تر عمل کند.
صالحی امیری گفت: متاسفانه پدیده اسلام هراسی از سوی رسانه‌های غربی به‌شدت ترویج می‌شود و رسانه‌های کشور شما می‌توانند برای تفکیک «اسلام رحمانی و عقلانی» با «اسلام خشونت‌طلب» نقش مهمی ایفا کنند.

او افزود: اسلام رحمانی هیچ نسبتی با اسلام خشن، تکفیری و بی‌منطق ندارد و روشنگری برای این مسئله وظیفه همه رسانه‌های کشورهایی است که مستقل می‌اندیشند و هدف والایی را در اطلاع‌رسانی دنبال می‌کنند.

مشاور رئیس‌جمهوری با توجه به دیدگاه‌های مشترک و نزدیک ایران و چین در حوزه‌های مختلف و روابط خوب حاکم در این حوزه‌ها، تاکید کرد: که زمان آن فرا رسیده تا روابط فرهنگی دو کشور به سطح راهبردی ارتقا پیدا کند.

صالحی امیری در این دیدار خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم «اکسپو جاده ابریشم» در سال 2017 در تهران برگزار شود. اگر نظر شما مثبت باشد، در ایران تمهیدات این کار را فراهم کنیم. همچنین می‌توانیم فیلم مستندی در خصوص جاده ابریشم توسط فیلمسازان و هنرمندان دو کشور بسازیم.

او تصریح کرد: در شرایط کنونی افکار عمومی دو کشور می‌بایست با ویژگی‌ها و خصوصیات یکدیگر بیشتر آشنا شوند و این وظیفه رسانه‌های دو طرف است که بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر این مهم را به منصه ظهور برسانند.

جیانگ جیان گوئو نیز در سخنان خود بر توسعه و تعمیق روابط رسانه‌ای دو کشور در پیشبرد اهداف فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایران و چین از اشتراکات فراوان و روابط دیرینه‌ای برخوردار هستند.

او تاکید کرد: جاده ابریشم می‌تواند نماد پیوند دوباره دو کشور و دو تمدن بزرگ در دونقطه قاره بزرگ آسیا باشد.

رئیس دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین بر ایفای نقش رسانه‌های دو طرف برای توسعه روابط تاکید کرد و یادآور شد: دوستی ایران و چین دیرینه و رو به رشد است و این دوستی‌ها در آینده نیز با غلبه بر مشکلات و چالش‌ها استمرار خواهد یافت.

چالش‌های امنیتی پیش روی قاره آسیا، محور دیگری از سخنان جیانگ جیان گوئو در این نشست بود که اتحاد و همکاری کشورهای قاره آسیا در مبارزه با این پدیده را رمز پیروزی و غلبه بر آن دانست.

او بابیان اینکه ایران و چین در بسیاری از موارد با یکدیگر دیدگاه‌های مشترک دارند، ابراز امیدواری کرد: رسانه‌های دو کشور نیز همچنان با داشتن رویکرد همکاری، ارتباط با یکدیگر را بیشتر کنند.

رئیس دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین بابیان اینکه کشورش می‌خواهد همواره یک بازیگر فعال در نظم جهانی باشد، گفت اظهار کرد: پکن مایل است این نقش را در قاره آسیا با همکاری ایران ایفا کند.

جیانگ جیان گوئو از ایران به‌عنوان کشوری متمدن و درحال‌توسعه نام برد که به‌رغم تحریم‌ها توانست ایستادگی مناسبی از خود نشان دهد و در کنار آن به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای نیز در حوزه‌های مختلف دست کند.

۵۷۵۷

کلید واژه ها: سازمان اسناد و کتابخانه ملی - ایران و چین -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احیای آرشیو اسناد جاده ابریشم / پیشنهاد صالحی امیری به چینی‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات