افزایش مرگ و میر در گروه سنی 18 تا 35 سال کشور

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: در سال‌های اخیر مرگ و میر در گروه سنی 18 تا 35 سال کشور روند رو به رشدی داشته است. خبرگزاری فارس: حسن عینی زیناب در همایش ملی جمعیت که ظهر امروز در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد اظهار کرد: بر اساس داده‌های ثبت احوال در سال‌های 1375 تا 1390 مرگ و میر در سنین زیر 18 سال کاهش یافته و در واقع تا میزان زیادی مرگ و میر در این گروه سنی کنترل شده اما متأسفانه مرگ و میر برای گروه سنی 18 تا 35 سال کشور روند افزایشی داشته است.

وی تصریح کرد: دلیل عمده مرگ و میر در این گروه سنی ناشی از حوادث رانندگی، اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی است از آنجایی که گروه سنی 18 تا 35 سال در سن فعالیت باروری هستند لازم است برنامه‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از مرگ و میر در این گروه سنی در دست اجرا داشته باشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران با بیان اینکه جمعیت یک موضوع چند عاملی است، افزود: فاکتورهای زیادی بر روی جمعیت تأثیرگذار هستند و باید ابعاد مختلف آن را لحاظ کرد در واقع جمعیت موضوعی است که تحت تأثیر سه متغیر باروری، مرگ و میر و مهاجرات قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: روند تغییرات جمعیت جهان از سال 1750 تا 2012 افزایش داشته است در کشورهای در حال توسعه مانند ایران به دلیل آنکه در گذشته در دانش پزشکی شاهد رشدی نبوده اما بعد از جنگ جهانی اول و دوم دانش پزشکی به صورت وارداتی به کشورهای در حال توسعه انتقال یافته و مرگ و میر کاهش و باروری افزایش یافته است.
 
جمعیت کشور با رشد منفی مواجه خواهد شد

جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به جمعیت ایران در سال‌های گذشته گفت: در سال 1950 میلادی جمعیت ایران 11 میلیون نفر بود که این روند تا سال 2012 رو به رشد بوده و کشور در این سال دارای جمعیت 78 میلیون نفری بود پیش‌بینی ما بر اساس روند گذشته این است که تا سال 2050 میلادی کشور روند افزایش جمعیت را در پیش خواهد داشت و بعد از آن با رشد منفی جمعیت روبرو خواهیم شد.

زیناب محل سکونت، اشتغال، موقعیت اقتصادی و اجتماعی افراد را از جمله عوامل تأثیرگذار بر میزان باروری عنوان کرد و گفت: هرم سنی و جنسی جمعیت ایران در سرشماری سال 1390 بیانگر ایده‌آل بودن این هرم سنی است چرا که اکثر جمعیت که اغلب متولدین دهه 60 بودند در سن فعالیت قرار داشتند از طرفی تعداد سالمندان و کودکان کمتر است که در کشورهای توسعه‌یافته به این موقعیت پنجره فرصت سرمایه‌گذاری در کشور گفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه باروری باید مداخله هوشمندانه داشته باشیم در واقع سیاستگذاری مناسب برای اشتغال جمعیت در سن فعال امروز که در آینده جمعیت سالمند کشور را تشکیل می‌دهند ایجاد شود در این راستا باید سیاست‌های مالی، پولی و بازارهای مناسب در کشور محیا شده و سیاست‌های جمعیتی فراتر از میزان باروری پیش رود.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش مرگ و میر در گروه سنی 18 تا 35 سال کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات