37 نفر درترکیه به اتهام همکاری با جماعت گولن بازداشت شدند

به گزارش ایرنا از آنکارا به نقل از منابع خبری ترکیه دربین بازداشت شدگان معاون سابق دانشگاه اسپارتا، برخی اساتید دانشگاه وتجار وجود دارد.
گفته می شود بخش عمده دستگیرشدگان متهم به تامین مالی جماعت گولن ( نور) هستند.
دولت ترکیه ازدو سال پیش به این سو با عنوان اینکه جماعت نور در صدد کودتا علیه دولت است، عملیات گسترده ای را برای سرکوب هواداران و خشکاندن منابع مالی وتوقیف رسانه های متعلق به این جماعت را آغاز کرده است.
طی روزهای گذشته نیز شبکه تلویزیونی «سامان یولو» ترکیه متعلق به جماعت نور تعطیل شد.
ازمعروف ترین برنامه های تولیدی این شبکه می توان به سریال «کلید اسرار» اشاره کرد.
بازرسان دولت وپلیس تخلفات مالی استانبول، فروردین ماه گذشته 13 هزار و600 تن ازمردم ترکیه را به حمایت مالی از جماعت نور متهم کرده است.
درپی بازداشت 41 تن ازمدیران وکارکنان بانک «آسیا» به دستور دادستان استانبول وسپرده شدن اداره این بانک به دست متولیان منتخب دولت آنکارا، بازرسان دولت ترکیه حساب های صاحبان سپرده وحواله های ارسال شده به حساب های این بانک را مورد بررسی قرار دادند.
پیشتر، اغلب دستگیرشدگان متهم به همکاری با جماعت نور درترکیه را کارمندان ارشد و افسران بلندپایه پلیس و دادستان ها تشکیل می دادند، اما از اسفند ماه سال گذشته درهمین ارتباط، روزنامه منتقد «زمان»، شرکت انتشاراتی «فضا» وخبرگزاری «جیهان» به دستور دادگاهی در استانبول تحت کنترل قرار گرفت و اداره این مراکز به دست متولیان منتخب دولت آنکارا سپرده شد.
جماعت نور به رهبری فتح الله گولن متحد سابق حزب حاکم عدالت و توسعه و بزرگ ترین تشکل مخالف فعلی دولت این کشور، از سوی دولت ترکیه به عنوان ساختار موازی در داخل دولت ترکیه تلقی می شود و دستگیری ها و تسویه های گسترده منتسبین به این جماعت از دو سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
دولت ترکیه، فتح الله گولن رهبر جماعت نور مقیم آمریکا را عامل و طراح کودتا و اقدامی برای سرنگونی دولت حزب عدالت و توسعه می داند.
«رجب طیب اردوغان » رئیس جمهوری ترکیه نیز حامیان گولن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی این کشور توصیف می کند.
خاورم**2012/1859

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «37 نفر درترکیه به اتهام همکاری با جماعت گولن بازداشت شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات