ساخت عینک طبی وظیفه اپتومتریست است

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا محمدعلیها گفت: ۲۱ وظیفه برای اپتومتریست ها توسط وزارت بهداشت تعریف شده که مهمترین آن اصلاح عیوب انکساری( تعیین نمره عینک ) و ساخت و ارائه عینک طبی است که این وظایف یا به صورت مستقل در دفاتر کار اپتومتری و یا در بیمارستانهای تخصصی و درمانگاه های چشم در کنار متخصصین چشم پزشکی به بیماران ارائه می شود.

وی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۶ ساخت عینک طبی را جزء حرف وابسته به گروه پزشکی دانسته و در سال ۱۳۸۳ نیز دیوان عدالت اداری تمام اتحادیه های صنفی سنتی فعال در این زمینه را از دخالت در زمینه ساخت عینک طبی منع نموده و آن را خارج از شمول قوانین صنفی دانسته است. بدین معنی که از آن سال دیگر تربیت عینک ساز و صدور جواز کسب غیر قانونی است و ساخت و ارائه عینک طبی تنها در حیطه وظایف اپتومتریست ها است.

محمدعلیها اظهار داشت: مرجع صادر کننده مجوز کار به اپتومتریست ها، سازمان نظام پزشکی و مرجع ناظر بر حسن انجام کار تخصصی آنها، معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور هستند که با بازرسی منظم و با کمک تشکل های علمی و صنفی اپتومتری، نسبت به بررسی شرایط و استانداردهای تخصصی کار اپتومتریست ها اقدام می نمایند .

رئیس انجمن صنفی اپتومتری ایران گفت: حرفه اپتومتری و به طبع ساخت عینک طبی به هیچ عنوان تحت نظارت نهادهای وابسته به وزارت صنعت و معدن نبوده و همچون دیگر مراکز درمانی، بیمارستان ها، داروخانه ها و... به صورت مستقیم تحت نظارت سازمان نظام پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور است.

وی افزود: با توجه به طبی بودن عدسی های عینک و فریم عینک بایستی مطابق دیگر کالاهای پزشکی نظارت بر واردات عینک نیز به عهده وزارت بهداشت باشد.

محمدعلیها اظهار داشت : متاسفانه در هفته های اخیر شاهد بوده ایم که بعضی از افراد خود را با قانونگذار اشتباه گرفته و برای نهادهای قانونی تعیین تکلیف نموده و اقدام به تعیین مرز حرفه ای برای سه گروه متخصصین چشم پزشکی، اپتومتریست ها و عینک سازان می کنند که ما ایشان را به تبعیت از قوانین موجود دعوت می کنیم .

رئیس انجمن صنفی اپتومتری ایران ادامه داد: در حال حاضر ۲۲۰۰ اپتومتریست در سراسر کشور در حال ارائه خدمات بهداشتی درمانی در ارتباط با بینایی و اصلاح عیوب انکساری به مردم هستند که از این تعداد ۷۵۰ نفر در دفاتر کار خصوصی و بقیه در بیمارستان ها و درمانگاه های تخصصی بخش دولتی و خصوصی مشغول کار هستند.

وی گفت: در حال حاضر تعداد ۹ تشکل صنفی و علمی غیر دولتی ملی و استانی قانونی و مصوب در حیطه اپتومتری درکل کشور برای کمک به حل معضلات صنفی، تلاش برای ارتقاء سطح علمی و همچنین کمک به نهادهای نظارتی جهت بازرسی و نظارت مشغول به کار هستند که بر طبق برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال ۹۵ این تعداد تشکل به ۱۸ مجموعه خواهد رسید.

محمدعلیها در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه معضل قاچاق همچون سایر اجناس درخصوص عینک طبی نیز وجود دارد و ما از مسئولین امر در گمرکات و نهادها نظارتی می خواهیم که با این معضل به صورت اصولی مقابله کنند هر چند این روند حاکی از عدم توانایی وضعف اتحادیه صنفی مربوطه در کنترل این معضل نیز هست.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ساخت عینک طبی وظیفه اپتومتریست است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات