تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ داعش در شمال افغانستان/«قندوز» قرار بود به داعش واگذار شود

آمریکا و داعش برخی از کارشناسان افغان بر این باورند که آمریکا برای نفوذ گروه تروریستی داعش در شمال این کشور بویژه در ولایت قندوز تلاش می‌کند تا از این مناطق افراد وابسته به این گروه تروریستی به آسیای مرکزی راه یابند.

به گزارش دفتر منطقه‎‌ای خبرگزاری تسنیم، گفته می‌شود سال گذشته قبل از سقوط ولایت «قندوز» به دست طالبان طرحی در حال اجرا بود که بر اساس آن، این ولایت به مرکز مستقل گروه تروریستی داعش شاخه «خوراسان» تبدیل شود و جنگجویان منصوب به این گروه تروریستی از «وزیرستان شمالی» پاکستان به ولایت قندوز منتقل شوند.

«غرزی خواخوژی» کارشناسان امور سیاسی در گفت‌وگو با «اسپوژمی» می‌گویند: طالبان از زمینه سازی عمدی واگذاری قندوز به داعش استفاده کرده است و با حمله به این ولایت منجر به سقوط آن شدند و کنترل کامل آن را در دست گرفتند.

وی اظهار داشت: آمریکا به منظور انتقام گیری از طالبان بیمارستان پزشکان بدون مرز را بمباران کردند و ملا «اختر محمد منصور» را نیز در همین راستا کشتند.

خواخوژی افزود: تلاش برای واگذاری این ولایت به منظور سقوط آن به دست داعش هنوز هم در جریان است و تلاش آمریکا برای اجرای پروژه صدور داعش به آسیای مرکزی نیز ادامه دارد.

«عبدالرحمان رحمانی» از اعضای پارلمان افغانستان نیز در این باره گفت: تنها ولایت قندوز در طرح واگذاری به گروه تروریستی داعش نیست، بلکه اکثر مناطق و ولایت‌های شمالی افغانستان برای این کار در نظر گرفته شده است تا این گروه تروریستی مرکزی را برای صدور افراد وابسته به خود به آسیای مرکزی داشته باشد.

اظهارات فوق در حالی صورت گرفته که کارشناسان امور سیاسی می‌گویند پروژه داعش در افغانستان یک طرح خارجی در این کشور است که هنوز هم برای صدور آن به آسیای مرکزی تلاش می‌کنند.

این در حالی است که دولت‌های افغانستان و پاکستان مدعی هستند که در یک سال گذشته به گروه تروریستی داعش ضربات سختی را وارد کرده‌اند.

گروه تروریستی داعش هم اکنون در بیشتر ولایت‌های شرقی افغانستان فعال هستند و پایگاه آنها در شهرستان «اچین» ولایت ننگرهار است.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ داعش در شمال افغانستان/«قندوز» قرار بود به داعش واگذار شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات