عملیات فلوجه در هجدهمین روز ، به روایت آمار

یک منبع در فرماندهی عملیات الحشدالشعبی به خبرنگار ایرنا گفت، نیروهای عراقی عملیات موسوم به نیمه شعبان را در مساحتی به وسعت حدود800 کیلومتر مربع آغاز کردند و در پایان هفته دوم نزدیک به 700 کیلومتر مربع از آن بطور کامل آزاد شد و تنها شهر فلوجه باقی مانده که عملیات ورود به داخل شهر، از محور جنوبی از دو روز پیش آغاز شده است.
تاکنون الکرمه در 25 کیلومتری و الصقلاویه در 60 کیلومتری غرب بغداد، دو شهر راهبردی از توابع فلوجه به همراه بخش ها و نواحی السجر، البوشجیل، عامریه ، الدزرکیه در اطراف فلوجه و مناطق النعیمیه و الشهدای دوم و مختار در محدوده شهری فلوجه آزاد شده و به کنترل نیروهای عراقی در آمده است، بطوری که هم اکنون حدود بیش از 10 درصد داخل شهر فلوجه به دست نیروهای عراقی افتاده است.
در جریان عملیات فلوجه، شهری که کانون و مرکز اصلی 80 درصد از برنامه ریزی های حملات تروریستی به بغداد پایتخت عراق بوده است، تاکنون بر اساس گزارش های منابع رسمی حدود 1300تن از عوامل داعش به هلاکت رسیده اند.
براساس آخرین گزارشی که ابو مهدی المهندس نائب رئیس شورای الحشدالشعبی از وضعیت نیروهای داخل فلوجه ارائه کرد، 65 درصد نیروهای موجود داعش در منطقه عملیاتی فلوجه از نیروهای محلی داعش و 35 درصد دیگر از آنان خارجی بوده اند و در میان خارجیان نیز اعضای عربستانی داعش 50 درصد از نیروهای انتحاری را در این شهر تشکیل داده اند.
در خصوص آخرین وضعیت جمعیتی شهر حدودا 270 هزار نفری فلوجه و خانواده های موجود در این شهر گفته شده که هنوز حدود 40 هزار نفر در داخل فلوجه حضور دارند و تاکنون 3 هزار و 47 خانوار از شهرهای الکرمه، الصقلاویه و فلوجه به مناطق امن انتقال یافته اند.
از این تعداد 2 هزار و707 خانواده در اردوگاه عامریه فلوجه ، 306خانوار در شهرک گردشگری حبانیه و 34 خانوار در اردوگاه خالدیه اسکان یافته اند.
از مهمترین دستاوردهای عملیات فلوجه آزادی دو شهر راهبردی الکرمه در حدود 25 کیلومتری غرب بغداد و الصقلاویه در حدود 60 کیلومتری غرب پایتخت عراق بوده که این دو شهر نقش قلعه های فلوجه را داشته اند.
الکرمه به دلیل پراکندگی روستاها و وجود نیزارها و نخلستان ها و باغات وسیع، منطقه ای است که عملیات در آن به سختی جریان داشته است و الصقلاویه نیز به دلیل دسترسی داعش از طریق این شهر به مناطق ناظم التقسیم و الثرثار در شمال فلوجه به استان صلاح الدین که داعش را به شهرهای الشرقاط و از آنجا موصل متصل می کرد، برای گروه تروریستی داعش یک قلعه راهبردی تلقی می شد و در آن مقاومت شدیدی از خود نشان داد.
درباره این دو شهر گفته می شد که آمریکایی ها در جریان 8 سال اشغال عراق(2003 تا 2011) هرگز نتوانستند این شهرها را بطور کامل تسخیر کرده و یا به کنترل در آورند.
فرماندهان الحشدالشعبی روز دوشنبه گذشته با اعلام اینکه نیروهای مردمی در عملیات فلوجه به کلیه اهداف از پیش تعیین شده خود دست یافته اند، پایان ماموریت الحشدالشعبی در عملیات فلوجه را اعلام کردند و ابومهدی المهندس اما بر این نکته تاکید کرد که الحشدالشعبی همچنان از نیروهای عراقی در مرحله ورود به شهر فلوجه حمایت خواهند کرد و در صورت درخواست کمک، این نیروها وارد عمل خواهند شد.
عملیات فلوجه برای دولت و ملت عراق از اهمیت بالایی برخوردار است، بویژه آنکه با تکمیل فاز نهایی عملیات و آزادی شهر فلوجه، بغداد از تیررس حملات تروریستی دورتر خواهد شد و با گشایش بزرگراه بین المللی بغداد - امان و دمشق ازطریق استان الانبار، وضعیت اقتصادی این کشور بهبود خواهد یافت و از همین روست که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق، از روزهای اول آغاز عملیات جاری بطور مستمر و حتی روزانه از مناطق عملیات بازدید کرده و از نزدیک بر روند عملیات نظارت می کند.
فلوجه دومین شهر استان پهناور الانبار و دومین شهر بزرگی است که هنوز در اختیار داعش قرار دارد و نزدیک ترین فاصله گروه تروریستی داعش با بغداد پایتخت عراق است که تنها 55 کیلومتر با آن فاصله دارد.
خاورم*1*1770*3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عملیات فلوجه در هجدهمین روز ، به روایت آمار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات