طرح تعیین حدود اختیارات دولت و مجلس در لوایح قانونی تصویب شد

به گزارش مشرق، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که امروز 8 خردادماه برگزار شد ضمن تبریک شروع به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: تشکیل این دو مجلس از لحاظ اجرا و مشارکت مردمی برگ برنده نظام بود.

وی در ادامه افزود: مردم با حضور پررنگ خود و دستگاه‌های دولتی با برگزاری یک انتخابات پرشور به افکار عمومی نشان دادند که نظام ایران یک حکومت مردمی، دینی است، برخلاف آنچه که در برخی از حکومت‌های استبدادی جهان وجود دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در مورد طرح تعیین حدود اختیارات مجلس و دولت در لوایح و قوانین تصویب شده ادامه داد: ما در شورای تشخیص مصلحت نظام مشکل کوچکی که در کشور وجود داشت که آن دخالت مجلس و دولت در لوایح و قوانین تصویب شده بود را حل کردیم، در این طرح مشخص کردیم که دولت تا چه میزان در قوانین و مجلس تا چه حدی می‌تواند در لوایح تغییر ایجاد کند.
 
وی ادامه داد: ما در 37 سال گذشته در برخی دولت‌ها شاهد این بودیم که آنها می‌گفتند برخی لوایح بعد از ورود به مجلس تغییر می‌کند و اجرای آن را به تأخیر می‌اندازد و همین مطلب نیز در مورد مجلس وجود داشت. ما برای اینکه بتوانیم این مشکل را حل کنیم طرح تعیین حدود اختیارات دولت و مجلس در لوایح و قوانین تنظیم و تصویب کردیم. این طرح در تمامی مسائل موجود میان دولت و مجلس مانند تعیین وزرا و یا حتی در بحث بودجه وارد می‌شود و مسائل میان دولت و مجلس را حل می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبات این طرح بیان داشت: ما تاکنون درباره این طرح سه مصوبه اصلی را تصویب کرده‌ایم که مصوبه اول حدود اختیارات مراجع در کشور، مصوبه دوم حدود اختیارات دولت و مجلس در لایحه بودجه و مصوبه سوم حدود اختیارات دولت و مجلس در لوایح پیشنهادی را مشخص می‌کند. ما با این طرح اختیارات را تعیین کردیم که در لایحه‌ای مانند لایحه بودجه و یا قانونگذاری دولت و مجلس چه میزان می‌توانند دخالت کنند.


 ادامه دارد...

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح تعیین حدود اختیارات دولت و مجلس در لوایح قانونی تصویب شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات