نمایش عزم ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه برای تکمیل دالان شمال-جنوب

به گزارش ایرنا ، چهل و چهارمین اجلاس دو روزه سازمان بین المللی همکاری راه آهن ها امروز ( پنجشنبه ) با حضور مسوولان راه آهن 27 کشور عضو این سازمان از جمله محمدرضا نصرت نظامی معاون توسعه مدیریت و منابع راه آهن جمهوری اسلامی ایران در باکو آغاز به کار کرد .
عابد شریف اف معاون اول نخست وزیر آذربایجان طی سخنانی در این جلسه با اشاره به پیوستن این کشور در سال 2005 میلادی به توافقنامه تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب گفت ، دولت آذربایجان برای توسعه این دالان حمل و نقل اهمیت خاص قائل است .
وی در این رابطه به توافق آذربایجان و ایران در اوایل سال جاری در باره ساخت خط ریلی برای اتصال راه آهن دو کشور در قالب دالان حمل و نقل شمال – جنوب اشاره کرد .
جاوید قربان اف رییس اداره راه آهن جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به دیدار های مرتب مسوولان راه آهن این کشور ، ایران و روسیه و مذاکرات برای تکمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب گفت ، در این دیدارهای صورت گرفته در باکو ، تهران و مسکو قابلیت رقابت حمل و نقل کانتینرها از بندر ناوا شوا هند از طریق ایران ، آذربایجان و روسیه به فنلاند بررسی و طراحی شده است .
وی همچنین با اشاره به دیدار هفته گذشته مسوولان راه آهن ایران ، آذربایجان و روسیه در قالب یک همایش بین المللی راه آهن ها ، افزود: در این دیدار همچنین مسوول راه آهن فنلاند حضور داشته و توافق شد یک قطار کانتینری نمایشی از هند و از طریق دالان حمل و نقل شمال – جنوب به مقصد روسیه حرکت کند .
ماکسیم سوکولوف وزیر راه روسیه نیز دالان حمل و نقل شمال –جنوب را یکی از مهم ترین مسیرهای ترانزیتی در منطقه عنوان کرد و گفت: روسیه ، آذربایجان و ایران در قالب این دالان بین المللی سازه های حمل و نقل از جمله خطوط ریلی خود را بطور فعال توسعه می دهند .
وی بخش خط ریلی رشت – آستارا را یکی از پروژه های مهم در زمینه تکمیل دالان شمال – جنوب و اتصال خطوط ریلی سه کشور خواند و افزود: تکمیل این دالان بین المللی موجب افزایش حمل و نقل محموله ها از طریق منطقه به بنادر دریای بالتیکی و نقاط دیگر قاره اروپا خواهد شد .
وزیر راه روسیه اجلاس سازمان بین المللی همکاری راه آهن ها در باکو را فرصت مناسبی برای بررسی چشم انداز همکاری در قالب این چنین طرح ها عنوان کرد .
محمدرضا نصرت نظامی معاون توسعه مدیریت و منابع راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به موقعیت جغرافیایی مناسب کشورمان برای توسعه حمل و نقل ترانزیتی در منطقه، گفت: امیدوار هستیم در آینده ای نزدیک شبکه حمل و نقل ریلی ایران بتواند از بندرعباس به شهر آستارای آذربایجان وصل شود .
وی افزود: بر اثر تکمیل دالان حمل و نقل شمال - جنوب انتقال محموله ها از هند و از طریق دریای عمان، خلیج فارس، آذربایجان و روسیه به هلسینکی امکان پذیر خواهد بود و این در واقع می تواند مزایایی بسیار زیادی برای کلیه کشورهای در طول این مسیر به وجود بیاورد و همه کشورهای عضو تلاش بسیار زیادی دارند تا این خط بزودی به بهره برداری برسد .
چهل و چهارمین اجلاس سازمان بین المللی همکاری راه آهن ها بمناسبت 60 سالگرد تاسیس این نهاد بین المللی در باکو برگزار می شود .
خاورم ** 337** 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمایش عزم ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه برای تکمیل دالان شمال-جنوب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات