سوت پایان رکود در بازار مسکنبه گزارش جهان به نقل از فارس از اصفهان، بهروز ملکی در همایش «چشم‌انداز بازار مسکن در سال‌های 95 و 96» که پیش از ظهر امروز در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد با اشاره به دلایل اهمیت مسکن در اقتصاد ایران، گفت: طبق آخرین آمار موجود، به‌طور متوسط، 32 درصد از هزینه خانوار ایرانی به مسکن اختصاص می‌یابد و علاوه بر این، 40 درصد از کل سرمایه‌گذاری صورت گرفته در اقتصاد ایران به این بخش اختصاص دارد.
 
این کارشناس اقتصاد مسکن روند سهم مسکن از بودجه خانوار را صعودی دانست و گفت: در دهه 70 این عدد 26 درصد بوده و در حال حاضر به 32 درصد رسیده و در استان تهران، این عدد تا 50 درصد نیز می‌رسد و رتبه اصفهان نیز در این مورد، رتبه 4 است.
 
ملکی، رتبه ایران در هزینه مسکن را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: ایران جزو 5 کشور اول دنیا در هزینه‌های مسکن است و همین عامل باعث شده سهم مالکیت مسکن در کشور از 80درصد در سال 65 به 62 درصد در سال 90 برسد و در حال حاضر، 40 درصد از خانوار اصفهانی اجاره‌نشین هستند.
 
وی در ادامه نیاز به مسکن در ایران را به دلیل رسیدن هرم سنی به سن تشکیل خانواده صعودی دانست و تصریح کرد: محاسبات نشان می‌دهد تا سال 1405، بیش از 10 میلیون واحد مسکونی جدید باید در کشور ساخته شود که یعنی به‌طور متوسط، کشور نیاز به 900 هزار واحد در هرسال دارد.
 
این استاد دانشگاه با تشریح فضای موجود بازار مسکن طی سال‌های اخیر با اشاره به عوامل رکودزا در این بازار اظهار داشت: حجم نقدینگی، شوک درآمدی، بهای تمام‌شده ساخت، بازارهای موازی، سیاست‌های مالیاتی، نوسازی، پروژه‌های دولتی، تأمین مالی، نرخ سود بانکی، ساختار جمعیت کشور، سطح درآمد خانوار و نرخ پس‌انداز از جمله عوامل مؤثر بر بازار مسکن هستند و نباید بازار را تک‌بعدی بررسی کرد.
 
وی همچنین تصریح کرد: سود بانکی بالا، رکود کلی اقتصاد، حجم بالای پروانه‌های صادرشده در دوره‌های قبل و کاهش قیمت نفت ازجمله عوامل رکودزا در سال‌های 92 تا 94 بودند و اما در حال حاضر شاخص‌های پیش نگر، پایان رکود و ورود به دوره گذار به سمت رونق را نشان می‌دهند.
 
ملکی در خاتمه جمع‌بندی نهایی خود از بازار مسکن در سال 95 را این‌گونه عنوان کرد: انتظار نداریم که قیمت‌ها رشدی بیش از تورم را تجربه کنند و رونق نیز به‌تدریج و با آرامش به بازار مسکن باز خواهد گشت و نرخ صدور پروانه‌ها و عملیات ساخت نیز با نزدیک شدن به پایان سال صعودی خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سوت پایان رکود در بازار مسکن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات