یک تحلیل از میتینگ دهه هشتادی‌ ها

هنوز معلوم نیست جرقه برگزاری میتینگ نوجوانان دهه هشتادی چطور زده شد؟ اما آنچه معلوم است اینکه این نوجوانان توانستند دوهزار نفر را در یکی از پررفت‌وآمدترین اتوبان‌های تهران و جلو یک مجتمع تجاری دور هم جمع کنند؛ به‌طوری‌که مجتمع بسته و رفت‌وآمد در اتوبان برای ساعتی مختل شد؛ اتفاقی که از نظر «عباس عبدی»، تحلیلگر اجتماعی- سیاسی، باید از آن استقبال شود. به گزارش نامه نیوز، ‌واکنش‌های زیادی به برگزاری میتینگ نوجوانان ابراز شد. برخی نگران قدرت آنها هستند و برخی حرکتشان را نشان آگاهی از حقوق مدنی‌شان می‌دانند. شما کدام‌یک از این نظرات را قبول دارید؟

ابتدا عرض کنم اظهارنظر دقیق درباره این‌گونه پدیده‌هایی که از پیش تصوری از آن نداشته‌ایم نیازمند گذر زمان و دستیابی به داده‌های بیشتر است. به نظرم از هر دو وجه می‌توان این اتفاق را تحلیل کرد. در این اتفاق یک نکته مهم وجود دارد و آن وجود ظرفیت مناسب برای سرمایه اجتماعی است که در جریان این میتینگ دور هم جمع شده‌اند.

سرمایه اجتماعی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر در جهان مورد توجه بیشتری بوده و حساسیت بسیاری نسبت به آن پیدا کرده‌اند. داشتن این نوع مشارکت‌ها و ارتباطات به‌شکلی که یک مجموعه از افراد بتوانند دور هم جمع شوند برای هر کشوری سرمایه است. کشورهایی که از چنین سرمایه اجتماعی‌ای بهره‌مند هستند می‌توانند از آن در امور مثبت استفاده کنند. اما اینکه از نظر برخی‌ها حساسیت منفی نسبت به این موضوع وجود دارد دلیلش این است که ما با نوعی فقدان اعتمادبه‌نفس در ساخت رسمی روبه‌رو هستیم که به هر ظرفیتی با بدگمانی نگاه می‌کنند. درصورتی‌که اگر چنین اعتمادبه‌نفسی وجود داشته باشد از این اتفاقات استقبال و تلاش می‌شود از ظرفیت چنین اتفاقاتی در امور مثبت استفاده کنند.

‌چطور می‌شود از چنین جمع‌های اتفاقی‌ای استقبال کرد؟ چراکه کار به زدوخورد و فحاشی کشید.

ببینید این افراد به این دلیل که نمی‌توانستند جای دیگر و حول محور اشتراکات، مطالبات و خواسته‌هایشان دور هم جمع شوند و جای چنین تجمعاتی در جامعه ما خالی است، بر سر یک موضوع خیلی ساده و غیرمهم مثل اینکه همه آنها متولد یک دوره زمانی هستند، دور هم جمع شدند. چیزی که مقامات باید به آن توجه داشته باشند اتفاقا همین است که اگر گروه‌ها و قشرهای مختلف جامعه نتوانند فرصت‌هایی برای دور هم یا یکی بودن داشته باشند، با انگیزه‌های دیگر که ممکن است از نظر ما مهم نباشد یا حتی توخالی به نظر برسد، تجمع می‌کنند.

چراکه نیاز و مطالبه اصلی، ارتباط است که در جامعه ما پاسخ داده نمی‌شود و در نتیجه این نیاز خودش را به شکلی نشان می‌دهد که برای ما و نسل‌های بزرگ‌تر باورکردنی نیست. اتفاقا این نشان‌دهنده نوعی ضعف و ناکارآمدی در جامعه است. همیشه می‌گوییم در کشور ما نتیجه انتخابات غیرقابل‌پیش‌بینی است. درصورتی‌که اگر اجازه دهیم گروه‌های مختلف مردم بتوانند مطالباتشان را بروز دهند، انتخاباتشان هم قابل‌پیش‌بینی می‌شود. بحث این است اگر جایی که باید امکان طرح مطالبه و پیگیری آن را داشت اجازه داده نشود؛ اتفاقی که انتظارش را نداریم در جای دیگری رخ می‌دهد.

‌عاملان این اتفاق نوجوانان بوده‌اند. چرا نوجوانان؟

این قشر از جامعه به‌دنبال نوعی هویت و بروز شخصی هستند. البته همه گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه چنین نیازی دارند ولی این قشر چون جای دیگری ندارد تا این هویت و بروز شخصی را اعمال کند، به تجمع و گردهمایی به این شکل روی خوش نشان می‌دهد. البته ممکن است گفته شود دوهزار نفر تعداد زیادی نیست ولی فراموش نکنیم اینها مشت نمونه خروار است.

‌یکی دیگر از واکنش‌ها به محل قرار بود. برخی این مکان را نماد تغییر مطالبات مردم در طول دهه‌های مختلف می‌دانستند و می‌گفتند نوجوانان دیروز یا دهه شصتی‌ها قرارهایشان را در میدان آزادی می‌گذاشتند و امروزی‌ها در مجتمع تجاری.

بیایید یک‌جور دیگر این قضیه را ببینیم. به نظر شما اگر این قرار در میدان آزادی گذاشته می‌شد، کسی می‌رفت؟ آیا خود دهه شصتی‌ها می‌رفتند؟ قرار میدان آزادی غالبا متناسب با موضوعی سیاسی اتفاق می‌افتد. اما اتفاقا وقتی تجمع با محتوای یک امر روزمره باشد، بهترین جا همین مراکز خرید (شاپینگ) عمومی است. حتما می‌دانید که به‌طورکلی بسیاری از کسانی که در مجتمع‌های چندمنظوره تجاری حضور پیدا می‌کنند لزوما مشتری نیستند و برای خرید نیامده‌اند بلکه برای گذران وقت و پرکردن اوقات فراغت مغازه‌گردی یا گردشگری مغازه‌ای! (شاپینگ) را انتخاب کرده‌اند.

این نوجوانان هم به‌دنبال بروز خود با استفاده از اوقات فراغتشان بوده‌اند. البته در پارک هم می‌توانستند این قرار را بگذارند ولی شاید تجربه‌های خوبی از جمع‌شدن در پارک وجود ندارد. تجمع‌کردن و قرارگذاشتن در مجتمع‌های چندمنظوره تجاری مرتبط با زندگی روزمره مردم است. اما آنچه شما در پرسش خود گفتید هم یک تفسیر از این موضوع است که بر واقعیت بار شده است. منبع: روزنامه شرق مطالب مرتبط دهه_هشتادی؛ متولدینی که درباره‌شان بیشتر خواهیم شنید سخنگوی ناجا: دستگیری در کاخ جشنواره نداشتیم فیلم ایرانی ضد داعشی در راه مسکو طلا: هویت شعاردهندگان در حرم امام (ره) فاش شد/ عده‌ای توسط یک مقام مسؤول سامان داده شده و به حرم انتقال داده شدند برچسب ها: میتینگ ، دهه هفتاد ، پردیس کوروش چندرسانه‌ای گردهمایی خاص‌ترین رنگ‌های پورشه و مازراتی در ایران/ عکس عکسی از سفره سحری مدافعان حرم در سوریه کفش خاص ستاره تنیس/ عکس قاچاق هولناک مرز ایران و پاکستان/ عکس فیش حقوقی ۲۳۰ میلیونی مدیرعامل یک بانک/ عکس بنز لوکس علیرضا منصوریان/ عکس تارزان‌های داعشی را ببینید/ عکس کاریکاتور/ شلوار جدید ویژه دروازه‌بان‌ها رسید! نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی ناکامی استقلال در جذب شجاعیان و تلاش جدی برای جذب امیری/ ستاره قرمزدوست آبی می پوشد؟ وحيد اميري پرسپوليسي شد؟ خرید جدید برای استقلال دردسر می شود؟ شرط سید جلال برای پرسپولیس افشاگری درباره تلاش رحمتی برای استقلالی شدن خرید جدید پرسپولیس پرونده ترابی و پرسپولیس دوباره باز شد تایید رسمی مذاکره استقلال با گزینه پرسپولیس خداحافظی استقلال با یکی از دو مدافع میانی اصلی/ جدایی قطعی خرسندنیا كنايه هاي دو پرسپوليسي بعد از قرارداد جلال حسيني توافق پرسپولیس با راه آهن برای قرمزپوش شدن محمدی پربازدید های کل اخبار ایران چگونه تنگه هرمز را خواهد بست؟ دختران اشکان دژاگه در خودروی لوکس پدر/ عکس بنز لوکس علیرضا منصوریان/ عکس فیش حقوقی ۲۳۰ میلیونی مدیرعامل یک بانک/ عکس قاچاق هولناک مرز ایران و پاکستان/ عکس قوانین جدید داعش برای ماه رمضان عکسی از سفره سحری مدافعان حرم در سوریه گردهمایی خاص‌ترین رنگ‌های پورشه و مازراتی در ایران/ عکس تفریح خاص این روزهای مهدی رحمتی/ عکس خانم بازیگر میهمان ویژه امشب مهران مدیری/ عکس پربازدید ها پربحث ترین عناوین خودکشی دختر دبیرستانی در مدرسه امسال به حقوق هر بازنشسته چقدر اضافه می‌شود؟+ جدول علت تجمع ده ها دختر و پسر جوان در غرب تهران گرم‌ترین وخنک‌ترین نقطه کشور کجاست؟ رونمایی ZTE از گوشی ارزان‌قیمت با قابلیت4G+عکس دهه_هشتادی؛ متولدینی که درباره‌شان بیشتر خواهیم شنید خودکشی دختر دبیرستانی در مدرسه توقیف فیلم «عادت نمی‌کنیم» تایید شد علتِ قرارِ تلگرامیِ دختران و پسران درغرب تهران دو خط متروی جدید به تهران اضافه می شود علی مطهری: به هر بهانه، افراد را فتنه‌گر ننامیم/ شرط نامزدي احمدي نژاد براي رياست جمهوري محاكمه در دادگاه است  (۲ نظر) سقوط بالگرد اورژانس در استان فارس/ 9 نفر کشته شدند+ اسامی کشته شدگان/ تسلیت وزیر بهداشت  (۱ نظر) رئیس پلیس تهران: 7 هزار مامور نامحسوس گشت ارشاد در خیابان‌های تهران مستقر می‌شوند/ مقابله با ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها  (۱ نظر) پایان عشق دختر ١٣ و پسر ١٧ساله با جنایتی هولناک  (۱ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک تحلیل از میتینگ دهه هشتادی‌ ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات