هخامنشیان هنر را به عنوان رسانه مطرح کردند/تبیین قدرت با فرهنگ

به گزارش خبرنگار مهر، کریم حاجی‌زاده ظهر شنبه در سومین همایش فرهنگ، هنر و رسانه نمونه اثبات این مدعا را بهره‌گیری از معماری فاخر در تخت جمشید عنوان کرد که به عنوان پیام اقتدار و قدرت کشور ایران احداث شد.

وی با تأکید به اینکه استراتژی هخامنشیان توسعه جهانی به ویژه با اقتصاد دریا پایه بود، اضافه کرد: برای کاهش هزینه‌های جغرافیایی هخامنشیان از هنر به عنوان رسانه استفاده کردند تا اقتدار خود را به رخ کشیده و رقبا را مغلوب سازند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اذعان به اینکه بنایی مانند تخت جمشید در تاریخ ایران تکرار نشده است، افزود: برای ساخت این بنا درختان لبنانی، حجاران مصری و جواهرسازان یونانی با صرف هزینه گزاف مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته حاجی‌زاده در آن زمان هخامنشیان می‌خواستند بگویند برای اداره ارتش بزرگ به اقتصاد بزرگ نیاز دارند و به همین دلیل تخت جمشید به عنوان نماد قدرت اقتصادی کشور احداث شد و فقط برای مراسمات تشریفاتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وی یکی از مهم‌ترین دلایلی که کورش را به عنوان مصلح جهانی مطرح کرد، استفاده از رسانه دانست و افزود: در واقع هخامنشی وزن و کاربرد رسانه را می‌دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اذعان به اینکه واژه هنر از هندی باستان بوده و در هند باستان فهم از هنر برابر با آراستگی و تناسبات است، اضافه کرد: در واقع امروز نیز نیاز ما توجه به همین مناسبات و بهره‌گیری از فلسفه صحیح هنر است.

حاجی‌زاده درعین‌حال با تأکید به اینکه فرهنگ یکی از واژه‌های پرمصرف محسوب شده و از فرهنگ هزاران معنی تدوین شده است، تصریح کرد: به عقیده بنده فرهنگ سازوکار تنظیم کردن رابطه انسان با محیط خود است.

وی یکی از دلایل آشفتگی امروز برنامه‌های فرهنگی را مرتبط با فهم نادرست و ناصحیح از فلسفه فرهنگ و معنی واقعی آن دانست و افزود: در ادامه غفلت از نگاه سیستمی به فرهنگ بسیاری از برنامه‌ها را دچار مشکل می‌سازد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با تأکید به اینکه در هزاره سوم قدرت ماهیت فرهنگی دارد و توسعه در دنیای امروز نیازمند زمینه فرهنگی است، اضافه کرد: در دنیای امروز قدرت با فرهنگ تبیین می‌شود.

حاجی‌زاده به ضرورت تغییر فهم از فرهنگ و برخورد سیستمی با این مقوله تأکید کرد و افزود: در تغییر این دیدگاه رسانه‌ها مسئولیت خطیری دارند.

وی افزود: ضروری است رسانه با شناخت قابلیت‌های فرهنگی و ارتقا آن نسبت به اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جامعه اقدام کرده و نگذارد فرصت‌های موجود از دست برود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هخامنشیان هنر را به عنوان رسانه مطرح کردند/تبیین قدرت با فرهنگ» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات