آگهی نامه هایی به اسم نشریات محلی در مازندران

وضعیت نشریات محلی مازندران در حالی بیشتر شبیه آگهی نامه هاست که این استان در زمینه روزنامه نگاری از پیشینه غنی برخوردار است و انتشار نخستین نشریه محلی آن به زمان مظفرالدین شاه برمی گردد.
صمد صالح تبری در صفحه 241 کتاب ' بابل ، سبزدیار ' به همین موضوع اشاره می کند و می نویسد :
اولین روزنامه مازندران در سال 1322 هجری قمری برابر با 1281 هجری شمسی در دوران مظفرالدین شاه قاجار به نام ' روح الامین ' و با مدیریت حسن بادکوبه ای در بابل منتشر شد.
تاریخچه مطبوعات مازندران تا کنون یک جا دسته بندی و شناسنامه دار نشده است و به میان آوردن هر حرفی با احتمال و اما و اگر همراه است ، اما همین رسانه های دسته بندی نشده را اگر واکاوی کنیم ، چیزی به نام خبر تولیدی، گزارش تحلیلی یا نقد دلسوزانه در آنها یافت نمی شود.
کافی است یک روز صبح نشریات محلی استان را ورق بزنید تا متوجه شوید آنچه در این روزنامه ها یا هفته نامه ها و حتی ماهنامه ها به چشم می خورد ، یا آگهی است و یا آگهی های خبرنما.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان رسانه و حتی خود خبرنگاران و دست اندرکاران نشریات در مازندران ، کمتر مطلبی که از انجام رسالت حرفه ای روزنامه نگاری نشان داشته باشد ، در این نشریات محلی یافت می شود و اگر گاهی مطلبی به زبان نقد در آنها باشد بیشتر ناشی از غرض ورزی در نگرفتن آگهی و یا جانبداری سیاسی و طایفه ای و انواع دیگری از جانبداری منطقه ای است تا در نظر داشتن منافع عامه مردم .
این موضوع به قدری گریبانگر رسانه های محلی مازندران شده که با وجود انتشار 73 نشریه مکتوب در استان ، کسی رغبت خواندن این روزنامه ها و هفته نامه ها را ندارد و اگر هم نشریه ای خریداری می شود ، بیشتر برای تحویل دادن به نهادها یا ارگان هایی است که از آنها آگهی چاپ یا از فرد مسئولی تعریف و تمجید شده است .
فراگیری این موضوع به حدی است که خود روزنامه نگارها به آن اذعان و اعتراف دارند؛ البته بسیاری از خبرنگاران از نادیده شدن رنج می برند و معتقدند کسی برای کار خبری آنان ارزشی قائل نیست.
اگر این روند ادامه یابد به جرات می توان گفت سونامی فروپاشی نشریات استانی در راه است و تنها چیزی که از نشریات استان باقی خواهد ماند ، چیزی جز کاتالوک های انباشته شده از تبلیغات برای افراد و دستگاههای اجرایی اعم از دولتی و عمومی نیست .
** دوره گردی برای چند مشت دلار
صمد صالح تبری مدیر مسئول هفته نامه بابل نامه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، با تایید آگهی مداری در نشریات استان، گفت : مشکلات اقتصادی نشریات محلی و حمایت نکردن مسئولان ذیربط موجب شده مدیرمسئولان و صاحب امتیازان نشریات بیشتر به دنبال آگهی باشند.
وی با بیان اینکه مدیر مسئول ، بازاریاب شد ، افزود : این موضوع باعث شده بسیاری از نشریات محلی یا تعطیل و یا از شهری به شهری دیگر انتقال داده شوند.
صالح تبری گفت : اگر نشریات آگهی نگیرند و نشریه آنان زیر چاپ نرود لغو امتیاز می شوند، لذا مانند گدای سامرا به دنبال آگهی می گردند و به عنوان مثال خودم به عنوان مدیر مسئول هفته نامه هیچ نیرویی ندارم و به تنهایی آن را می گردانم.
وی افزود : اگر رسانه دغدغه اقتصادی نداشته باشد ، مطمئنا به رسالت حرفه ای خود یعنی نقد می پردازد.
**خانه مطبوعات و سناریوی شاید وقت دیگر
خانه مطبوعات هر استان مهم ترین نهادی است که می تواند برای اصحاب رسانه آن استان اقداماتی انجام دهد؛ اما بسیاری از خبرنگاران مازندران از عملکرد خانه مطبوعات استان ناراضی هستند.
خبرنگار ایرنا با خبرنگاران زیادی در مورد فعالیت و مطلوب بودن فعالیت خانه مطبوعات گفت وگو کرد و حتی به یک مورد برخورد نکرد که بگوید ' اگر راضی نیستم ، ناراضی هم نیستم ' .
نکته مهم در این میان نوع نگاه خبرنگارانی بود که با خبرنگار ما مصاحبه می کردند ، نگاهی که از هزاران حرف ناگفته حکایت داشت و بیشتر از همه به قول معروف ' نگاه عاقل اندر سفیه ' بود ، غافل از این که خبرنگار ما خود سال ها به عنوان عضوی از این خانه ، از جزییات مشکلات درونی آن آگاهی دارد و فقط برای تکمیل گزارش و مستند کردن به سراغ آنان رفت و پرسش او نه از روی ندانستن که برای مستند کردن بوده است.
خلاصه کلام این که خبرنگار ما با هر خبرنگاری که صحبت کرد با تکان دادن سر به نشانه ابراز تاسف و این جمله مواجه شد که ' چیزی از خانه مطبوعات استان ندیدیم ' .
مدیرعامل سابق خانه مطبوعات مازندران که کمتر از دو هفته پیش به دنبال چندین ماه درگیری درون گروهی در هیات رییسه از سمتش استعفا کرد ، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که این تشکل صنفی 670 نفر عضو دارد.
حسین قربانی افزود : اگر ساماندهی اعضای خانه مطبوعات مازندران انجام شود، اعضا تا 250 نفر کاهش می یابد.
وی مهم ترین اقدمات انجام شده خانه مطبوعات مازندران را در دوره ریاست خودش، اعزام 30 خبرنگار همراه کاروان های راهیان نور به مناطق عملیاتی دفاع مقدس در ایام نوروز با همکاری سازمان بسیج رسانه، برگزاری مراسم روز خبرنگار و اهدای هدایای استاندار مازندران به خبرنگاران عنوان کرده است.
** بی اطلاعی از اصول خبرنویسی برخی خبرنگاران
ندا کلایی ، خبرنگار ساروی در گفت وگو با ایرنا، یکی از مهم ترین مشکلات رسانه های استان را بی اطلاعی برخی خبرنگاران از اصول خبرنویسی بیان کرد و گفت : این خبرنگاران بویژه بانوان به دلیل رفع دغدغه های معیشتی و کسب درآمد بیشتر ناگزیر به سمت جذب آگهی و ارگان های خصوصی کشیده می شوند که این خود موجب بی توجهی به خبر و گزارش نویسی شده است.
خبرنگار خبرگزاری آریا در مازندران با قدردانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد استان به منظور برگزاری دوره های آموزشی خبرنویسی، افزود : اگر در کنار این دوره های آموزشی، نشست های هم اندیشی به منظور استفاده از تجارب خبرنگاران و روزنامه نگاران قدیمی برگزار شود، بهتر است.
وی ادامه داد : برگزاری اردوهای فرهنگی و ورزشی نیز می تواند نقش پررنگی در همدلی اصحاب رسانه داشته باشد.
این خبرنگار خواستار اجرای برنامه هایی به منظور افزایش درآمد خبرنگاران بدون وابستگی مالی به مسئولان شد.
** نقد در ناکجا آباد ، وابستگی به شرکت های مادر
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در گفت و گو با ایرنا، رسالت نشریات را اطلاع رسانی و در کنار آن نقد منصفانه دانست و گفت : نقد باید مسئولانه و منصفانه باشد چه بسا این نوع نقد می تواند بسیاری از مشکلات موجود در کشور را رفع و به بهبود شرایط جامعه کمک کند.
عباس زارع افزود : مدیران باید همواره احساس کنند که چشمان تیزبینی عملکرد آنان را رصد می کند.
وی با مهم دانستن اقتصاد رسانه ، اظهار داشت : متاسفانه رسانه های استان با مشکلات اقتصادی درگیر هستند که این موضوع موجب شد تا کمتر عملکرد شرکت های مادر تخصصی را به دلیل انتظار دریافت آگهی مناقصه، مزایده مورد نقد حرفه ای قرار دهند.
زارع گفت : تلاش اداره کل ارشاد رفع معضل اقتصاد رسانه هاست تا از این به بعد رسانه ها به رسالت اصلی خود یعنی نقد کردن منصفانه و نه مغرضانه بپردازند.
وی نخستین قدم برای اقتصاد رسانه های استان را امضای قرارداد با اداره کل ثبت اسناد واملاک استان و اداره کل پست عنوان کرد و افزود : براساس این قرار داد دست دلالان و واسطه ها در آگهی های ثبتی کوتاه و عایدی حاصل از آگهی به صورت مستقیم به حساب مدیرمسئول یا صاحب امتیاز نشریه مربوطه واریز می شود.
زارع گفت : این در حالیست که پیشتر با وجود دلالان حتی یک پنجم پول حاصل از آگهی های ثبتی دست روزنامه ها و نشریات استانی را نمی گرفت.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران دومین گام را شناسایی خبرنگاران شهرستانی و دخیل کردن آنان در آگهی های ثبتی برشمرد و افزود : همچنین قصد داریم آگهی های دادگستری و مناقصه ها و مزایده های شرکت های مختلف را هم ساماندهی کنیم.
وی در تشریح فعالیت های انجام شده در راستای امور خبرنگاران هم گفت : یک دوره آموزشی در حوزه های تکنیک های مصاحبه، آموزش روابط عمومی، آموزش خبرنگاری، شیوه نگارش فارسی و گزارش نویسی در این اداره کل برگزار شد و خبرنگاران 50 رسانه مکتوب برای حضور در این کلاس ها دعوت شده اند.
او افزود : سه خبرنگاری که در آزمون هفته آینده که بدین منظور برگزار می شود، رتبه برتر را کسب کنند مبلغ پنج میلیون ریال، در تاریخ 17 مرداد روز خبرنگار دریافت می کنند.
زارع البته با نامطلوب خواندن سواد رسانه ای برخی خبرنگاران استان ، یادآور شد : این کار بیشتر به منظور افزایش سواد رسانه ای آنان انجام شد و برگزاری چنین دوره هایی ادامه دارد تا خبرنگاران تخصصی تر کار کنند.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برگزاری جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری - تحلیلی استان خبر داد و گفت : خبرنگاران و اصحاب رسانه تا 18 خرداد مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
به گفته وی هر متقاضی تنها می تواند در 2 بخش و در هر بخش سه اثر ارائه دهند و نفرات برگزیده در روز خبرنگار تجلیل می شوند.
حال با این وضعیت نشریات استان و با توجه به مطالب عنوان شده در این گزارش امید می رود رسانه های استان بیش از پیش به فکر رسالت حرفه ای خود باشند و از دیگر سو از مسئولان مرتبط نیز انتظار می رود رسانه های محلی را در یابند و به حال خود رهایش نکنند.
رسانه ای که باید درد دل مردم را به گوش مسئولان برساند و نقد دلسوزانه از عملکرد نهادها وسازمان ها داشته باشد، حالا تنها یک آگهی نامه است که بدون آگهی اصلا منتشر نمی شود.
دور از انتظار نیست که در چنین فضایی ، دستگاههایی که پول بیتشری دارند ، رسانه های استان را در اختیار بگیرند و از آنان به عنوان مبلغ عملکرد نداشته خود استفاده کنند .
گزارش از لیلا اسماعیل نژاد
7329/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آگهی نامه هایی به اسم نشریات محلی در مازندران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات