خواهر خواندگی رسم خواهری می خواهد

ادامه گزارش به این شرح است: در میان کلید واژه های توسعه در حال و احوال روحیات، اقتصاد، تعامل و افزایش دیپلماسی در هر شهری، به کلیدواژه ای برخورد می کنیم که خواهر خواندگی نام دارد.
اصولا این خواهرخواندگی در اساس و بنیان، به افزایش سطح تعامل و ارتباط بین شهر هایی که از نظر جغرافیا، سنن، مسایل فرهنگی، اجتماعی و حتی ایدئولوژیک با هم مشابهت‌هایی دارند می انجامد.
بیرجند از جمله شهرهایی است که با قدمت و فرهنگ و سنن خاص خود، با توانایی‌ها و امکانات بالقوه اجتماعی، فرهنگی، کشاورزی و علمی پتانسیل لازم را برای خواهر خواندگی در جهت افزایش و رونق اقتصادی و گردشگری و بهره وری لازم با استفاده از تجارب و پتانسیل‌های لازم در دیگر شهرهایی که شاید نزدیک و یا هزاران کیلومتر دور از این شهر باشند را دارد.
حدود آذر ماه سال 93 بود که بیرجند توسط شهردارش اقدام به خواهرخواندگی با شهر خجند در تاجیکستان کرد و این عقد و پیمان را به تصویب شورای شهر خود رساند.
هرچند در این میان، یکی از اعضای شورای شهر ضمن مفید دانستن این عقد خواهر پیشگی، آنرا در صورتی مفید و مؤثر دانست که بتواند اجرایی شود.
در خبرها داریم که خجند دومین شهر بزرگ تاجیکستان پس از دوشنبه است.
خجند تنها شهر تاجیکستان است که حتی پس از فروپاشی شوروی هنوز مجسمه‌ای از لنین را دارد.
بر اساس آمار سال 1993 جمعیت این شهر نزدیک به 162,000 تن بوده است که 101,000 تن (%62) آن تاجیک، 32,000 روس و 8,000 تن را ازبک‌ها تشکیل می‌دادند.
گفته شده که این شهر به عنوان دژی برای دفاع در برابر حملات سکاهای ساکن در شمال سیر دریا ساخته شده بود.
در افسانه‌ها، بنای خجند را به کیخسرو نسبت داده‌اند و آن را عروس دنیا خوانده‌اند.
ابن بلخی می‌گوید فیروز فرزند یزدگرد این شهر را بنیاد نهاده و دیوار 50 فرسنگی خجند ، مرز ایران و توران بوده است.
خجند تا دوره انقلاب بلشویکی در روزگار فرمانروایی شوروی به لانه هنرمندان مشهور بود.
از زمان اقدام به خواهرخواندگی با شهر خجند حدود 2 سال می گذرد که اینک بحث خواهر خواندگی با کشور چک مطرح شده است.
در تعریف از کشور چک گفته شده که مردم چک به طور تاریخی به عنوان «بی ‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم ‌مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد.
در سرشماری سال 2011 میلادی، 45٫2 درصد، پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و 34٫2 درصد نیز گفتند که بی ‌دین هستند.
10٫3 درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و 9٫4 درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند، البته در یک نظرسنجی سال 2005 میلادی 10 درصد از مردم چک گفتند که به وجود خدا باور دارند.
همچنین جمهوری چک بنا به گزارش بانک جهانی در زمره کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته است.
این کشور هم‌چنین بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و اروپای شرقی دارا است.
جمهوری چک هم‌چنین سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دمو کرات‌ترین کشور در منطقه خود است.
حال سؤال این است که به راستی اقدام به خواهرخواندگی تاکنون چه فواید و مزیت ‌هایی برای شهر بیرجند در راه توسعه و تعامل و حرکت رو به جلو بر اساس فلسفه شکل گیری خواهر خواندگی داشته است؟
آیا برای عملیاتی کردن این کلیدواژه حمایت و مشارکتی از سوی شورای شهر بوده است؟
آیا کمیته های ویژه در راستای ارایه طرح و برنامه های مشترک تشکیل شده است؟
آیا دپارتمان های شهری مختلف در زمینه های اقتصادی، فنی، امنیت عمومی و همکاری بخش خصوصی مانند شرکت‌ها و تجارت‌های کوچک، برگزاری سمینارها و مباحث بین فرهنگی شکل گرفته است؟
به نظر می رسد تاکنون فقط و فقط در حد یک شعار بوده است.
اگر توسعه یافتگی به معنای بازی با الفاظ و بکارگیری واژه های مدنی وارداتی از اروپا و کشورهای غربی باشد نه تنها در توسعه ره‌یافتی نخواهیم داشت که نتیجه چنین ژست‌های خوش رنگ و لعاب، نه ما را صاحب خواهر خواهد کرد و نه رسم خواهری خواهیم دید و بدتر از آن چرخ توسعه بی‌حال و بی رمق‌تر از همیشه آرام و آهسته خواهد چرخید.
قابل تاکید است که مفهوم خواهر شهری، یک گام رو به جلو در روابط بین المللی شهرها در سطح شهرداری ها بر مبنای درک فرهنگ های همدیگر و با هدف تولید ارزش های مشترک است.
پیمان خواهرخواندگی باعث رشد در توسعه پایدار شهرها، کاهش مشکلات جوانان، بر همکنش های فرهنگی و تلاش برای ارسال کمک های بشردوستانه در زمان بحران می شود.
همچنین باعث افزایش ارزشها و علایق مشترک بین شهرهای خواهر شده و احتمال تثبیت صلح پایدار جهانی و منطقه ای را تقویت می کند.
اضافه می شود خواهر خواندگی یک شهر با شهرهای مشابه در دیگر کشورهای جهان با بهره گیری از ظرفیت نمایندگی های فرهنگی کشور در خارج از کشور و نیز برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری مشترک در شهرهای خواهر، زمینه لازم را برای توسعه صنایع خلاق، اقتصاد خلاق، گردشگری خلاق و شبکه سازی ارتباطی خلاق با توجه به مزیت های نسبی شهری فراهم می آورد.
و موجبات ارتقای دیپلماسی شهری و ارتقای مناسبات میان فرهنگی یک شهر خلاق را با شهرهای مشابه فراهم آورده و از این رهگذر، ظرفیت اجتماعی لازم را برای تقویت دیپلماسی فرهنگی شهری به وجود خواهد آورد.
بی تردید اگر قایل به این فلسفه و امکان پیشرفت و توسعه از ناحیه خواهر خواندگی هستیم و به دنبال خواهری هستیم که برایمان خواهری کند آیا بستر و زمینه لازم را برای چنین عقد و پیمانی مهیا کرده ایم و یا اینکه در حد یک ژست و پز کلاسیک توسعه خواهی از آن استفاده کرده ایم تا توفیقی جز برندسازی برای مسؤولان نداشته باشد.
امید است تا با بهره گیری از تجربیات سایر اقوام و کشورها بتوان راهکارهای موثر و عملیاتی با مد نظر قرار دادن شرایط بومی، بدست آورده و آنرا برای حرکت در مسیر توسعه از حد شعار به فعل درآوریم.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خواهر خواندگی رسم خواهری می خواهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات