رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات: دوستی ایران و ترکیه ریشه دار و عمیق است

به گزارش خبرنگار ایرنا، ابوذر ابراهیمی ترکان روز شنبه در مراسم افتتاح نهمین همایش روابط فرهنگی تاریخی ایران و ترکیه در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان با بیان اینکه سابقه دوستی ما با ترکیه بیش از سن بعضی از کشورهاست، افزود: ارادت ما به ترک ها، بیشتر از آن است که امروز تصور می شود.
وی اظهار داشت: روابط فرهنگی ایران و ترکیه تا اندازه‏ای در هم تنیده است که اگر حتی کسانی بخواهند این ارتباط را به هم بزنند، موفق نخواهند شد زیرا این روابط ریشه در تاریخ دارد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه ما تمایل به گسترش روابط هستیم، خاطرنشان کرد: باید زمینه چنین روابطی در تفاهمنامه به امضا برسانیم.

* رئیس بنیاد تاریخ ترکیه: با ایران پیشینه فرهنگی و تاریخی عمیقی داریم
رئیس بنیاد تاریخ ترکیه نیز در این مراسم با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی عمیق بین ایران و ترکیه گفت: این پیشینه موجب شده که بین دو کشور پیوند ایجاد شود.
رفیق توران افزود: با توجه به این پیشینه تاریخی و فرهنگی، ایران و ترکیه دو کشوری هستند که همیشه با هم همراه خواهند بود.
وی ایران و ترکیه را جزو قدیمی ترین ملت ها و دولت ها عنوان و اظهار کرد: امروز ایران و ترکیه در عصر مدرن مسائل را با هم تجربه می کنند و با هم در این راه قدم بر می دارند.
رفیق توران خاطر نشان کرد: زیربنای ایران و ترکیه، تاریخی است بنابراین نمی توانیم آن را فراموش و یا انکار کنیم.
وی تصریح کرد: در هر دو کشور، شخصیت های بزرگی وجود دارند که نمی توان چشمان خود را بست و آنها را انکار کرد، شخصیت هایی که هر کدام یک فرهنگ هستند.
وی با بیان این که تاریخ سرمایه متفاوتی است که با تجربه و زندگی به دست می آید، ادامه داد: دو ملت ایران و ترکیه، صاحب گنج بزرگی هستند که برای فرزندان خود به میراث خواهند گذاشت.

*روابط فرهنگی تاریخی ایران و ترکیه قدمت بسیار دیرینه ای دارد
رئیس بنیاد عالی فرهنگ، تاریخ و زبان آتاتورک نیز در مراسم افتتاح نهمین همایش روابط فرهنگی تاریخی ایران و ترکیه گفت: روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه، قدمت بسیار دیرینه ای دارد.
دریا ارس افزود: ایران و ترکیه بی تاثیر از فراز و نشیب های سیاسی، روابط فرهنگی و مدنی خود را همچنان ادامه داده اند و بازتاب نزدیکی سیاسی نیز تاثیرش را در روابط فرهنگی، تمدنی و بشری نشان می دهد.
وی با بیان این که روابط ایران و ترکیه برای ما بسیار مهم است، اظهار کرد: دوستی و برادری دو کشور ایران و ترکیه اختیاری است.
دریا ارس خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه همسایه های زیادی دارند اما برخی از آنها جبری است یعنی جبر تاریخ و جغرافیا این همسایگی را تحمیل کرده، اما دوستی دو کشور ایران ترکیه اختیاری است.
نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه امروز (شنبه) در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان در رشت گشایش یافت.
این همایش با هدف تحلیل و بررسی تجارب تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه با همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد تاریخ ترکیه و دانشگاه گیلان در حال برگزاری است.
همایش یاد شده به مدت دو روز در دانشگاه گیلان ادامه دارد.
7286 / 2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات: دوستی ایران و ترکیه ریشه دار و عمیق است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات