افزایش ۸ درصدی معاملات مسکن تهران/ کرایه خانه ۱۰.۸ درصد رشد کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسکوني شهر تهران در ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۵ به ۱۵۴۳۱ واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۲ درصد افزايش نشان مي دهد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵، متوسط قيمت خريد و فروش يک متر مربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي شهر تهران ۴۰.۱ ميليون ريال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب به ميزان ۱.۷ و ۲.۸ درصد افزايش یافته است.  

در اردیبهشت ماه سال ۹۵ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۸.۳ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت سال ۹۵ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۲.۱ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. سهم مزبور در مقایسه با اردیبهشت ماه سال ۹۴ معادل ۱.۶ درصد کاهش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۵ به ترتیب یا سهم ۱۰.۵، ۸.۴ و ۶.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

تحولات اجاره بهای مسکن

در اردیبهشت ماه سال ۹۵ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۷ و ۱۰.۸ درصد رشد نشان می دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یک ساله تنظیم می گردند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن(اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیر شخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی معادل ۲۸.۴ درصد می باشد.

برای مشاهده متن کامل گزارش اینجا را کلیک کنید.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش ۸ درصدی معاملات مسکن تهران/ کرایه خانه ۱۰.۸ درصد رشد کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات