بدهی بیمه ها چالش جدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است

طاهر موهبتی روز شنبه در حاشیه برگزاری نشست شورای هماهنگی کلان منطقه شش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در زنجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: درآمد اختصاصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق بیمه ها و یا مردم تامین می شود و طبیعی است بخش عمده ای از منابع به بیمه ها باز می گردد.
وی اظهار کرد: با وجود تلاش های انجام شده، هم اکنون مطالبات این وزارتخانه از سازمان بیمه ای بسیار افزایش یافته است که تداوم این امر در ارائه خدمات لازم به جامعه هدف تاثیر نامطلوبی را بر جای می گذارد.
موهبتی افزود: همراهی نمایندگان مجلس دهم نیز می تواند به اجرای برنامه های حوزه سلامت به ویژه تخصیص منابع لازم در حوزه سلامت کمک فراوانی کند.
معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی و امورحقوقی وزارت‌‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همچنین مهمترین بسته طرح تحول نظام سلامت را کاهش هزینه های پرداختی این بخش از جیب مردم عنوان کرد و گفت: هزینه های مردم در این بخش باید از 70 به 30 درصد کاهش پیدا می کرد که خوشبختانه در بخش بستری این مهم تحقق پیدا کرد و هم اکنون روستاییان سه درصد و مناطق شهری شش درصد هزینه ها را پرداخت می کنند.
وی بیان کرد: اما با توجه به حکم قانونی که در برنامه پنجم توسعه وجود داشت باید تا 30 درصد هزینه ها کاهش می یافت و به نظر می رسد در سرجمع این رقم تحقق نیافت.
موهبتی افزود: با تلاش های که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داد، رضایتمندی 80 درصدی مردم از طرح تحول نظام سلامت در کشور حاصل شد.
معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی و امورحقوقی وزارت‌‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: آنچه مسلم است طرح تحول سلامت و سیاست های مد نظر رهبری در 14 بند ابلاغ شد که یکی از بندهای مهم آن پایداری منابع است.
وی اظهار کرد: از کارهای خوب دولت یازدهم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حمایت مجلس این است که قوانین خوبی در بخش سلامت تصویب شد.
موهبتی افزود: کشور از محل درآمدهای مختلف اداره می شود طبیعی است به میزانی که درآمد محقق شود منابع هم تخصیص می یابد و این در حالی است از اعتبار 48هزار میلیارد ریالی هدفمندی یارانه فقط هفت هزار میلیارد ریال آن در حدود 15 درصد پرداخت شد.
موهبتی افزود: با وجود تلاش های انجام شده از سوی دولت، در تخصیص منابع کافی حوزه سلامت مشکل وجود دارد و رهبری همواره بر این موضوع مهم تاکید داشتند که بیمار دغدغه ای جز بیماری خود نباید داشته باشد و بروز مشکل در سایر بخش ها سایه می اندازد.
معاون برنامه‌ریزی، هماهنگی و امورحقوقی وزارت‌‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اقدامات مفید این وزارتخانه در حوزه سلامت اشاره و خاطرنشان کرد: پوشش 24 میلیون جمعیت حاشیه شهرها و تجهیز و راه اندازی دو هزار پایگاه جامع سلامت و خانه بهداشت از دیگر اقدامات خوب این بخش به شمار می رود.
6085/7320

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بدهی بیمه ها چالش جدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات