میدان های مین در تاجیکستان همچنان کشته می گیرند

«محبت ابراهیم زاده » رئیس کمیته مین روبی تاجیکستان گفت: بر اساس‌ آخرین آمار تا آخر سال 2016 میلادی بر اثر انفجار های ناشی از مین، 374 نفر از شهروندان این کشور کشته و 485 هم مجروح شده اند.
این رقم تا آخر سال 2014 میلادی 367 کشته و 122 زخمی بود. 30 درصد کشته شدگان، کودکان بوده اند.
مجلس نمایندگان این کشور روز گذشته، لایحه قانون فعالیت های بشر دوستانه ضد مین را بررسی و تصویب کرد تا عملیات مین روبی در این کشور با بهره گیری بیشتر از تلاش های داخلی و خارجی سرعت گیرد.
به گزارش روز شنبه خبرگزاری آزادگان تاجیکستان،ابراهیم‌زاده رئیس کمیته مین روبی تاجیکستان گفت: هم اکنون 10 هزار و 300 کیلومتر مربع از مساحت این کشور آلوده به مین است و باید پاکسازی شوند.
تاجیکستان از سال 2003 به کنوانسیون ممنوعیت کاربرد مین های ضدنفر پیوست و پاکسازی مناطق آلوده به مین را هم آغاز کرد اما به خاطر حجم بالای مناطق مین گذاری شده در قلمرو این کشور موفق به اتمام کار در زمان تعیین شده از سوی سازمان ملل نشد.
به همین خاطر این کشور از سازمان ملل درخواست کرد تا برای پاکسازی کامل تاجیکستان از مین تا سال 2020 فرصت و در این مورد کمک های لازم را نیز انجام دهد.
برخی از مناطق تاجیکستان به خاطر جنگ های داخلی پنج ساله این کشور ( 1997-1992میلادی) که بعد از استقلال از شوروی سابق رخ داد، همچنان آلوده به مین هستند.
دولت ازبکستان هم با ادعای جلوگیری از ورود گروه های افراطی به داخل خاک این کشور از مرزهای تاجیکستان، بخش هایی از مرز مشترک خود با تاجیکستان را مین گذاری کرده است.
قسمتهایی از قلمرو تاجیکستان را هم روس ها هنگام ترک افغانستان مین گذاری کرده بودند و هزاران مین نیز توسط نیروهای نظامی ازبکستان در مناطق مرزی مشترک با تاجیکستان با بهانه جلوگیری ار ورود افراطیون کار گذاشته شده است.
بر اساس بازرسی های انجام شده، در بیش از 25 میلیون مترمربع زمین در دوره جنگ های داخلی تاجیکستان 18 هزار مین کار گذاشته شده بود که هنوز بخشی از این زمین ها پاکسازی نشده است.
دولت تاجیکستان 14 سال پیش یک مرکز ویژه مین روبی تاسیس کرد و این مرکز از آن زمان با همکاری سازمان های بین المللی دهها کیلومتر مربع از زمین ها آغشته به مین را مین روبی کرده است.
مسوولان تاجیک می گویند: با وجود اینکه دولت تاجیکستان تاکنون هزاران مترمربع از زمین های مین گذاری شده خود را با کمک کشورهای مختلف و نهادهای بین المللی پاکسازی کرده است، اما خطر آسیب دیدن از انفجار مین همچنان جان شهروندان این کشور را تهدید می کند.
آساق**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میدان های مین در تاجیکستان همچنان کشته می گیرند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات