30 آئین بومی و سنتی ثبت ملی شد

عکس ۳۰ آئین سنتی و بومی از استانهای مختلف از جمله ترانه‌های قالی بافی، آش شهدای کربلا، نواهای دریایی، ترانه‌های قالی بافی بادرود نطنز، آئین چهل هشتم بادرود نطنز، نخ ریسی، آئین گندم کوبی و آش بوشهری در فهرست آثار میراث ملی ناملموس به ثبت رسید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، از دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی 30 آئین بومی و سنتی از استانهای بوشهر، مازندران، فارس، اصفهان و تهران در فهرست میراث ملی معنوی به ثبت رسید.

لوتر سلیری (زبان محلی) فنون برداشت گل گاوزبان، عروسک واره مازندرانی و نورگهون ( آتش زدن گون) از جمله مواردی است که از استان مازندران در این فهرست به ثبت رسیده است.

آش بوشهری، پخت هریسه، بازی چوکیلی، یزله، آواها و نواهای دریایی، آش خاکسپاری شهدای کربلا، حصیربافی، هیا مظلوم، گره گشو، پامنبری، نخ ریسی، آئین گندم کوبی در شبانکاره و بازی چال پشکل از استان بوشهر به ثبت رسیده است.

همچنین آئین هوم بابایی کاشان، آئین نخل گردانی کاشان، ترانه‌های قالی بافی بادرود نطنز، آئین چهل هشتم بادرود نطنز، نحل گردانی بادرود نطنز، جل جلالی طامه، مجمع گردانی بادرود نطنز، تعزیه قاسم آباد آران و بیدگل، عاشورای ابوزید آباد آران و بیدگل، سنج زنی آران و بیدگل، نان عباسعلی، آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم روستای سه از اصفهان و قهوه داری قهوه خانه حاج علی درویش از استان تهران در این فهرست قرار گرفته است.

به گزارش chtn - فنون منبت آباده نیز اثری از استان فارس است که در این فهرست به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «30 آئین بومی و سنتی ثبت ملی شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات