ثبت «عرفات العاشقین و عرصات العارفین» در فهرست منطقه‌اى یونسکو

نسخه خطی کتاب «عرفات العاشقین و عرصات العارفین» در فهرست منطقه‌اى برنامه حافظه جهانى یونسکو ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در اجلاس کمیته حافظه جهانى یونسکو که از 18 تا 20 مى سال جاری میلادی در شهر Hue در ویتنام برگزار شد، از مجموع 16 اثر پیشنهاد شده توسط کشورهاى منطقه، ١٤ اثر ثبت شد.کتاب «عرفات العاشقین» از ایران یکی از آثارى است که مورد تایید قرار گرفت. این اثر منشورات مرکز پژوهشی میراث مکتوب است که برنده جایزه جهانی کتاب سال ایران شده است.

تدوین پرونده این اثر از اواخر مهر ماه سال گذشته با تأکید سیدرضا صالحى امیرى رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با مسئولیت فرهاد نظری رئیس دبیرخانه کمیته ملى حافظه جهانى یونسکو در ایران آغاز شد.

به گفته نظرى، رئیس دبیرخانه این کمیته، پرونده مذکور در کمتر از 10 روز براى ثبت در فهرست منطقه‌اى آسیا و اقیانوسیه تدوین و پیشنهاد شد.

وی افزود: به همت و حسن نظر اعضاى کمیته به ویژه اکبر ایرانى (پیشنهاد دهنده و فراهم‌کننده پرونده) و کوشش اصیلى پرونده "عرفات"  ویرایش و بازبینى شد. بخش‌هایی از این پرونده توسط نفیسه ایرانی (شیرازی) تهیه و پژوهش شده و توسط شروین گودرزى ترجمه و در نهایت توسط کمیسیون ملى یونسکو به دبیرخانه حافظه جهانى ارسال شد.

پیش از این  چهار اثر از ایران در فهرست آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانى یونسکو شامل المسالک و الممالک، وندیداد، فیلم مستند جان مرجان و اسناد تصویرى کربلا(به صورت مشترک میان ایران و عراق) ثبت شده بود.

همچنین تاکنون ٩ اثر از ایران شامل: شاهنامه بایسنقرى، وقفنامه ربع رشیدى، مجموعه اسناد تشکیلات ادارى دوره صفوى در آستان قدس رضوى، التفهیم لاوائل صناعه التنجیم، پنج گنج (خمسه) نظامى، مجموعه نقشه‌هاى تاریخى ایران در دوره قاجار، ذخیره خوارزمشاهى، مسالک و ممالک (مشترک با آلمان) و کلیات سعدى در حافظه جهانى به ثبت رسیده است.

«عرفات العاشقین و عرصات العارفین» توسط تقى الدین محمد اوحدى حسینى اصفهانى تألیف شده و نسخه ثبت شده عرفات العاشقین در کتابخانه و موزه ملک نگهدارى مى‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت «عرفات العاشقین و عرصات العارفین» در فهرست منطقه‌اى یونسکو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات