سردار سلیمانی:نقش مجلس در بسیج امکانات علیه دشمن بی بدیل است

به گزارش روز شنبه ایرنا از خانه ملت(خبرگزاری مجلس شورای اسلامی)، سردار سرلشگر قاسم سلیمانی عصر جمعه در جلسه هم‌اندیشی مجلس دهم که برای اداره بهتر آن تشکیل شد به تبیین مسائلی همچون ایستادگی ایران در برابر تکفیری ها، مواضع داعش، شرایط سوریه، حمله عربستان به یمن و نقش مهم مجلس در بسیج امکانات علیه دشمن پرداخت.

**نقش بی بدیل مجلس در بسیج امکانات علیه دشمن

سردار سلیمانی با بیان اینکه آمریکا، سعودی و شرکای آنها امروز علیه ایران بسیج عمومی کرده اند، گفت: آمریکایی ها معتقدند با پیروزی انقلاب اسلامی دچار شکست در منطقه خاورمیانه شده اند لذا این تصور را دارند که باید برای بازسازی قدرت خود از نقطه ای آغاز کنند که در آن شکست خورده اند و آن غرب آسیاست.
وی افزود: آمریکایی ها در زمینه اعتمادسازی موفق بودند اما نتیجه ای نگرفتند و در زمینه فیصله دادن به امور هیچ موفقیتی نداشتند چنانچه 20 سال است قصد اشغال کامل فلسطین را دارند اما نتوانسته اند همچنین به این نکته پی برده اند که حوزه عربی حوزه وابسته ای است که امروز باید با جمهوری اسلامی ایران برای آن وارد مذاکره شوند.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر کشور در شرایطی مانند بعد از عملیات بیت المقدس قراردارد گفت: امروز قدرت بسیج تمام امکانات علیه دشمن در سطوح مختلف را داریم که در این خصوص نقش مجلس نیز بی بدیل است که لازم است به کارکردهای مجلس نیز اشاره شود.

**مجلس دهم به قانونمند شدن بسیج امکانات علیه دشمن کمک کند

وی ادامه داد: تسهیل تصمیم گیری اثر جدی در بسیج امکانات دارد که عمدتا برعهده ریاست مجلس است و به قانون شدن امور در این زمینه کمک بسزایی می کند و نقش خاصی دارد همچنین نقش مجلس در قانونمند کردن بسیج امکانات و تجهیزات در راستای رسیدن به اهداف نظام، اساسی است و هرجا ایستادگی کرده توانسته است بر دولت تأثیر گذاشته و جهت دهی در مردم داشته باشد.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه افزود: از مجلس دهم خواهشمندم در جاهایی که باید به سیاست خارجی کمک شود این همکاری را داشته باشد چرا که نقش آنها گاهی از وزارت خارجه نیز مهم تر است؛ همچنین تشکل های اسلامی بین المللی که مجلس در آن حضور دارد مثل بین المجالس تقویت شود.
وی در عین حال با بیان اینکه مجلس می‌تواند بر دولت و مردم تأثیر بگذارد گفت: قانونمند کردن بسیج امکانات علیه دشمن ازجمله توانایی‌های مجلس برای کمک به اهداف اساسی نظام در حوزه سیاست خارجی است.
وی با تشکر از علی لاریجانی رئیس مجلس نهم به ‌خاطر حمایت از بخش دفاعی و امنیت کشور گفت: شرایط ما در منطقه مثل قبل و بعد از عملیات بیت المقدس است که تشابهات مهم سیاسی دارد چنانچه نسبت به تغییراتی که در جنگ صورت گرفت امام(ره) فکر انقلابی را بر جنگ حاکم کرد و باعث شد 15هزار کیلومترمربع از 20هزار کیلومترمربع از خاک کشور آزاد شود. این در حالی بود که از نیمه سال 59 تا زمان برکناری بنی‌صدر مشکلات زیادی داشتیم و حتی با توجه به شکست هایی که پیش از آن متحمل شده بودیم ، امیدی به پیروزی عملیات بیت المقدس نبود.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه تصریح کرد: با تغییرات جدید مجموعه جوانی روی کار آمد که کانون جنگ را تحت تأثیر قرار داد و منجر به تأثیرات بسزایی روی بسیج، ارتش و طراحی های جنگ شد.
وی افزود: در نهایت پیروزی بیت المقدس به این خاطر بود که دشمن جمع بندی صحیحی از توانمندی جمهوری اسلامی نداشت که بعد از این عملیات یکمرتبه 15هزار نفر سرباز عراقی به اسارت درآمدند؛ لذا بعد از آن بسیج امکانات و تجهیزات به لحاظ مالی و سیاسی علیه ایران اوج گرفت چرا که از ایران می ترسیدند.

** سوریه و داعش
وی در سخنان خود به شرایط امروز سوریه اشاره کرد و گفت: اگرچه در ابتدای امر در خصوص تصمیم گیری ها در ایران در خصوص سوریه اختلاف نظر بود که میان شیعه و سنی تفرقه نیفتد اما در نهایت تصمیماتی گرفته شد که آقای لاریجانی نیز در آن نقش بسزایی داشت.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه جغرافیای سوریه و حاکمیت آن بسیار مهم است، گفت: جمهوری اسلامی توانست در طول سال ها به مقاومت سوریه کمک کند و مانع بروز حادثه خطرناکی شود در حالی که 40 کشور که 25 کشور آن قدرتمند و ثروتمند هستند با تشکیل ائتلاف علیه داعش هنوز نتوانسته اند کاری کنند.

** اوضاع عراق و نقش جریان های مردمی
وی افزود: امروز دو سال از حضور داعش در عراق می گذرد اما موصل هنوز در چنگ آنهاست. جمهوری اسلامی ایران سهم مهمی در مقابله علیه داعش در عراق دارد و منجر به شکل گیری جریان های مردمی بسیاری مانند حشدالشعبی شده است که به ایران دلبستگی دارند؛ البته عبارت حشد ایرانی که گفته می شد صرفا یک اتهام است.

**برکت وجود آیت الله سیستانی نیازی به مداخله ما در جنگ‌های داخلی عراق نمی‌گذارد

وی در ادامه با بیان اینکه به برکت وجود آیت الله سیستانی مرجع بزرگ شیعیان عراق، ایران نیازی به دخالت در عراق ندارد، گفت: ما زمانی وارد عمل می شویم که مرجعیت حاکم عراق نیاز سیاسی و بین المللی داشته باشد. لذا باید به کلیات فلوجه هم اشاره ای کنم که عموما خودروها با تصاویر دو چهره مهم یعنی مقام معظم رهبری و آیت الله سیستانی آراسته می شوند در حالی که ما قصد نداشتیم این حملات به ما منتسب شود و این کار مردم از روی علاقه آنها به ایران است.

** دیوانگی سعودی ها در حمله به یمن
سردار سرلشگر سلیمانی در ادامه، حمله عربستان سعودی به یمن را دیوانگی محض دانست و گفت: مطمئنا این حمله چیزی جز شکست برای سعودی ها ندارد و یکی از خطاهای بارز دشمن است؛ چنانچه پیش از آن کسی اطلاعی از زیدی ها نداشت اما این حملات موجب رشد آنها شد. لذا این جنگ از الزامات منطقه بود مثل مستی صدام در حمله به کویت که منجر به سقوط وی شد، از طرف دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس هستند که در این جنگ همکاری می کنند، که البته اگر پیروز می شدند جنگ بزرگ تری در منطقه رخ می داد با این حال نتیجه این جنگ چیزی نیست جز آشوب در منطقه استراتژیک یمن که محل اتصال دریاهای بزرگ است.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: باید گفت کمتر جامعه ای است که یک میلیون نفر رزمنده داشته باشد که امروز این تعداد مشتاق عبدالملک حوثی رهبر خود هستند اما در نهایت سرنوشت یمن مثل افغانستان رقم خواهد خورد مانند همان هرج و مرجی که پاکستان را به هم ریخت. وی در ادامه افزود: زمانی پیش از شهادت احمدشاه مسعود و حادثه 11سپتامبر بود که به پاکستان رفتیم تا در خصوص طالبان صحبت کنیم اما جواب سربالا گرفتیم؛ لذا امروز می بینیم آنهایی که می خواستند رهبری عالم اسلام را داشته باشند خود امروز وضعیت نابسامانی دارند و فلج شده اند از این رو وضعیت یمن نیز به همین ترتیب است. هرجا که با کمک آمریکا تخریب شد دیگر درست نمی شود چیزی که امروز در لیبی شاهد آن هستیم.

**برخورداری از منطق قوی، تفاوت ایران و آمریکا در قبال سیاست خارجی منطقه است

سردار سلیمانی در ادامه افزود: از آن از آنجایی که هر پیروزی فشار جدیدی در پی دارد، ما بعد از عملیات بیت المقدس روز به روز حضور مستقیم و جدی دشمن را شاهد شدیم و آمریکایی ها با صدام مخلوط شدند و رقابت شرق و غرب و ارتجاع عرب برای اتحاد علیه ایران کنار گذاشته شد که امروز نیز شاهد چنین صحنه ای هستیم.
وی گفت: ما مثل آمریکا لشکرکشی نمی کنیم و صرفا کار محدود انجام می دهیم اما به دلیل برخورداری از یک منطق داخلی که نمونه آن راه اندازی حشدالشعبی در عراق بود موفق می شویم . نیروهای مردمی (حشد الشعبی ) عراق توانستند ظرف 3 روز در جنگ به پیروزی دست پیدا کنند و تکریت را تنها با 5درصد خسارت آزاد کنند در حالی که آمریکا رمادی را با 95 درصد خسارت آزاد کرد و صرفا تلی از خاک از آن برجای گذاشت لذا فرق سیاست های ایران و طرف مقابل در این اتفاقات است.
سردار سرلشگر سلیمانی ادامه داد: در شرایطی که آمریکا تصور می کرد گروه های سیاسی برآمده از ایران نمی توانند سهمی از عراق بگیرند مجلس اعلای عراق در رأس قرار گرفت و امروز فرمانده سپاه بدر بالاترین درصد محبوبیت بین عراقی ها را دارد.

**حزب‌الله از قدرت بازدارندگی جدی در منطقه برخوردار است

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه به شرایط لبنان اشاره و بیان کرد: هدف دشمن در لبنان، نابودی حزب الله بود اما هربار نتیجه عکس شد لذا امروز هر اعلامی که رهبر حزب الله می کند از سوی دشمن به صورت پیامی جدی دریافت می شود.
وی ادامه داد: نقش حزب الله بالاست و بر سه صحنه اثرگذار است اول بر دشمن که تردید نمی کند که حزب الله توان غلبه بر آن را دارد، دوم در صحنه داخلی و سوم در صحنه عمومی و منطقه ای است که همین باعث افزایش فشارها بر آن شده است چنانچه حتی نمی توانند شبکه ای مثل «المنار» را ببینند و آن را از ماهواره ها حذف می کنند.
سیام **6084 **1446

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سردار سلیمانی:نقش مجلس در بسیج امکانات علیه دشمن بی بدیل است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات