آغاز انتشار پرونده «دُرِ دری»؛ زبان فارسی، شکوه دیروز، فراموشی امروز

زبان فارسی این اولین شماره پرونده «در دری»؛ پرونده جدید گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم است. زبان فارسی به محاق رفته است و تنگناهای فشار به این پدیده فرهنگی و تمدنی روز به روز بیشتر می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اگر نگاهی به نقشه زبان فارسی در طول تاریخ بیندازیم، با کاهش تدریجی میزان قلمرو این زبان و به تبع، افراد مسلط به آن طی دو سده اخیر مواجه می‌شویم؛ امری که سبب شده تا گستره عظیم زبان فارسی از محدوده عراق تا چین، تنها به ایران، مناطقی از تاجیکستان و افغانستان محدود شود.

در دنیای امروز که عوامل اقتصادی و سیاسی، بیش از هر زمان دیگری بر زبان و فرهنگ تأثیرگذار است، بیم آن می‌رود که محدوده زبان فارسی از آنچه که امروزه شاهدش هستیم، کوچک‌تر شده و دایره تنگ‌تری را شامل شود. رقابت‌های جهان امروز در حوزه اقتصادی و سیاسی سبب شده تا دیگر انتخاب زبان دوم، نه بر حسب علاقه که بیشتر بر حسب آینده‌نگری از وضعیت فردای جهان صورت گیرد، در این شرایط وضعیت زبان فارسی در جمع زبان‌های پر قدرتی چون چینی و انگلیسی به چه صورت است؟ آیا زبان فارسی با پشتوانه‌‌ای کهن از فرهنگ و تاریخ، هنوز برای مردمان عصر تکنولوژی جذابیت دارد و اگر دارد، ما چه کرده‌ایم تا این زبان را بیشتر معرفی کنیم و دایره نفوذش را وسیع‌تر کنیم؟ اینکه چرا چنین اتفاقی رخ داده و آیا وضعیت زبان فارسی در سال‌های آینده، بهتر خواهد بود یا نه، پرسشی است که در پرونده «در دری» در خبرگزاری تسنیم به آن پرداخته خواهد شد. در این پرونده قرار است مباحثی چون، وضعیت زبان فارسی در مقایسه با دیگر زبان‌ها در خارج از کشور، میزان تسلط فارسی‌زبانان بر این زبان در محیط‌های آموزشی و دانشگاهی، تهدیدات خارجی بر زبان فارسی و شرایط این زبان در کشورهای هم‌زبان مطرح شود.

آنچه از لابه‌لای صفحات تاریخ از زبان فارسی یاد می‌شود، قدرت نفوذ و حیات این زبان به مدت سده‌های متمادی در خارج از مرزهای کنونی است. قدرتی که مرهون «قدرت حکومت مرکزی»، «قدرت نظامی» و البته و صد البته «دیپلماسی فرهنگی» است. ورود زبان فارسی به مناطقی که امروز از آن با عنوان افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و عراق یاد می‌شود، عمدتاً از طریق قدرت نظامی بوده(مانند آنچه درباره تاریخ زبان فارسی در افغانستان و هند یاد می‌شود) و در ادامه، آنچه که منجر به حیات دائمی و یا چند سده‌ای این زبان شده، قدرت و نفوذ فرهنگی تمدن ایران اسلامی است که در مورد دوم، سهم شاعران و عارفان را نباید دست کم گرفت.

با نگاه به حیات زبان فارسی و امتداد آن تا به امروز، یکی از پرسش‌های اساسی در ذهن این است که چرا زبان فارسی که قدرت و امپراتوری در خور توجهی به مدت مدیدی در مناطق مختلف از جهان داشته، امروزه محدود به 120 میلیون نفر در جهان شده است؟ چه عواملی سبب شده تا وضعیت زبان فارسی این‌چنین دستخوش تغییر شود؟ و آیا با توجه به شرایط فعلی جهان، می‌توان انتظار داشت که دایره فعلی زبان فارسی از امروز تنگ‌تر شود؟

مقابل پرسش‌های فوق، پاسخ‌های متعددی می‌تواند قرار بگیرد؛ از تلاش کشورهای بیگانه در تسلط فرهنگی بر مستعمراتشان تا تلاش‌ خودی‌‌ها برای حذف تدریجی نمادهای فرهنگ و تمدن ایرانی. آنچه که در این بین می‌توان از آن به عنوان پاسخ یاد کرد، خاطرات تلخ تاریخ است که امروز هم تکرار می‌شود؛ از تلاش انگلیسی‌زبان‌ها در افغانستان گرفته تا سایه سیاست‌های بلوک شرق بر کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی و البته لجام‌گسیختگی در برنامه‌های فرهنگی کشور که در نبود برنامه‌ریزی منسجم و مدت‌دار، هر روز ره به سویی می‌برد.

خبرگزاری تسنیم، با توجه به اهمیت این مسئله، پرونده ویژه‌ای در این رابطه تدارک دیده که از امروز به تدریج منتشر می‌شود.  
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز انتشار پرونده «دُرِ دری»؛ زبان فارسی، شکوه دیروز، فراموشی امروز» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات