امسال 6هزارو 179 نوزاد در گلستان متولد شدند

به گزارش ایرنا مهدی وفایی روز شنبه در همایش روز ملی جمعیت با عنوان 'ایرانی جوان' در تالار فخرالدین اسعد گرگانی افزود: این آمار در مدت مشابه سال گذشته شش هزار و 309 نوزاد بوده است.
وی تصریح کرد: همچنین میزان واقعه وفات در دو ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
به گفته وی امسال یکهزار و 356 نفر در استان فوت شده اند که سال قبل این آمار شامل یکهزار و 525 نفر بوده است.
وفایی اضافه کرد: تشکیل خانواده و ازدواج در دو ماه اول امسال نسبت به سال قبل افزایش داشت و از سه هزار و 455 ازدواج سال قبل به سه هزار و 557 ثبت ازدواج رسیده است.
وی گفت: در بخش طلاق نیز به دلیل برخی مشکلات خانوادگی شاهد افزایش آمارها طی سال جاری هستیم، بطوری که 538 طلاق ثبت شده در سال قبل به 613 واقعه افزایش یافته است.
مدیر کل ثبت احوال گلستان افزود: براساس آخرین جمع بندی آمارهای سال گذشته، نرخ خام ولادت (تعداد موالید زنده یک سال تقسیم بر جمعیت همان سال ضربدر هزار) در استان 22.8 در هزار است؛ این میانگین در سطح کشور 19.7 در هزار می باشد.
به گفته وی نرخ خام وفات (تعداد فوتی در یک سال تقسیم بر جمعیت همان سال ضربدر هزار) نیز براساس آمارهای ثبت شده، در استان 4.7 در هزار می باشد که میانگین کشوری آن 5.7 در هزار است.
وی اضافه کرد: نرخ خام ازدواج در استان 9.2 در هزار و در کشور 9.3 در هزار می باشد و نرخ خام طلاق در گلستان 1.4 در هزار و در کشور 2.1 در هزار است.
وفایی در ادامه با بیان نرخ باروری در استان گفت: اکنون نرخ باروری در کشور 1.6 فرزند به ازای هر زن در سن باروری است، ولی در گلستان با توجه به موقعیت جغرافیایی میزان باروری 2.3 فرزند به ازای هر زن در سن باروری است که این میزان در شهرستان ‌های مختلف ، متفاوت است.
وی با یادآوری این که نسبت جنسی ولادت در استان گلستان نیز 104 پسر به 100 دختر است، تصریح کرد: سال گذشته هشت هزار و 636 واقعه وفات به ثبت رسید.
وفایی افزود: هم اینک 4.4 درصد جمعیت استان را افراد 65 سال به بالا تشکیل می‌ دهند، در حالی ‌که این میزان در کشور 5.5 بوده و این نشان از جوان بودن جمعیت گلستان دارد که به دنبال آن شاهد افزایش نرخ باروری هستیم.
مدیر کل ثبت احوال همچنین در خصوص آمار ازدواج در گلستان گفت: سال گذشته 17 هزار و 816 ازدواج و سه هزار و 247 طلاق در استان ثبت شده که به ترتیب نسبت به سال قبل آن 9.5 درصد و 7.3 درصد کاهش داشته است.
وفایی ادامه داد: میانگین طول مدت زندگی مشترک در نقاط روستایی استان 7.6 سال و در نقاط شهری 7.9 سال بوده است.
به گفته وی همچنین آمارها بیانگر آن است که بیشترین مورد طلاق در پنج سال نخست زندگی اتفاق می‌ افتد و باید مشاوره‌ های پیش از ازدواج فعال ‌تر شود، زیرا این مشاوره‌ ها در پایداری ازدواج و کاهش طلاق تاثیرگذار است.
مدیرکل ثبت احوال گلستان همچنین یادآور شد: هدف از برگزاری این همایش، بررسی مسایل جمعیتی استان و تبیین سیاست های راهبردی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در خصوص جمعیت، در برش استانی می باشد.
3014/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امسال 6هزارو 179 نوزاد در گلستان متولد شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات