4 نکته درباره مجلس جدید ایران/ از تضمین پیروزی روحانی در دور دوم انتخابات تا تعداد بالای زنان نماینده

پارلمان همراه به این معنا است که روحانی در وضعیت بهتری برای عمل به تعهداتش و اصلاحاتی که وعده داده بود، قرار دارد. به گزارش نامه نیوز، مجلس جدید ایران در حالی کار خود را آغاز کرد که تفاوت هاای عمده ای با دیگر مجالس در ایران دارد.

نشریه وکس در این باره می نویسد: در اینجا به 4 موضوع مهم درباره پارلمان جدید ایران که به شما کمک می کند تا درک درستی از چشم انداز کنونی سیاست در ایران و اینکه  همه چیز در اینده نزدیک  تغییر  خواهد کرد یا نه به دست آورید.

1- آرایش سیاسی پارلمان جدید ایران آرایش میانه روها در قبال تندروها نیست

رسانه های امریکایی تمایل دارند که نتایج انتخابات اخیر پارلمانی در ایران را پیروزی میانه روها، کسانی که از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و توافق هسته ای حمایت می کنند و کسانی که به طور کلی به دنبال روابط بهتری با غرب هستند بر تندروها می خوانند، کسانی که دقیقا در قبال آنها بودند.

اما تقسیم شدن صحنه سیاسی ایران به دو جبهه کاملا درست نیست.  نه دو واژه راست و چپ و یا لیبرال و و محافظه کار احساس بیشتری در متن سیاسی ایران ایجاد کرده اند. ایران به طور رسمی حزب سیاسی ندارد و به همین دلیل فعالیت های احزاب به بیشتر شدت تنش های سیاسی منجر می شود.

2- برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، تعداد زنان نماینده راه یافته به مجلس بیش از تعداد روحانیون است

هجده نماینده جدید زن، بیشترین تعداد زنان در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که به پارلمان جدید راه یافته اند. از سوی دیگر، روحانیون برای نخستین بار در طول تمام دوران مجالس ایران کمترین تعداد را به خو اختصاص دادند و تنها 16 کرسی را کسب کردند.

اغلب نمایندگان زن پارلمان جدید ایران متعلق به ائتلاف حامی روحانی است، تعدادی دیگر از آنان نیز به عنوان نماینده مستقل در این رقابت ها حاضر شدند. علاوه بر آن، در یک گردش کامل همه 9 نماینده تندرمو زن در پارلمان نهم از راه یابی به پارلمان جدید بازماندند.

2- نفوذ پارلمان جدید لایران بر مسائل حیاتی امنیت ملی و سیاست خارجی کم خواهد بود

 توانایی پارلمان جدید برای طرح ریزی سیاسی در خارج از پارلمان بسیار محدود است. پارلمان جدید ایران تاثیر ناچیزی بر مسائل مهم و اصلی آمریکا و دیگر کشورهای غربی مانند حمایت تهران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه دارد.

دلیل این موضوع هم این است که تصمیم گیری درباره این مسائل بیشتر از سوی نهادهای غیرمنتخب که نفوذ بیشتری در کشور دارند، اتخاذ می شود.

4- پارلمان جدید ایران میتواند ادامه ریاست جمهوری روحانی در دور دوم را تضمین کند

پارلمان همراه به این معنا است که روحانی در وضعیت بهتری برای عمل به تعهداتش و اصلاحاتی که وعده داده بود، قرار دارد. علاوه بر آن شانس وی برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 را افزایش داده است.

پیروزی مجدد روحانی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به این معناست که باید توافقی بر سر اجرای تعهدات اقتصادی و ادامه اجرای توافق هسته ای وجود داشته باشد. اعتبار دولت روحانی تا اندازه زیادی به دلیل توافق تاریخی هسته ای است که میان تهران و قدرت های غربی حاصل شد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «4 نکته درباره مجلس جدید ایران/ از تضمین پیروزی روحانی در دور دوم انتخابات تا تعداد بالای زنان نماینده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات