تهديد به قتل توسط گروگانگيري كه با وثيقه ۱۰ ميليون توماني آزاد شده

۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 183886 تهديد به قتل توسط گروگانگيري كه با وثيقه ۱۰ ميليون توماني آزاد شده

سلامت نیوز: بدون داشتن دانش حقوقي كافي است با شنيدن نام چند جرم خاص انتظار براي اشد مجازات براي مجرم در ذهن تان نقش گيرد، جرائمي چون حمل و استفاده از سلاح گرم،گروگانگيري و اقدام به قتل. يك هفته گذشته يعني شب نيمه شعبان تمامي اين جرائم در پرونده اي در بجنورد براي دختري 17 ساله رخ داده است كه متهم اكنون با قرار وثيقه‌اي به ادعاي خود 10 ميليون توماني آزاد شده كه بعد از آزادي نيز همچنان تهديد به قتل شاكي و شهود پرونده را ادامه داده است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون، پيمان مكرمي پدر اين دختر در تشريح شب حادثه گفت:نيمه هاي شب عيد شعبان بود كه همسرم براي پارك ماشين به همراه دخترم وارد پاركينگ شد. بعد از چند دقيقه فرياد همسرم را شنيدم. به سرعت به پاركينگ رفتم و ديدم فردي كه سال هاست ما با مشكل خانوادگي دارد دخترم را گروگان گرفته و اسلحه را روي شقيقه او گذاشته است و همسرم هم التماس مي كند كه او را رها كند.


براي نجات دخترم به سمت گروگانگير رفتم اما با تير اندازي او مجروح شدم. همسايه ها براي كمك آمدند و با نجات دخترم در نهايت فرد ضارب دستگير و به كلانتري تحويل داده شد. مكرمي در رابطه با ميزان جراحت خود نيز گفت: گلوله به صورتم اصابت كرده و براي خارج كردن آن بايد عمل جراحي سختي انجام شودزيرا محل اصابت آن حساس است و احتمال فلج شدن نيمي از بدنم وجود دارد.


وي در توضيح انگيزه گروگانگير نيز گفت: اين فرد چند سال پيش براي همسرم مزاحمت ايجاد كرده بود كه با شكايت ما آزار و اذيت‌هاي او اثبات شد.وي به حبس نيز محكوم شد اما ما به اصرار خانواده وي و براي ممانعت از ايجاد كينه و انتقام گيري، رضايت داديم و او آزاد شد .اين بار با هدف كشتن دختر 17 ساله من با كلت كمري شب وارد منزل ما شده و در نهايت به سمت من شليك كرد كه با خوش شانسي بسيار اكنون زنده هستم.


اين قرباني حادثه گروگانگيري در رابطه با آخرين وضعيت پرونده خود نيز گفت: بازپرس پرونده براي گروگانگير قرار وثيقه صادر كرده ووي با توديع وثيقه سه روز بعد از حمله به خانواده من آزاد شده و من و شهود را تهديد به قتل كرده كه آزاد شده ام تا انتقامم را بگيرم و شما را خواهم كشت. ما اين روزها امنيت جاني نداريم .دخترم كه درگير امتحانات آخر ترم مدرسه است نمي تواند درس بخواند. خانواده من جرات بازگشت به خانه راندارد. ما به دادستان محترم بجنورد نامه داده و درخواست كمك كرده ايم اما تا كنون پاسخي دريافت نكرده ايم. هر لحظه ممكن است اين فرد يكي از شهود را به قتل برساند. زندگي با ترس و بدون امنيت هم بسيار سخت است اما ما فرياد رسي نداريم.


«اين خانواده در شرايط سختي قرار دارند. هر لحظه با ترس از مرگ و كشته شدن زندگي مي‌كنند اما دادسرا بدون توجه به شدت جرم رخ‌داده و تهديد هاي صورت گرفته با صدور قرار وثيقه شرايط آزادي متهم و تهديد چندباره اين خانواده را فراهم كرده است. با توجه به وضعيت اين خانواده و ناامني رخ داده در اين شهر، حال اين پرسش ها مطرح است كه آيا در اين موارد خاص دادستان استان نمي‌تواند با ورود به موقع در ماجرا مانع تكرار خشونت و حتي قتل افراد شود؟


اگر تمامي افراد يك خانواده يا شهود اين پرونده قرباني كينه توزي يك گروگانگير كه به راحتي امكان تهيه و استفاده از اسلحه گرم را دارد شوند آيا دادسرا يا بازپرس اين پرونده مسئول نخواهند بود؟». علي نجفي‌توانا، حقوقدان در رابطه با حمل سلاح گرم گفت: در قوانين حمل اسلحه بدون مجوز قانوني جرم و داراي مجازات حبس است. البته حمل اسلحه و استفاده ازآن دو امر متفاوت است. بنابراين اگر كسي اسلحه غير مجاز حمل و از آن براي ضرب و شتم يا قتل يا تهديد ديگري استفاده كند مرتكب تعدد جرم شده است.


آدم ربايي اطفال مجازات را تشديد مي‌كند
وي ادامه داد: از طرف ديگر اگر كسي مجوز حمل سلاح داشته باشد و با مجوز اسلحه حمل كند ولي در عين حال از آن اسلحه‌اي كه مجوز حملش را دارد براي تهديد يا آدم ربايي، اخاذي و... استفاده كرده باشد مجازات مشدد خواهد داشت.
اين حقوقدان در رابطه با جرم گروگانگيري و آدم ربايي نيز تصريح كرد: بحث آدم ربايي با اسلحه آن هم از نوع گرم متاسفانه در سال‌هاي اخير در كشور ما رواج يافته است. با توجه به چگونگي ارتكاب جرم، داراي مجازات مختلفي است. اگر به صورت گروهي يا با وسيله نقليه يا شخص تهديد شده نوجوان و اطفال باشد مجازات آنها شديد خواهد شد.


جرائم مسلحانه با اسلحه گرم رو به افزايش است
نجفي توانا عنوان كرد: متاسفانه در سال‌هاي اخير به دليل دسترسي آسان به اسلحه ملاحظه مي‌شود كه بسياري از جرائمي كه قبلا بدون اسلحه صورت مي‌گرفت مانند سرقت و... اين اواخر با اسلحه انجام شده و جرائمي مانند سرقت مسلحانه با اسلحه گرم رو به افزايش است. معمولا در اكثر موارد اين نوع جرائم به صورت دسته جمعي انجام مي شود كه اصطلاحا به آن جرم گروهي گفته مي‌شود .
وي حادثه بجنورد را از نوع ضرب و جرح دانست و گفت: اگر مرتكب فاقد مجوز قانوني براي حمل اسلحه باشد هم به مجازات حمل اسلحه غير مجاز و هم به مجازات ضرب و جرح عمدي قابل تعقيب و مجازات خواهد بود.
قطعا تهديدي كه قبل و بعد از ضرب و جرح وارد كرده است موثر در ميزان مجازات وي خواهد بود البته با توجه به صدماتي كه به فرد وارد شده باشد اگر قابل قصاص باشد مجازات قصاص براي او در نظر گرفته مي‌شود كه در غير اين‌صورت مجازات پرداخت ديه يا مجازات حبس به متهم داده مي‌شود. اين حقوقدان در رابطه با تهديد به قتل تصريح كرد: تهديد به قتل و قصد قتل تا زماني كه منجر به سلب حيات نشده باشد به تنهايي تاثيري در مجازات شخص يا تغيير آن مجازات نخواهد داشت. مسلما تهديد اگر بدون اثرات جسمي و خارجي باشد خود به عنوان يك جرم به تنهايي قابل مجازات است. اگر تهديد همراه با ضرب و جرح باشد نتايج ناشي از ضرب و جرح ميزان مجازات را مشخص مي‌كند يا اگر خداي نكرده منجر به سلب حيات باشد ديگر بحث تهديد موثر نخواهد بود.


وي تصريح كرد: اينكه شخصي با استفاده از اسلحه و به قصد كشت شخص ديگر را مجروح مي‌كند در اين گونه موارد قاضي با جلب نظر پزشكي قانوني با توجه به خسارات جسمي وارده اقدام به تعقيب و گذراندن فرآيند دادرسي خواهد داشت و قرارهاي قضايي متناسب با نتيجه حاصل خواهد بود.


نجفي توانا در پايان خاطر نشان كرد: به طور كلي تنها قصد و انگيزه موثر نيست بلكه قصد و انگيزه‌اي كه به نتيجه رسيده باشد موجب تعيين مجازات خواهد بود. در اين مورد خاص بايد ديد صدمات وارده به چه ميزان بوده است چون در برخي موارد كه جرائم كم اهميت تر هستند با توجه به اينكه اگر احساس شود خطر از بين بردن دلايل وجود ندارد معمولا بعد از يك تعقيب قضايي شخص با وثيقه آزاد مي‌شود و آن وثيقه بنابر ميزان صدمات وارد شده است اما در جرائمي مانند قاچاق موارد مخدر، سرقت مسلحانه و... معمولا بازداشت موقت صادر مي‌شود تا به پرونده رسيدگي شود.


قرار وثيقه به بازداشت موقت تبديل شود
همچنين عباس تدين، حقوقدان در رابطه با اينكه صدور قرار كيفري به عهده چه كسي است و آيا مي‌تواند در آن تغييري صورت بگيرد، گفت: طبق قانون صدور قرار كيفري مناسب از وظايف بازپرس است. درصورتي كه مقام تحقيق بازپرس باشد بايد در صدور قرار تامين كيفري اصل تناسب به تامين را رعايت كند در غير اين‌صورت بازپرس تخلف كرده است . قانون جديد آيين دادرسي كيفري اين موضوع را به صراحت بيان كرده است.


وي تشخيص نوع قرار تامين كيفري را با مقام قضايي دانست و گفت: در اينجا بايد به دو نكته اشاره كرد. نكته اول اينكه ممكن است پرونده‌اي نزد بازپرس مطرح شده و عنوان آن مانند عنوان شروع به قتل باشد، اما قاضي احراز كند كه اين‌گونه نبوده بنابراين تشخيص با مقام قضايي است. نكته دوم اين است كه اگر واقعا احراز شود كه فرد قصد قتل داشته براي اين موضوع مي‌توانند قرار كيفري سنگين‌ صادر كنند. اگر مقام قضايي به اين نتيجه برسد كه شرايط ماده 237 و 238 قانون آيين دادرسي كيفري براي آن فراهم است مي‌تواند براي آن قرار بازداشت موقت صادر كند .


مقام قضايي مي‌تواند نوع قرار را تشديد كند
اين حقوقدان در رابطه با اينكه فرد متهم در بجنورد با وثيقه آزاد شده و پس از آزادي دوباره شاكي را تهديد به قتل كرده،عنوان كرد: اگر واقعا فرد پس از آزادي با وثيقه دوباره آن فرد را تهديد به قتل كرده باشد چه بسا جان شكات به خطر بيفتد مي‌تواند قرار را تشديد كند و در اين حالت وثيقه به بازداشت موقت تبديل شود. پس در صورتي كه مقام قضايي احساس كند كه نوع قرار مناسب نيست مي‌تواند آن را تشديد كند. پس فرد شاكي مي‌تواند به مراجع قضايي رجوع و شكايت جديدي تحت عنوان تهديد به قتل را مطرح كند و در اين حالت مقام قضايي دو پرونده را كنار هم مي‌بيند و ممكن است در پرونده بازنگري صورت گيرد.


ضرورت ورود دادستاني
براساس اين گزارش با توجه به اهميت و شدت جرم رخ داده و تهديد امنيت و جان شكات و شهود پرونده انتظار مي رود دادستان كل‌كشور با ورود به موقع به اين پرونده و تغيير قرار از وثيقه به بازداشت مانع تكرار جرم و خشونت شود. حفظ جان و ناموس افراد جزو وظايف لاينفك دستگاه قضا و در اين پرونده زندگي تعدادي از شهروندان با خطر مرگ رو به روست. شايد يك روز غفلت سبب فاجعه اي غير قابل جبران شود.

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تهديد به قتل توسط گروگانگيري كه با وثيقه ۱۰ ميليون توماني آزاد شده» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات