ظرفیت ناوگان دریایی جهان در 15سال گذشته چهار برابر شده است

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، عباس آخوندی در نشست شورای عالی مدیران ارشد ارگان‌ های دریایی کشور افزود: این مساله نشان می‌دهد چه ظرفیت بالایی در حوزه حمل و نقل دریایی بین‌المللی وجود دارد و فاصله ما با دنیا چقدر در حال زیاد شدن است.
وی یادآور شد: حوزه دریایی نباید در حمل بار خلاصه شود و باید با پیاده‌سازی نظام مدیریت بازرگانی در تمام شقوق حمل و نقل بهره وری در این بخش ها ارتقا یابد، اما در شرایط فعلی هر کس بیشتر از جاده‌ها استفاده و آن را تخریب کند٬ جایزه می‌گیرد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید اصلی‌ترین هدف پیش‌رو در حوزه دریایی را افزایش قدرت رقابت‌پذیری ایران در سطح جهان خواند و گفت: باید دقت شود چه چیزی می‌تواند این قدرت رقابت‌پذیری را افزایش دهد. به طور قطع بخشی از این مسئله به فناوری و دانش٬ قوانین و مقررات و مسائل حقوقی برمی‌گردد و بخشی دیگر به وجود سرمایه٬ تجهیزات دریایی و بندری و نیروی انسانی مجرب و غیره مربوط می‌شود. مجموعه همه این عوامل است که توان رقابت‌پذیری ایران را ارتقا می‌بخشد.
آخوندی با تأکید بر اینکه بسیار اهمیت دارد ما در این صنعت دید بین‌المللی داشته باشیم٬ اظهار داشت: این صنعت در بین حوزه‌هایی است که 100 درصد جهانی است و با حوزه‌های ریلی و جاده‌ای متفاوت است ، البته در این دو حوزه نیز عوامل جهانی تأثیرگذار هستند ولی میزان تأثیر حوزه دریایی و هوایی از عوامل بین‌المللی بسیار بیشتر از دو حوزه جاده‌ای و ریلی است، چرا که در دو حوزه دریایی و هوایی ما در فضایی آزاد فعالیت می‌کنیم بنابراین از ابتدا باید مبنا کلاس کار جهانی باشد.
وی با بیان اینکه به طور قطع مدافع حمایت از صنایع داخلی هستم ولی این صنعت باید بتواند در سطح کلاس جهانی قابلیت رقابت داشته باشد، گفت: اگر توانایی رقابت وجود داشته باشد از صنعت حمایت می‌شود و به طور قطع نتیجه مطلوب مدنظر حاصل می‌شود.

** نباید حوزه دریایی در حمل بار خلاصه شود
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمرکز در حوزه دریایی فارغ از مباحث نظامی باید از موضوعات حمل بار فراتر برود، افزود: باید در حوزه‌های حمل مسافر٬ تفریحات٬ ورزش‌های دریایی و غیره نیز فعالیت کرد و نباید فقط در حوزه جابه‌جایی بار متوقف شد.
آخوندی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه دریا و دریانوردی موقعیت ممتاز بین‌المللی داشته باشیم باید در این حوزه‌ها فعالیت کنیم و در کنار حوزه نیروی انسانی باید نظام مدیریتی جامعی وجود داشته باشد تا بتوانیم در سطح بین‌المللی عرض‌ اندام کنیم.
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: شاید تا پیش از این به دلیل وجود تحریم‌ها نمی‌توانستیم در خیلی از حوزه‌ها فعالیت کنیم ولی امروز شرایط برای ورود به این حوزه‌ها مهیا شده است.
وی اظهار داشت: در تمام حوزه‌های حمل و نقلی چند بحث ثابت مطرح است که تنظیم مقررات و قوانین٬ زیرساخت و ناوگان سه بحث مطرح در تمامی شقوق حمل و نقل است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه وضع مقررات باید تمرکز وجود داشته باشد چرا که یکی از مهمترین خاصیت مقررات متمرکز بودن آن است تا تضاد ایجاد نشود٬ گفت: به طور قطع در هیچ جای دنیا پیشنهاد نمی‌شود تعدد و تنوع در حوزه وضع مقررات و قوانین وجود داشته باشد.
آخوندی ادامه داد: در حوزه زیرساخت اصلی‌ترین مسئله این است که این حوزه تا حد زیادی انحصار طبیعی دارد و نمی‌توان آن را به شکل واقعی در بخش رقابتی وارد کرد و در واقع اگر انحصار طبیعی را به هر کسی واگذار کنیم در واقع انتقال رانت صورت گرفته است. البته این سخن به این معنی نیست که خدمات بندری باید دولتی شود ولی مهم این است که شما آیا می‌توانید زیرساخت را در اختیار یک نفر قرار دهید و رقابت هم ایجاد کنید؟
آخوندی با بیان اینکه واگذاری انحصارات طبیعی به یک نفر از بین بردن اصل رقابت‌پذیری است٬ گفت: بیش از 20 سال است که روی موضوع خصوصی‌سازی کار می‌کنیم و اولین موضوعی که بر اساس خصوص‌سازی نسبت به آن توجه می‌شود٬ نظام مدیریت بازرگانی یک بخش اقتصادی است.

** هنوز نظام مدیریت بازرگانی را در شقوق مختلف حمل و نقل نیاوردیم
وی با یادآوری اینکه در طول سال‌های گذشته نظام مدیریت بازرگانی در ریل٬ هوا٬ جاده و دریا نداشته‌ایم و اولین گامی که در این جهت باید برداریم تجاری‌ کردن فضا است٬ افزود: در این نظام مدیریت بازرگانی مصرف‌ کننده نهایی باید هزینه خودش را پرداخت کند و ما هنوز نتوانسته‌ایم نظام مدیریت بازرگانی را در شقوق مختلف حمل و نقل پیاده کنیم.
آخوندی گفت: متأسفانه در شرایط فعلی هرکس از جاده بیشتر استفاده و آن را تخریب کند جایزه می‌گیرد حال این موضوع در دریا نیز صدق می‌کند و هرکس از دریا بیشتر استفاده می‌کند باید سهم خود را بپردازد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه تا زمانی که نظام مدیریت بازرگانی در حوزه دریایی تعریف نکنیم٬ نمی‌توانیم مفهوم رقابت را نیز در این عرصه پیاده کنیم از اعضای شورای عالی مدیران ارشد ارگان‌های دریایی کشور خواست در اتاق‌های فکر این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دهند.
اقتصام**1108 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ظرفیت ناوگان دریایی جهان در 15سال گذشته چهار برابر شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات