جهان در حال درو کردن خرمن اندیشه تکفیری عربستان است

به گزارش «شیعه نیوز»، این روزنامه آمریکایی در سرمقاله روز گذشته (جمعه) خود افزود: عربستان سالهاست دست تمام تصمیم سازان آمریکا را در حنا گذاشته است. این پادشاهی که در ظاهر، متحد مهمی برای واشنگتن به حساب می آید؛ در لوای همین ویژگی توانسته است به کمک سلاح و پول های نقد آمریکا از شر دشمنانش در امان بماند و در عین حال به موازات آن، میلیون ها دلار در راه گسترش وهابیت در سراسر جهان هزینه کند که البته دلاری از این پول ها هم اعلام نشده است.

نیویورک تایمز اضافه کرد: همین وهابیت بود که سالها قبل، الهام بخش وقوع واقعه 11 سپتامبر شد و امروز آتش شرارت های گروه 'داعش' را مشتعل می سازد.
این روزنامه آمریکایی ادامه داد: این تاریخچه طویل راه و رسم سعودی ها، امروز در تازه ترین سرفصل خود در تاریخ غمبار 'کوزوو'ی کوچک متبلور شده است. این جمهوری کوچک 8/1 میلیون نفری، بیشتر از هر کشور دیگری، جوانان خود را برای جنگیدن و مرگ به دو کشور عراق و سوریه اعزام کرده است. از سال 2012 میلادی تعداد 314 تبعه کوزوویی به 'داعش' ملحق شده اند که دو بمب گذار انتحاری، 44 زن و 28 کودک از جمله آنهاست.
نیویورک تایمز تصریح کرد: حتی کشور بلژیک که بعد از حوادث حملات پاریس و بروکسل به عنوان کانون سرچشمه افراطی گری در اروپا در نظر گرفته می شود، از حیث جذب نیرو برای گروههای تکفیری به ویژه داعش، بعد از کوزوو در مقام دوم می ایستد.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: ریشه سیر این تحولات، در عربستان و سایر کشورهای حاشیه 'خلیج فارس' دوانیده شده است. تمام این کشورها سالهاست که با صرف پول هایی گزاف، شبکه هایی از افراد و انجمن های سری را در سراسر جهان می سازند و تامین مالی می کنند. البته مدرکی در دست نیست که ثابت کند گروهی بطور مستقیم و علنی به جوانان کوزوویی پول داده است تا به سوریه بروند و بجگند. اما 'فاتوس ماکوللی' رئیس پلس مبارزه با تروریسم کوزوو گفته است که گروههای افراطی و سرکرده های آنها با صرف هزینه های هنگفت، اندیشه افراطی را به نام حفظ دین در این جمهوری تبلیغ می کنند و اشاعه می دهند.
نیویورک تایمز نوشت: آمریکا و 'ناتو' سرمایه گذاری عظیمی کردند تا کوزوو استقلالش را در سال 2008 از صربستان بدست آورد و دمکراسی در آن برقرار شود. اما عربستان از کوزوو به عنوان مزرعه حاصلخیزی برای پرورش افراط گرایی استفاده می کند تا هر شهروند و نهاد عربستانی بتواند از این زمین حاصلخیز برای پرورش افراط گرایی استفاده کند.

این روزنامه آمریکایی افزود: این حقیقت تلخ، بازگو کننده تناقض و حتی رفتار دوگانه شرکای آمریکا در 'خلیج فارس' است و به خوبی توضیح می دهد چرا روابط آمریکا با این کشورها رفته رفته مشکل دار می شود.
این رسانه اضافه کرد: کوزوو بعد از ماهها بمباران ناتو در سال 1999 میلادی، سرانجام از زیر یوغ ظلم و استبداد رها شد و از آن هنگام به این سو، به عنوان جامعه ای که در آن 'مدارا' حاکم است، در نظر گرفته می شود. اما با شروع جنگ در این جمهوری، این سنت توسط افرادی که در عربستان آموزش دیده بودند، تخریب شد. سازمان های خیریه ای که عربستان هزینه آنها را تامین می کرد، در مواعظ و خطابه هایشان نوعی فرهنگ تکفیری را پرورش می دادند.

نیویورک تایمز نوشت: اما غرب همچنان قوی مانده است. 'مرکز مطالعات امنیتی ' کوزوو در سال 2015 با تهیه گزارشی اعلام کرد که به دلائل متعدد، کوزوو زمینی حاصلخیز برای جذب نیرو برای رادیکال هاست. در این گزارش به عوامل ریشه ای متعددی برای این رویداد اشاره شده است. جمعیت انبوه جوانانی که در مناطق فقیر نشین روستایی کوزوو زندگی می کنند، به امید یافتن شغل و منبع درآمد از یک سو و از دیگر سو هم فساد و بی ایمانی دولت حاکم و سیستم آموزش و پرورش ضعیف و بی مایه که تفکر صحیح را به کودکان و نسل جوان کشور آموزش نمی دهد، همگی از عوامل ریشه ای جذب گروه گروه، جوانان این جمهوری به سمت گروههای افراطی اعلام شده است.

این روزنامه آمریکایی اضافه کرد: هنوز مشخص نیست چرا دولت کوزوو و نیز آمریکا و سازمان ملل که اداره امور کوزوو را پس از جنگ برعهده داشته اند، زودتر از اینها به فکر نیفتادند و کاری برای پیشگیری از رخداد چنین وضعیتی انجام ندادند. شاید آمریکا در تمام محاسباتش در مورد جامعه کوزوو به اشتباه تصور می کرد که میانه روهای جامعه دینی کوزوو مانع از شکوفایی و رشد افراط گرایی خواهند شد. اما حملات 11 سپتامبر به سرعت زنگ خطر را به صدا درآورد.
این رسانه غربی افزود: به دنبال وقوع این حملات، چندین سازمان در کوزوو که زیر نظر عربستان اداره می شدند، بسته شدند و دولت سعودی که به نظر می رسد، سطح کمک هایش را به کوزوو کاهش داده است، اینک اصرار دارد کنترل فوق العاده دقیقی بر روی سازمان های خیریه و مراکز و آموزه های دینی در این جمهوری داشته باشد .

نیویورک تایمز نوشت: وضع آنقدر خراب است که حتی کشورهایی همچون کویت، قطر و امارات هم حجم کمک های مالی شان به گروهها و نیروهای تندروی و افراط گرا را در کوزوو افزایش داده اند و به نظر نمی رسد کشورهای عرب منطقه، عمق خطر را درک کرده و فهمیده باشند که سرانجام آتش پرورش این قرائت افراطی در کوزوو، دامن خود آنها را هم خواهد گرفت.
این رسانه آمریکایی ادامه داد: خاندان سلطنتی سعودی تمام مشروعیت سیاسی خود را از وهابیت وام می گیرد. داعش هم خاندان سعودی را متهم می کند که اعتقاد راسخ به وهابیت ندارد و از آن برای خدمت به قدرت بهره می برد. از سال 2014 میلادی، 20 فقره حمله تروریستی در این پادشاهی رخ داده که به احتمال قوی کار داعش بوده است .

نیویورک تایمز اضافه کرد: اما دولت کوزوو برای مبارزه با این روند رو به رشد افراط گرایی در کشورش، با آمریکا کار کرده و با وضع قوانین جدید ضد ترور و مبارزه جدی با پولشویی که از جمله فعالیت های معمول کسب درآمد گروههای رادیکال و افراطی است و همچنین با افزایش کار تحقیقات پلیس در این زمینه، سعی در سرکوب این روند خطرناک کرده است .
این رسانه غربی در پایان تصریح کرد: آمار هجوم جوانان کوزوویی به منظور جنگیدن برای داعش در هفت ماهه اخیر به صفر رسیده و تعداد کوزوویی هایی که در معرکه جنگ داعش حضور دارند، نیز به 140 نفر کاهش پیدا کرده است. اما هنوز هم دو رهبر رادیکال در شهر 'پریستینا' پایتخت کوزوو حضور دارند و بی امان تعالیم تکفیری را آموزش و اشاعه می دهند و خیل عظیم مردان جوان را جذب خود می کنند.

نیویورک تایمز اضافه کرد: با این وضعیت، هنوز کار زیادی برای انجام دادن باقی است تا کوزوو همچنان استقلال و فرهنگ و روحیه مدارای خود را حفظ کند. کوزوو این دو موهبت را به سادگی به دست نیاورده است تا به سادگی آن را از دست دهد.


انتهای پیام /654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جهان در حال درو کردن خرمن اندیشه تکفیری عربستان است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات