اهل سلوك‌ سال را از اول رمضان شروع می كنند

آیت الله جوادی آملی گفت: اهل سير وسلوك‌ سال عبادی واخلاقی شان را از اول رمضان شروع می كنند وماه شعبان آخر سال آنهاست تمام كوششان اين است كه در آخر سال همه حقوق الهی را از عهده خودخارج کنند. خبرگزاری مهر: آیت الله جوادی آملی در درس اخلاق هفتگی خود که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، بیان داشت: آن‌ها كه اهل سير و سلوك‌اند سال عبادي و اخلاقي‌شان را از اول ماه مبارك رمضان شروع مي‌كنند و ماه شعبان، آخر سال آن‌هاست و تمام سعي و كوشش آن‌ها اين است كه در آخر سال همه حقوق الهي را از عهده خود خارج كنند كه با يك احرام پاك وارد ماه مبارك رمضان بشوند.

این مرجع تقلید اظهار داشت:در بعضي از تعبيرات ديني آمده كه صراط مستقيمي كه ما مأموريم آن را طي كنيم هم باريك‌تر از موست، هم تيزتر از شمشير؛ این حرف بدین معنا است که معرفت به صراط از شناخت و دیدن موی باریک، دشوار تر و عمل به آن از رفتن روی شمشیر تیز، دشوار تر است.
این مفسر قرآن کریم افزود: اگر صراط، باريك‌تر از موست چطور برای بعضی ميدان وسيع است و اگر رفتن اين كار از لبه شمشير تيز دشوارتر است چرا فرمود: ﴿لَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ﴾ اين دين، سهل است؟ اين سؤال همراه با بعضي از سؤال‌هاي ديگر يكجا طرح مي‌شود و يكجا جواب داده مي‌شود، پس صراط از نظر معرفت‌شناسي باريك‌تر از موست و از نظر عمل، دشوارتر از رفتن روي لبه تيز شمشير.

وی بیان داشت: در امور معنوی بر خلاف امور مادی اینگونه است که می شود از یک طرف دوری باشد و از طرف دیگر نزدیکی، و لذا ما اگر رابطه بین خود و خدا را بررسی کنیم می بینیم آنها که الهی نمی اندیشند از خدا دورترند اما خدا به آنها نزدیک است.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه درک دین کار آسانی نیست، بیان داشت:  اين صراط مستقيم، درك دين، كار آساني نيست آن ظرايف دين كار آساني نيست از مو باريك‌تر و عمل به آن هم خيلي سخت است اینکه عمل به دین برای بعضی ها سخت و برای بعضی آسان است برای این است که مثلا وقتی ماه رمضان فرا می رسد آنهایی که بدنی فکر می کنند غصه دار می شوند که من آب می خواهم، نان می خواهم ولی آنهایی که الهی می اندیشند، اصلا منتظرند ماه رمضان شروع شود و حتی  در شوق دیدار آن شادند و مشتاق حضور ماه رمضان هستند.

این مفسر قرآن کریم عنوان کرد: انسان روح و بدن دارد، اساس روح است نه بدن. اگر روح ملکوتی اندیشید درد را احساس نمی کند، بدن او آب نمی خواهد نه اینکه آب بخواهد و تحمل کند، چون اگر انسان در حال نشاط کاری ار انجام دهد، مریض نمی شود.

وی بیان کرد: اگر روح، شوق به لقاء الهی داشته باشد شاد و با نشاط است و به ندای حق لبیک می گوید، وقتی صدای حبیب را می شنود که ﴿يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا﴾ تمام خستگی هایش رفع می شود و سر از پا نمی شناسد، چون صدای محبوب است.

 در ادامه آیت الله جوادی آملی گفت: اگر انسان در دنیا روحانی زندگی کند با اهل بیت(ع) باشد و در مسیر آنها حرکت کند، ۵۰ هزار سال قیامت برای او به تعبیر پیامبر(ص) به اندازه نماز ۴ رکعتی یعنی ۱۰ دقیقه زمان می برد و دین داری برای او آسان و عبور از صراط برایش وسیع می شود.
این مرجع تقلید افزودند:  ولی درد ما این است که توجه به بدن داریم، باید بدانیم شکم و توجه به بدن مشکل را حل نخواهد کرد و باید برای روحانی شدن، بدن و شکم را رها کرد، ولی در حال حاضر به این درد گرفتاریم. خداوند ماه رمضان را قرار داده تا دردها و بیماریهایی که اکثرا برای همین محدوده شکم است از بین برود.

وی تصریح کرد: ماه رمضان شهر الله است و همه به میهانی دعوت شده ایم و این «صوموا تصحوا» هم همین است، این ماه برای این است که انسان با روزه داری سالم بماند و از مریضی دور باشد.

 آیت الله جوادی آملی ابراز داشت: جامعه را همین ماه رمضان اداره می کند، آنهایی که از راه حرام انباشته کرده اند، فکر  کردند مرگ پایان کار است، ولی اساس کار این است که مردن را پوسیدن ندانیم بلکه مرگ را از پوست به درآمدن بدانیم، مرگ آخر خط نیست.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهل سلوك‌ سال را از اول رمضان شروع می كنند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات