بهره مندی از آب سالم در روستاهای استان اردبیل 5 / 72 درصد است

به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن قنبری روز شنبه در نشست مطبوعاتی افزود: میانگین این برخورداری در کشور 2 / 73 درصد است و با برنامه ریزهای انجام شده در آینده نزدیک شاخص بهره مندی از آب سالم و بهداشتی در روستاهای استان از میانگین کشوری بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به این که 67 درصد از روستاهای استان دارای آب آشامیدنی تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند اظهار کرد: اما از نظر جمعیت 78 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش هستند که تقریبا برابر با میانگین کشوری است.
وی از ارایه خدمات آب و فاضلاب به 904 روستا در سطح استان خبر داد و بیان کرد: 107 هزار مشترک با 340 هزار نفر در روستاها از آب سالم و بهداشتی برخوردارند که آب آشامیدنی آنها از طریق 271 حلقه چاه، 421 دهنه چشمه، 22 رشته قنات و 86 روستا نیز از آب شهری تامین می شود.
وی از وجود دو هزار و 266 کیلومتر خط انتقال و سه هزار و 379 کیلومتر شبکه توزیع آب در روستاهای استان خبر داد و اضافه کرد: پارسال 25 میلیون و 800 متر مکعب در روستاهای تحت پوشش آب تولید شده که 4 / 22 میلیون متر مکعب آن تولید سازمان و4 / 3 میلیون متر مکعب آن آب شهری بوده است.
قنبری ایستگاه های پمپاژ موجود در استان را 407 عدد مخازن زمینی و 783 عدد مخازن هوایی با حجم 98 هزار متر مکعب اعلام کرد و گفت: 16 ماشین تانکر سیار آب هم به 72 روستا با جمعیت 12 هزارو 268 نفر آبرسانی می کنند.
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان آبرسانی به روستاهای بالای 20خانوار را از الویت برنامه های دولت اعلام کرد و افزود: پارسال 415 میلیارد و 700 میلیون ریال که 344 میلیارد و 400 میلیون ریال آن ملی و 73 میلیارد و 370 میلیون آن اعتبار استانی است به طرح های در دست اجرای آب و فاضلاب روستایی استان تخصیص یافته است.
وی از افتتاح 130 طرح آبرسانی با اعتباری بیش از 320 میلیارد ریال به روستاهای استان در سال 95 خبر داد و اظهار کرد: با افتتاح این طرح ها 33 هزار نفر از روستائیان تحت پوشش قرار می گیرند و شاخص بهره مندی و برخورداری از آب سالم و بهداشتی در استان به 8 / 74 درصد می رسد.
وی بیان کرد: الویت کاری امسال ما هم در استان تکمیل 15 طرح مجتمع آبرسانی است که 848 روستا با جمعیت 208 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد که تاکنون 860 میلیارد ریال به آنها هزینه شده و و برای تکمیل آنها یکهزار و 350 میلیارد ریال نیاز است که با بهره برداری از این پروژه ها شاخص بهرمندی و برخورداری روستائیان از آب شرب سالم و بهداشتی در استان به 92 درصد خواهد رسید.
وی با اشاره به این که 90 درصد آب در کشور ما در بخش کشاورزی و 3درصد در صنعت و فقط هفت درصد برای شرب استفاده می شود، اضافه کرد: پارسال 700 مورد انشعاب غیر مجاز در استان شناسایی شد و اقدامات لازم قانونی در مورد آنها انجام گرفت.
قنبری با اشاره به این که هزینه فاضلاب کشی بسیار بالا است، گفت: با این حال هشت روستای استان دارای لوله کشی فاضلاب است و مطالعه فاضلاب چندین روستا هم به اتمام رسیده و در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی آنها شروع خواهد شد.
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی استان با اشاره به این که کیفیت آب آشامیدنی روستاها خوب است افزود: هفت آزمایشگاه در استان کیفیت آب روستاها را کنترل می کنند به طوری که پارسال بیش از پنج هزار مورد آزمایش کلرسنجی، 12 هزار مورد آزمایش میکروبی و چهار هزار مورد آزمایش کدورت سنجی با نمونه برداری از آبهای آشامیدنی روستاها انجام شده که بیش از 98 درصد مطلوبیت داشتند.
وی با اشاره به این که امسال وضعیت بارندگی در استان با میانگین 260 میلی متر خوب است گفت: با این حال بدلیل بارندگی های نامطلوب سال های گذشته و استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی زمان می برد تا کمبودها بر طرف گردد.
وی فرهنگ سازی درست مصرف کردن و رعایت الگوی مصرف را مهم ارزیابی کرد و افزود: سامانه تلفن 1523 آب و فاضلاب روستایی آماده دریافت گزارش ها و نظرهای مردم در سطح استان است و از روستائیان خواست در مصرف آب دقت کنند تا هم خودشان و هم شرکت آب و فاضلاب روستایی متحمل هزینه زیاد نشود.
6130/ 1257

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بهره مندی از آب سالم در روستاهای استان اردبیل 5 / 72 درصد است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات